BIZNES
Like

Czy to bankowcy, czy „finansowi łowcy skór”?

03/09/2013
1287 Wyświetlenia
26 Komentarze
6 minut czytania
Czy to bankowcy, czy „finansowi łowcy skór”?

W internecie jest coraz więcej niekorzystnych informacji o produktach oferowanych przez Getin Bank. Dlaczego tak się dzieje?

0


 

 

Metody działania Getin Banku miałam okazję poznać bliżej badając sprawę kredytowania przez ten bank zakupu akcji LC Corp.

 

 Okazało się ono być niezgodne z prawem bankowym i pułapką dla inwestorów giełdowych.

 

 Jak „ograno” inwestorów LC Corp podczas debiutu giełdowego?

 

Getin Bank SA udzielił blisko 10 mld zł kredytów bez pokrycia w środkach pieniężnych banku w celu wywołania sztucznego popytu na zakup akcji LC Corp, co doprowadziło do nieadekwatnego – względem rzeczywistej wartości – wywindowania ceny emisyjnej akcji. Podczas kredytowania zakupu tych papierów wartościowych stosowano tzw. lewar (relacja wysokości kredytu do wysokości środków klienta na rachunku inwestycyjnym w domu maklerskim) sięgający nawet  liczby 99, a kredytów udzielano – wbrew prawu bankowemu – osobom nie posiadającym możliwości ich obsługi. Ponieważ cena akcji – po ich wejściu na giełdę – systematycznie spadała, inwestorzy tracili oszczędności życia i popadali w niespłacalne zadłużenia w związku z zaciągniętymi kredytami.

 

Akcjonariuszem większościowym Getin Banku i LC Corp SA jest Leszek Czarnecki, czwarty na liście najbogatszych ludzi w Polsce.

 

Więcej informacji tutaj:

 

 O osobliwościach powyższej akcji kredytowej pisał też w kilku notkach na swoim blogu Zygmunt Korus.

 

Dyskusja pod notkami wykazała, że Bank kojarzy się wielu osobom z niekorzystnymi działaniami wobec klientów. Poniżej jeden z najbardziej spektakularnych wpisów.

 

Szokujący wpis komentatora guser711 w dniu 29.08.2013 godz. 12:14:48

 

 

Cytuję w całości:

 

 Zasada NobleBank Getin Gang: Strata klienta to nasz zysk
*****************************************
To nie są wyjątki że ktoś stracił, to zjawisko masowe
*****************************************

 

Noble Bank GetinBank proponuje różne produkty zwykle z jakimś haczykiem. Doradcy przedstawiają ten haczyk jako dodatek do produktu, calkowicie dla klienta bezpieczny, i nawet mogacy przyniesc zysk.

 

Klienci są wrobieni:
NobleGetinGang nie informuje że korzysta z patologicznego polskiego prawa skrojonego dla potrzeb interesow bankow. 
Prawo w krajach UE jest inne, Polska stanowi wyjatek.
Nieudolnosc/zła wola układu urzędniczo-sądowego pozwala oszustom bankowym grać przeciwko swoim klientom na ryzyko tych klientów.
Pracownicy/Naganiacze NobleBank GetinGank są szkoleni jak tak oszukańczo przedstawić sytuację aby klient został oczarowany i uspokojony że inwestycja jest bezpieczna, calkowicie pomijając sprawę pułapek.
Doradca już liczy sobie prowizję od wrobionych klientów i może inwestować w sterowanej grze rynkowej przeciw klientom zwiększając swoje zyski i straty klienta.
W cywilizowanych krajach wykorzystywanie “insider knowledge” czyli wiedzy wtajemniczonych o ustawionym dalszym działaniu jest karane i eliminowane.

 

 Czy Polskę stać na utrzymywanie niedouczonych sędziów i urzędników, którzy swoją niekompetencję często zastępują powoływaniem wątpliwej jakości biegłych, i nadal mogą pozostawać niedoukami (na przykład w sprawach gospodarczych).

 

Ludzie mieszkający w innych (cywilizowanych) krajach nie są obarczani nawisem patologicznego systemu, w polsce trzeba byc ekspertem od wszystkiego, ale z chwila jak się już wystarczająco dużo wie, to dochodzi się do wniosku że trzeba wyjechać do normalnego kraju.

 

 Niech zostaną same urzednicze miernoty, klasa rządząca utrzymująca się z podatków i oszuści-oligarchowie. 

 

 Co można zrobić:
1) Obalić patologiczny system
2) Przestać płacić podatki (zostać rezydentem innego kraju)
(…)
 
******************************************************
KLIENCI MASOWO TRACĄ NA TYCH PRODUKTACH, 
A ZARABIA NOBLEGETINGANG
To nie są wyjątki że ktoś stracił, to zjawisko masowe
*******************************************************

 

To nie jest wyjątkowy wpis

 

W Internecie jest mnóstwo podobnych informacji, a nawet powstały specjalne fora, grupujące pokrzywdzonych klientów. Oto przykłady:

 

 

 Co na to nadzór bankowy?

