Praca i Finanse
Like

Czarna Śmierć i podatki

12/01/2014
825 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Czarna Śmierć i podatki

Mają one ze sobą więcej wspólnego, niż nam się wydaje. Ciekawy punkt widzenia na temat wpływu dwóch epidemii średniowiecznej Europy: dżumy i rozrostu kontroli państwowej prezentuje B. K. Marcus, publicysta portali Liberty.me oraz InvisibleOrder.com.

0


*  *  *

Oblegając port Kaffa nad Morzem Czarnym, Mongołowie, przynieśli epidemię dżumy z wyschniętych stepów Azji centralnej i spowodowali, że rozprzestrzeniła się ona po całym Jedwabnym Szlaku. Gdy Genueńczycy bronili się w miejskiej twierdzy, liczba ciał zabitych wojowników wokół murów wciąż rosła.

Mongołowie ze Złotej Ordy dokonali rzeczy bezprecedensowej w historii zarówno działań wojennych, jak i epidemii. Umieścili zarażone bakteriami dżumy ciała poległych w katapultach i wystrzelili je w kierunku miasta sprawiając, że zaraza zaczęła rozprzestrzeniać się również w obrębie murów miejskich. Genueńczycy oraz kupcy włoscy, którzy prowadzili swe interesy na kresach imperium mongolskiego, uciekli na statkach na Krym. Wygląda na to, że w ten sposób sprowadzili dżumę do Europy (….).

Czarna Śmierć i podatki….

Inne zapisy autora:

0

PAFERE
PAFERE http://www.pafere.org

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001

229 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816