Bez kategorii
Like

Czy nowy rząd wyrazi zgodę na budowę statków w SZCZECINIE? Spotkanie w Krakowie (cz.3)

30/04/2012
540 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
no-cover

W sprawie rewitalizacji Szczecińskiej Stoczni przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych wystosowali APEL do Ministra Sprawiedliwości. Problem wznowienia budowy statków będzie omawiany na spotkaniu w KRAKOWIE.

0


 

W publikowanych artykułach na NE zamieściliśmy informacje o staraniach wielu środowisk społeczno-gospodarczych w sprawę wznowienia budowy statków w Szczecińskiej Stoczni. Na organizowanych w Krakowie – Łagiewnikach konferencjach (2009,2011) prezesi Szczecińskiej Stoczni Porta Holding S.A. omawiali sytuację gospodarczo-społeczną w tej firmie i wskazywali na możliwość uruchomienia budowy statków. Taka możliwość nadal istnieje. Jako organizacje pozarządowe zaprosiliśmy do Krakowa przedstawicieli Stoczni ze Szczecina aby na ogólnodostępnym spotkaniu przedstawili aktualną sytuację w likwidowanym przedsiębiorstwie i przedstawili warunki uruchomienia procesu budowy statków.

W sprawie rewitalizacji Szczecińskiej Stoczni przedstawiciele stowarzyszeń i  organizacji pozarządowych wystosowali APEL do Ministra Sprawiedliwości Jarosława GOWINA. Tekst APELU zamieszczamy w dalszej części publikacji. Czytelnikom NE zainteresowanym naszymi stoczniami podajemy informacje o spotkaniu w KRAKOWIE-5.05.2012r.

Spotkanie organizują:

Ogólnopolskie Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych

 i

Stowarzyszenie „Instytut Królowej Jadwigi”

W programie między innymi :

·       Organizacje pozarządowe  wspomagają działaczy ze Szczecina

      (prof. Adam Biela-Lublin ,dr Henryk Połcik-Kraków ,mgr Irena Kopf-Kraków)

·       Warunki wznowienia budowy statków w Szczecinie

     (dr inż. Krzysztof  Piotrowski, mgr inż. Andrzej Strzeboński – Szczecin)

Czas spotkania :5 Maj (sobota) 2012 -godz. 11.00-14.00

Miejsce spotkania:

Karmelitański Instytut Duchowości

KRAKÓW, ul.Rakowicka 18 a

 

Organizacje pozarządowe wspomagają działaczy ze Szczecina

 

Pod presją Komisji Europejskiej Sejm RP w roku 2008 uchwalił Ustawę STOCZNIOWĄ, która nakazuje „wycenę wartości składników majątkowych stoczni oraz przygotowanie sprzedaży składników majątkowych stoczni… Podziału majątku stoczni dokonuje się na zespoły składników tak, aby były one atrakcyjne dla kupujących – w celu osiągnięcia maksymalizacji wpływów z ich sprzedaży[Art.76]”.

Zarząd Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych wystosował Apel do Prezydenta RP L. Kaczyńskiego ozawetowanie tej ustawy (19.12.08). Fragment APELu: Zwracamy się do Pana Prezydenta z APELEM o zawetowanie ustawy o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego. Celem tej ustawy jest między innymi określenie warunków i trybu sprzedaży majątku stoczni w Szczecinie i Gdyni. …W procesie sprzedaży uczestniczył będzie obserwator zaakceptowany przez Komisję Europejską, którego rolą będzie… składanie stosownych raportów do Komisji Europejskiej. …

APELpoparło równieżStowarzyszenie Obrony Stoczni i Przemysłu Okrętowego w Polsce.

W sprawie naszych stoczni wystosowaliśmy list do Prezydenta Czech V.Klausa (Prezydencja Rady Europy 1.01-30.06.2009).

Fragment listu: …instytucje EU takie jak Komisarz Konkurencyjności są stronnicze i w konsekwencji tracą sens istnienia, należy je dla dobra EU zlikwidować lub zawiesić jej działalność o co prosimy Pana Prezydenta. Równocześnie prosimy aby Pan Prezydent unieważnił decyzję Komisarza ds. Konkurencji nakazującej zwrot udzielonej Polskim stoczniom pomocy publicznej.

SKARGA do Komisarza Praw Człowieka ONZ na Komisję Europejską w sprawie polskich stoczni „… Powołując się na Powszechną Deklaracje Praw Człowieka wnosimy o spowodowanie cofnięcia decyzji Komisarza UE zalecającej podział na części naszych stoczni i ich sprzedaż, co jest równoznaczne z likwidacją budowanego przez dziesięciolecia ciągu procesu wytwarzania statków..”

Z listu do Z J.Almunia – Komisarza Unii Europejskiej: Oczekujemy anulowania w trybie pilnym decyzji EC (C 19/2008 – 2008-11-06) zalecającej„likwidację polskich stoczni”. Zmniejszy to straty i koszty jakie w przyszłości EC zmuszona będzie zwrócić naszym stoczniom i zakładom z nimi kooperującym. 

 

Wznowienie budowy statków w SZCZECINIE popierają mieszkańcy wielu miejscowości naszego kraju.