 

Jak się wydaje nadzór bankowy nie jest zbyt efektywny, skoro produkty oceniane przez klientów jako celowo konstruowane i oferowane na ich szkodę mogą być “specyfiką banku”.

 

Jedynie UOKiK od czasu do czasu reaguje na wątpliwe oferty i procedury (przykład: Getin Bank musi zapłacić 2,8 mln zł kary. Za formularz).

 

Powstaje pytanie, jak to jest możliwe, że w Polsce od dłuższego czasu może działać Bank, którego oferty niewiele zdają się mieć wspólnego z funkcjonowaniem jako instytucji zaufania publicznego.

 

Zapraszam do dyskusji.

 

Zdjęcie: pikieta pokrzywdzonych przed Getin Bankiem w Katowicach (organizator: Jan Jączek)

 

Inne zapisy autora:

0

Rebeliantka
Rebeliantka

Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosł.: sprzedajacych dym). Wspólzałozycielka Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów

207 publikacje
528 komentarze
 

 1. No więc, co zrobić w tej sprawie? Domagać sie stosownych dziaklań od KNF, moblizować posłów, klientów? Co byłoby najbardziej efektywne?

  0
 2. Avatar WW

  Żal mi ludzi którzy stracili dorobek życia, ale nikt ich do tego nie zmuszał.
  Ci ludzie chcieli zarobić na różnicach kursowych. Szybko i dużo.
  Do tego nie tylko, że chcieli zarobić, to nie mieli na to własnej kasy, więc chcieli ją pożyczyć.
  A jak jest popyt, to jest i podaż.
  Znalazł się inny gracz, który lepiej znał się na zabawie w te klocki.

  Jest takie starte powiedzenie, jak potrzebujesz kredytu, to znaczy, że cie nie stać.
  O ile kredyt dla firm jest całkowicie zrozumiały, o tyle wzięcie kredytu, aby kupić jeszcze większy telewizor albo pojechać na droższe wakacje jest nadzwyczaj ryzykowne.
  Ci ludzie zaryzykowali i stracili.
  I co, teraz my, czyi społeczeństwo, czyli i ja mam płacić za to, że oni chcą mieć wspaniałe wakacje i wielki telewizor?!
  Niedoczekanie.

  Jednak nie sposób tu pominąć roli państwa. Jednak nie powinna ona dotyczyć ingerenci w narzędzia wolnego rynku. Natomiast rolą państwa powinno być edukowanie społeczeństwa i zabezpieczenie prawne równej pozycji obu partnerów, poprzez likwidacje choćby takich niesprawiedliwości jak bankowy tytuł egzekucyjny.

  WW

  0
  • //I co, teraz my, czyi społeczeństwo, czyli i ja mam płacić za to, że oni chcą mieć wspaniałe wakacje i wielki telewizor?!//

   Zapłacić powinien ten, który odniósł nieuzasadnioną korzyść, czyli Bank, który wprowadzał w błąd i Biuro maklerskie, które w tym współdziałało.

   0
   • Avatar WW

    Przykro mi, ale mamy kapitalizm i zarabianie jest trendy.
    Mogli zarobić, to zarobili.
    Od tego w końcu są!

    WW

    0
    • Zarabiać wolno, nie wolno wprowadzać w błąd.

     0
     • Avatar WW

      Z tym nie sposób się nie zgodzić.
      Problem w tym, że sprzedający ma prawo zachwalać towar. Wszystko, wraz z ryzykiem jest opisane w grubaśnych regulaminach i informacjach, które są dołączone do umowy kredytowej, ALE NIKT ICH NIE CZYTA!
      Zatem nie można ich oskarżyć o zatajenie prawdy, bo ją podali. Co prawda można twierdzić, że postąpili niemoralnie, bo otoczyli ją wielgaśnymi umowami, ale nie ma takiego prawa, które nakazuje moralność, z wyjątkiem wiary.
      Swoją droga zastanawiam się, jak 98% katolików (jak twierdzi kościół katolicki) może tak niemoralnie oszukiwać swoich braci w wierze przy akceptacji pracowników tegoż kościoła?

      WW

      0
    • Oczywiście najlepiej by było nie zadłużać się wcale w banku czy też innej icusyttnji, ale jak wspomniał przedmf3wca takie oferty pojawiają się co roku w okresie świąt, bo masa ludzi chętnie z takich pożyczek korzysta. Przykładem są moi sąsiedzi, ludzie na emeryturze, ktf3rzy co roku urządzają święta w swoim domu dla całej rodziny (nawiasem mf3wiąc niemałej). Oprf3cz jedzenia, muszą kupić prezenty nie tylko dla cf3rek i zięcif3w, ale dla 4 wnukf3w i 2 prawnukf3w. Dodam, że prezenty zawsze są na czasie, często są to nowości elektroniczne, ktf3re wiadomo że nie kosztują mało. Jak się kiedyś spytałam sąsiadki czy muszą tak wszystkich hojnie obdarowywać (bo potem przez cały rok spłacają wysokie raty, a niejodnokrotnie zdarzało się, że pożyczali ode mnie pieniądze na życie) to się na mnie obraziła.Halina Malbork

     0
   • Nie jestem pweien czy jest rozsądnie zadłużać się w bankach na święta, ale skoro są takie oferty to znaczy, że są także chętni. Myślę jednak, że lepiej zostawić sobie zdolność kredytową na coś co naprawdę będzie nam potrzebne.

