HYDE PARK
Like

Czy Czesi odkryli Amerykę?

01/04/2014
598 Wyświetlenia
3 Komentarze
2 minut czytania
Czy Czesi odkryli Amerykę?

Ze szkół wiemy, że Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę.
Ale czy na pewno on?

0


Wiadomym jest również, że we wczesnym średniowieczu Wikingowie docierali do Ameryki Północnej. Ponoć później od Wikingów, a przed Kolumbem do Ameryki dotarli również Chińczycy. Są hipotezy, że na długo przed wyżej wymienionymi do Ameryki dotarli również Fenicjanie.
Ktoś jeszcze dotarł do Ameryki przed Kolumbem i nawet pozostawił po sobie mapy. Dowodem na to jest słynna mapa z 1513 roku, której autorem był turecki admirał Piri Reis, a właściwie Piri Ibn Hadżi Memmed. Ale skąd on miał tą mapę? Prawdopodobnie jakimś sposobem wszedł w posiadanie jakiś wcześniejszych map eksploratorów Ameryki. 

Ale kim oni byli? 
Analizując niektóre nazwy geograficzne Ameryki Północnej można przyjąć hipotezę, że Czesi odkryli Amerykę. Państwo Czeskie nie miało dostępu do morza, a z pewnością chciało mieć i nie mogąc podbić silniejszych sąsiadów z dostępem do morza, zbudowało gdzieś w jakiejś stoczni niemieckiej czy innej flotę statków i wyprawiło swoich poddanych na poszukiwanie nowych lądów, które można by było skolonizować i zbudować porty. Po błądzeniu po oceanach Czesi mogli dotrzeć do Ameryki Północnej od wschodu i tam zeszli na ląd. Można sobie wyobrazić, że nowi osadnicy szukali dogodnego miejsca na kolonizację. Parli więc na wschód pokonując pustynie i grzbiety górskie. W końcu ludzie zaczęli szemrać i narzekać, że ten nowy ląd ma same wady: pustynie, góry. Ich dowódca zachęcając ich do dalszego marszu mówił im po czesku: „Ne vada, ne vada”. I na pamiątkę tej wyprawy Czesi mogli nazwać ten teren Nevadą. Na starych mapach, przejętych przez Piri Reisa tak mogli nazywać ten rejon. Następnie Hiszpanie, znając tą pierwotna czeską nazwę i po doświadczeniu i trudnego terenu i klimatu łączącego się z burzami śnieżnymi czeską nazwę skojarzyli ze swoim słowem „nevada” co oznacza „burzę śnieżną”.    

Źródło: http://innywariant.weebly.com/1/post/2014/02/czy-czesi-odkryli-ameryk.html

 

 

 

 

 

Inne zapisy autora:

0

Jack Mac Lase
Jack Mac Lase http://innywaiant.weebly.com

75 publikacje
1 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816