Wykaz miejscowości, których mieszkańcy są SYGNATARIUSZAMI

Listu poparcia z dn. 17.03.2010r. dla inicjatywy rewitalizacji Stoczni Szczecińskiejw trybie układu w upadłości przed Sądem Rejonowym w Szczecinie zgodnie z wnioskiem Zarządu Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A. z dnia17.11.2009r. sygn. akt XII U-24/09.

 

Adamów, Bacice, Będzin, Biały Kościół, Bieliny k/Kielc, Bielsko-Biała, Biłgoraj, Bobrowniki, Bochnia, Bodzanów, Bogucic Duży, Bogucim, Brody, Brzesko, Brzeszcze, Bytom, Chełm Śląski, Cieszanów, Chicago, Chorawice, Chrzanów, Częstochowa, Czułów, Dębica, Dobczyce, Dziekanowice, Gdynia, Gliwice, Głogowów, Głuchołazy, Huciska Jaworznickie, Igołomia, Imbramowice, Jarosłów, Jaworzno, Jazowsko, Jedlunia, Jerzmanowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kamienica, Karniowice, Kasieńka Mała, Kasieniec, Katowice, Kielce, Kiełczewice, Kikorze (Zachodnio-Pomorskie), Klikuszowa, Kobylec, Kokotów, Kozienica Lubelska, Kozienice, Kraków, Krynica Zdrój, Krzeszowice, Legnica, Libertów, Lubaczów, Lublin, Lusina, Łódź, Łuków, Małogoszcz, Maniowy, Mastów, Mińsk Mazowiecki, Michałowice, Miłosław, Minszek nad Popradem, Muszków, Myślenice, Nowa Sarzyna, Nowopole, Nowy Sącz, Nowy Targ, Oborniki Śląskie, Ochojno, Odwiśle, Olkusz, Osieczany, Oświęcim, Piekary k/Krakowa, Podstolice, Płock, Połaniec, Połom Duży, Proszowice, Przysieki, Radziszów, Rajcza, Racibórz, Rdzawa, Ropczyce, Ruda Śląska, Rusocice, Rzeszów, Rzeszotowy, Sędziszów, Siemianowice Śl. , Siedlisko, Skawina, Skierniewice, Słomniki, Sokołów Małopolski, Stalowa Wola, Sułkowice, Sułoszowa, Szczepany, Szczucin, Tarnów, Tarnobrzeg, Tarnowskie Góry, Tenczynek, Tokarnia, Trzcinica, Trzebunia, Trzemeślnia, Trzyciąż, Tychy, Wadowice, Warka, Warszawa, Wielka Wieś, Wieliczka, Wieluń, Wola Zachaniaszowska, Wrocław, Zabrze, Zakliczyn, Zamość, Zielonka, Złotowa (Warmińsko-Mazurskie), Zręcin, Zubowice, Zuków

 

Warunki wznowienia budowy statków w Szczecinie

 

Informacje dotyczące warunków wznowienia budowy statków w Szczecinie podajemy w załączonym liście do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Dla czytelników, którzy nie zechcą czytać całego listu podajmy fragment tego listu:

„…Zwracamy się z wnioskiem, aby Pan Minister z racji swojego urzędu wzruszył rozpoznanie poruszonych problemów(w liście). Szczególnie ważne jest wstrzymanie dalszej wyprzedaży majątku obejmującego centralną część stoczni decydującą o zachowaniu zdolności do budowy statków i niezamykanie drogi od otwarcia układu w upadłości w przyszłości.

…nie ma innej możliwości przywrócenia ładu społecznego i porządku prawnego w obszarze Stoczni Szczecińskiej, jak rewitalizacja Stoczni Szczecińskiej Porta Holding S.A. w drodze układu z wierzycielami i wznowienie budowy statków na tym terenie.”

 

APEL do Ministra Sprawiedliwości Jarosława GOWINA

 

 

 

 

 

 

Uwagi końcowe

 

Ustawę o likwidacji naszych stoczni przygotował Minister (Skarbu Państwa) z Małopolski. Mamy nadzieję, że Minister (Sprawiedliwości) z Małopolski przyczyni się do unieważnienia zapisów tej ustawy nakazującej likwidację stoczni w Szczecinie. Konstruktywna dyskusja na organizowanym w Krakowie spotkaniu może przynieść nowe rozwiązania w tym zakresie dla dobra mieszkańców Szczecina i Polski. Na spotkanie w Krakowie zaprosiliśmy Ministra Sprawiedliwość Jarosława Gowina.

 

 

Wystosowaliśmy również list do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, który występował w obronie naszych stoczni w czasie debaty  Parlamentarnej w Brukseli w roku 2008.

Zamieszczono zdjęcie z prezentacji (wykładu) w Krakowie-Łagiewnikach (2011) p.t. ”Jak zatopiono polski przemysł stoczniowy”.

 

Henryk Połcik

 

 

0

H.Po

Odbudowa niektórych sfer gospodarczych. Mam na mysli nasze zlikwidowane zaklady budowane przez pokolenia Polaków. Zyja jeszcze ludzie , którzy budowali huty, stocznie, cementownie, zaklady wytwarzajace aparature kontrolno-pomiarowa...

12 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758