Bez kategorii
Like

Czy to jeszcze katolicyzm?

17/01/2013
470 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

28 grudnia w jarosławskiej bazylice doszło do niecodziennego zdarzenia, w czasie odsłaniania słynnej z cudów piety znajdującej się w tej bazylice, spadły 2 korony umieszczone nad głowami postaci Matki Boskiej i Jezusa.

0


 

Zbliża się 300 lecie konsekracji Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu. Zarządzający tą bazyliką Dominikanie zapragnęli odnowić znajdującą się w bazylice figurę Matki Bożej a także wymienić stare korony umieszczone nad głowami figur. Problemem były pieniądze na pokrycie kosztów tych prac. Jednak 28 grudnia podczas odsłaniania piety korony te spadły.
 
Przeczytajmy co na ten temat powiedział o. Jacek Skupień, przeor bazyliki „To, co się stało, odczytujemy jako znak Matki Bożej. Uważamy, że w ten sposób Maryja chciała nam przekazać, że oczekuje nowych koron, ale nie w charakterze ozdób, tylko jako wynagrodzenie za wszystkie grzechy i zło. Maryja oczekuje od nas także modlitw, dlatego też skoro do jubileuszu pozostało dokładnie 9 miesięcy, oprócz wykonania koron, co miesiąc w trakcie fatimskiego różańca pokutnego będziemy modlili się ekspiacyjnie za wszystkie grzechy i zniewagi” Ojcowie dominikanie rozpoczęli na ten cel zbiórkę srebrnej i złotej biżuterii. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że zebrano już ok. 2.5 kg kruszcu.
 
Krótki kurs religii
Wydaje się, że katolicy dość rzadko czytają Biblię, a może szkoda. Jest w niej a dokładnie w Księdze Wyjścia opisane czy wolno czcić figury święte. Gdy Mojżesz schodził z Góry Synaj/Horeb usłyszał pieśni i zdziwiły go „ I stało się, gdy się przybliżył do obozu, że ujrzał cielca i tańce; a rozgniewawszy się bardzo Mojżesz, porzucił z ręku swoich tablice, i stłukł je pod górą. Wziął też cielca, którego byli uczynili, i spalił go w ogniu, i skruszył go aż na proch, a wysypawszy na wodę, dał pić synom Izraelskim.” [Wj. 32 19-20] 
 
Cóż Mojżesz uczynił z tymi, którzy wystąpili przeciw prawu i stworzyli złotego cielca? Mojżesz rękoma synów Lewiego wymordował 3 tysiące mężów a Pan uznał to za słuszną karę.
 
Cofnijmy się więc trochę w Księdze Wyjścia do dekalogu. Cóż tam czytamy? „Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą” [Wj 20-4-5]
 
Na te słowa jakże często słyszy się argumentację. Katolicy nie wierzą w ikonę, nie wierzą w rzeźbę, wierzą w Matkę Boską. Jeśli tak, to po co im te ikony, po co korony, po co obrazy obwożone po parafiach w kraju? Czy bez tego nie można wielbić matki Jezusa? Zerknijmy jednak do opisu rzeźby (piety) która stanowi niewątpliwie historyczną wartość tej bazyliki. Rzeźba ta jednak określana jest jako „słynąca łaskami”. Rzeźba? Słynąca łaskami??
Mówimy o adoracji Maryi przy ikonie Matki Boskiej. Czy ktoś pomyśli o adoracji Boga Ojca przy jakimkolwiek tworze ręki ludzkiej?
 
Po co nowa korona ze złota i srebra? Matka Boska była osobą skromną, nie potrzebne jej złoto, korony, klejnoty czy dostatki. Po co pieniądze na ten cel? Cóż Jezus mówił o pieniądzach, gdy na jego prośbę pokazano mu monetę z obrazem Cezara? „Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga” [Mt 22, 21]. Boga nie interesuje złoto, nie interesuje srebro, nie interesuje bogactwo, którym przykrywane są ołtarze, kościoły. „Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata; gdyby królestwo moje z tego świata było, wżdyć by mię słudzy moi bronili, abym nie był wydany Żydom; lecz teraz królestwo moje nie jest stąd.” Czyż więc Matka Boska miałaby zabiegać, czynić cuda dla wartości materialnych tego świata? A jednak o. Jacek Skupień mówi „…Uważamy, że w ten sposób Maryja chciała nam przekazać, że oczekuje nowych koron...”. Tych słów, Bóg mi światkiem,  jako katolik nie pojmuję.
 
Nie ulega wątpliwości, że Kościół to wierni i ci wierni winni łożyć na potrzeby Kościoła, że stara rzeźba jeśli tego wymaga winna być poddana renowacji, ale czy ktoś uważa, że Matka Boska będzie czyniła cud dla rzeczy tak błahej jak otrzymanie nowej korony? Jeśli Maryja czegoś od nas oczekuje, to dobrych uczynków a nie złota i srebra.
 
Odchodzicie od nauki Chrystusa, ojcowie Dominikanie, odchodzicie wyznawcy kultu ikon i rzeźb. Twór rąk ludzkich nie czyni cudów a Bóg nie potrzebuje bogactwa, bo to on stworzył wszystko co na ziemi. Na całe szczęście, kult ikon i rzeźb nie jest obowiązującym, stąd katolicyzm nadal jest moją religią. Kościół podobnież nie błądzi, błądzą tylko będący w nim ludzie. Moim zdaniem zbłądziliście ojcowie Dominikanie. Cennym jest, że chcecie zachować dziedzictwo historii ale forma u was wygrała z treścią.
___________
cytaty z Biblii Gdańskiej
źródło informacji: http://www.zyciezakonne.pl/dominikanie-jaroslaw-zbieraja-na-korony-dla-piety-25860/
fot. Wikipedia
0

Zawisza Niebieski

Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuje, chce rozmawiac lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Prosze tylko, by nie obrazac gosci mego bloga.

64 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758