Bez kategorii
Like

Czeski film czyli czeskie wybory prezydenta

26/01/2013
662 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Były to pierwsze głosowanie, w których prezydent wybierany był bezpośrednio a nie jak było dotąd przez parlament.

0


 Faworytem sondaży był socjaldemokrata Zeman, czarnym koniem prawicowo centrowy Schwarzenberg lider tworzącej rząd TOP 09. Kandydaci dwóch największych partii nie weszli do drugiej tury.

Zeman był długi czas jednym z liderów czeskiej socjaldemokracji, premierem. Odszedł z CSSD w 2002 roku, potem stał z boku, założył własne ugrupowanie ale nie weszło ono do parlamentu w ostatnich wyborach. W Czechach na lewicy są jeszcze postkomuniści, których jest 100 tys w partii mającej w nazwie komunistyczna – KSCM . Uzyskującą stale ok. 10% poparcia. Zeman był w partii komunistycznej w latach 1968 -70, po czym został wyrzucony.

Schwarzenberg był współpracownikiem Hawla i do tego mocno nawiązuje, ministrem spraw zagranicznych. W 2009 stworzył partię TOP 09. Miała być niepopulistyczna, wolna od ludzi z komunistyczną i niejasną przeszłością. TOP 09 to partia centrowa, raczej proEUropejska

Schwarzenberga się czepiano, że nie zna hymnu, ten odpowiadał, że jest układ pomiędzy prawicą a lewicą Klaus – Zeman. Jego zaś ciągnął w dół Kolousek, zastępca uwikłany w afery. Lepszy w necie był Karl, nowocześniejszy, lżejszy – uderzał do młodzieży.

Zeman pozował na człowieka z ludu, kogoś stąd – gdy Schwarzenberg był długo na emigracji. Jest arystokratą. Prawie zawsze, jak Korwin chodzi w muszce. Klaus mówił, że Schwarzenberg „rozpuści Czechy w unii, jak kostkę cukru”. Choć obaj kandydaci są raczej proeuropejscy, poparł Zemana bardziej umiarkowanego w tym względzie.

Trwała w kampanii kłótnia na cytaty o dekrety Benesza wywłaszczające Niemców. Schwarzenberg cytuje i Klausa i Zemana, że nie popierają ich, on twardo zapowiada, że obowiązywać będą zawsze. Twierdził też, że nie jest prawdą, że on je kiedykolwiek poparł.

 

Nie była to raczej walka złego i dobrego, obaj są podobni. Czarnym koniem był Schwarzenberg, który nie powinien wejść do 2giej tury, bo wyceniano go na 11 % dostał ponad 20. Zeman 24. W drugiej Zeman wygrał 55 do 45. Jego 75 letni konkurent zapowiedział że nie będzie startował w kolejnych wyborach.

 

W 2008 Schwarzenberg uczestniczył w spotkaniu grupy Bilderberg. Są plotki, że kampania Zemana była finansowana przez rosyjski koncern naftowy.

 

Zeman raczej tradycyjna i mniej barwna kampania, poza ostatnim akcentem. Schwarzenberg robił np. koncerty, tydzień przed wyborami w 60ciu klubach w 40 miastach grały czeskie znane kapele a ludzie mieli wstęp za darmo. W tle na scenie „Wolę Karla”. Mocne działanie w mediach społecznościowych, demonstracja 150 starostów i merów miast itp., celebryci go popierający. Dobra reklama telewizyjna.

 

Zeman zagrał w końcówce niebieskim człowiekiem, który właśnie z tego powodu, że jest cały wytatuowany na niebiesko dostał w Czechach piąty wynik i około 7% poparcia. Analfabetów politycznych tam jak widać też nie brakuje, choć u nas ostatnio partia podobnego typa dostała 10%.

Schwarzenberg na koniec zagrał tym, że wybory powinny być unieważnione, bo kontrkandydat rozpowszechnia na jego temat nieprawdziwe informacje.

 

Mimo jednak zbytniej prorosyjskości Klausa, wydaje się, że bardziej czeskim prezydentem będzie rekomendowany przezeń Zeman.

 

 

 

Prosta, tania i mocno przemyślana reklama internetowa.

https://

Bildelberg

https://

Darmowe koncerty w 40 tu miastach zespoły w klubach,

http://www.volimkarla.cz/nedelninocskarlem/

http://www.facebook.com/zemannahrad
 

 

0

R.Zaleski

"Czlonek Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów............................. "My wybory wygralismy dzieki niekontrolowanemu internetowi i Facebookowi" V. Orban............. Jakosc polityki = jakosc zycia"

363 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758