Praca i Finanse
Like

Czy Polacy w Wielkiej Brytanii powinni się martwić?

17/03/2017
408 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Czy Polacy w Wielkiej Brytanii powinni się martwić?

Niestety nie ma dobrych wiadomości dla polskiej diaspory w Wielkiej Brytanii. We niedawnym głosowaniu w Izbie Gmin, na temat warunków Brexitu, ostatecznie wykreślono punkt o gwarancjach dla wszystkich obywateli UE mieszkających i pracujących na wyspach. Oznacza to, że milion polskich emigrantów nie może być pewnych przyszłości. W sumie w Wielkiej Brytanii przebywa około 3 miliony obywateli Unii Europejskiej w tym ponad milion Polaków. Wcześniej premier Theresa May zapewniała, że emigranci dodają istotnego wkładu w gospodarce, szczególnie w sektorze medycznym. Właśnie w celu zabezpieczenia ich przyszłości wprowadzono paragraf o zapewnieniu ciągłości praw obywateli UE na terenie Wielkiej Brytanii. Właśnie ten zapis został wczoraj wykreślony.

0


 

Jest to bardzo ryzykowne, bo na kontynencie przebywa też około 3 milionów Brytyjczyków, których los wcale nie jest pewny. Część z nich pracuje w krajach unijnych i jeśli obywatele UE będą musieli występować w Wielkiej Brytanii o pozwolenia na pracę, których przydzielenie nie jest wcale pewne, to dlaczego niby Brytyjczycy w Unii Europejskiej mają być uprzywilejowani? To samo dotyczy dostępu do zasiłków i pomocy społecznej. Jeśli na wyspach będzie ona miała przysługiwać tylko Brytyjczykom, to na zasadzie wzajemności żaden taki socjalizm w Unii nie powinien być dla nich dostępny.

Sprawa wydaje się prosta, ale co zrobić z 800 tysiącami Brytyjczyków mieszkających w ciepłej Hiszpanii? Przecież są to przeważnie emeryci, którzy korzystają z hiszpańskiej służby zdrowia na mocy traktatów unijnych. Czy teraz będą płacić idąc do lekarza? Mieszkanie w Hiszpanii po Brexicie też nie będzie czymś oczywistym i nie można wykluczyć, że wszyscy ci emigranci z Wielkiej Brytanii, będą musieli zwrócić się o pozwolenie na pobyt stały.

Negocjacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską z pewnością nie będą czymś miłym, bo obie strony tego rozwodu wiedzą jak sobie dokopać. Oby ofiarami wojenek dyplomatycznych, jak zwykle nie padli normalni, ciężko pracujący ludzie po obu stronach Kanału La Manche.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816