    0
  • //Ci ludzie chcieli zarobić na różnicach kursowych. Szybko i dużo//

   Skąd wiesz, że szybko i duzo? To był debiut giełdowy. LC Corp potrzebował dodatkowego kapitału, a inwestorzy giełdowi chcieli go dostaczyć na rozwój firmy. Po to jest giełda.

   0
   • Avatar WW

    Czyżby nagle wpadła im do głowy myśl, “Nie mam co dzisiaj robić, to sobie pójdę i kupie akcje LC Corp”?
    Raczej nie wydaje mi się, oni uwierzyli reklamą, że zarobią.
    To była ich decyzja
    Zaryzykowali i przegrali.
    W wolnym kraju każdy ma do tego prawo.

    WW

    0
    • Zakup akcji, to nie zakup proszku do prania. Maklerzy mają obowiązek podawać prawdziwe informacje o ryzyku, a banki udzielac kredytów, zgodnie z prawem bankowym. Co nie miało miejsca.

     0
  • //Natomiast rolą państwa powinno być edukowanie społeczeństwa i zabezpieczenie prawne równej pozycji obu partnerów, poprzez likwidacje choćby takich niesprawiedliwości jak bankowy tytuł egzekucyjny//

   Pełna zgoda. Rolą państwa powinno byc też dbanie o pełną transparentność operacji na giełdzie.

   0
   • Avatar WW

    Są jawne (nie wiem co ma znaczyć “transparentne”), natomiast motywy nie są jawne i to jest normalne.
    Każdy chce zarobić i nie zdradzić innym jak.
    To tez prawo kapitalizmy.
    Chcieliśmy go to go mamy.

    WW.

    0
    • Transparentność, to między innymi prawdziwe informacje o firmach, których akcje są przedmiotem obrotu giełdowego.

     Zwróć uwagę, że akcje weszły na giełdę z ceną emisyjną 6,50 i jeszcze w tym samym dniu ich cena spadła do 6,06 zł/akcję. Potem już wyłącznie taniały. Bardzo szybko ich cena spadła do około 2 zł. Dzisiaj wynosi ok. 1,50 za akcję.

     Akcje od początku były rażąco przeszacowane.

     0
 3. Do ww:

  //Swoją droga zastanawiam się, jak 98% katolików (jak twierdzi kościół katolicki) może tak niemoralnie oszukiwać swoich braci w wierze przy akceptacji pracowników tegoż kościoła?//

  A 98 % polskich obywateli pracuje w bankach? Coś ci się strasznie pomieszało.

  A poza tym zastanawiają mnie w Twojej wypowiedzi inne dziwne rzeczy. To – Twoim zdaniem – pracownicy banków mogą mówić coś innego klientom, niż jest zapiszane w umowach? I to jest w porządku? To nie jest oszustwo?

  0
  • Avatar WW

   .
   Stosując zasadę proporcjonalności – jeśli 98% społeczeństwa jest katolikami, to i 98% pracowników banków jest katolikami a wiec powinna przestrzegać zasad swojej wiary.
   O ile wiem, ta wiara nie pozwala oszukiwać?

   WW

   0
 4. Do ww 4 września 2013 o 14:22

  //A co robiła w tym czasie Komisja Papierów Wartościowych?//

  No właśnie

  0
  • Avatar WW

   Więc “państwo”, zamiast ścigać tych, co zgodnie z zasadami obowiązującego obecnie kapitalizmu, chcieli zarobić jak najwięcej, powinno uderzyć się we własna pierś.
   Zamiast wzajemnych przepychanek, może powinno się skopić na takim stanowieniu prawa, aby obywatel nie stał na straconej pozycji wobec instytucji/firmy.

   WW

   0
 5. Pingback: Czy to bankowcy, czy „finansowi łowcy skór”? – O produktach oferowanych przez Getin Bank. | forumemjot

 6. Nareszcie kara dla IDM SA:

  http://finanse.wp.pl/kat,1033743,title,Komunikat-ze-192-posiedzenia-KNF,wid,15951250,wiadomosc.html

  Komunikat ze 192 posiedzenia KNF
  03.09. Warszawa (PAP/KNF) – Komunikat ze 192 posiedzenia KNF w dniu 3 września 2013 r.
  1. W sto dziewięćdziesiątym drugim posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wzięli udział:
  Pan Andrzej Jakubiak – Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Pan Wojciech Kwaśniak – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Pan Lesław Gajek – Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Pan Witold Koziński – Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego , Pan Ludwik Kotecki – Przedstawiciel Ministra Finansów.

  13. KNF jednogłośnie nałożyła na Dom Maklerski IDM SA karę pieniężną w wysokości 150 tysięcy złotych m.in. za naruszenie interesów zleceniodawców w związku z przekazywaniem klientom w latach 2005 – 2010 nierzetelnych informacji dotyczących rentowności inwestycji przeprowadzanych w ramach zarządzanych portfeli.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816