Bez kategorii
Like

Cywilizacja Polska – implementacja

09/07/2012
269 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Warunki wprowadzenia w życie

0


 Przy różnych okazjach, ostatnio na spotkaniu u Opary, spotykam się z zarzutem zbytniej ortodoksyjności i odstręczaniu ludzi od CP. „Bo gdybyś załagodził, to ujął, tamto zmienił i dostosował itd…. to Twoje poglądy byłyby do zaakceptowania”.

 

To błędne ujęcie.

Cywilizacja Polska jest ideą spójną na poziomie nawet głębszym niż to można odczytać w tekście. Każda więc zmiana wymaga analizy na wszystkich poziomach odniesień – „ani literka nie może być zmieniona”w podstawach.

 

Tymczasem większość uwag pochodzi od ludzi traktujących CP jak program partyjny, który należy dostosować do oczekiwań potencjalnych wyborców.

 

Ideę – albo się akceptuje, albo odrzuca.

 

Tylko w ten sposób można do tematu podejść.

Moim zadaniem jest prezentacja idei w możliwie jasny, przejrzysty i przekonujący sposób. Natomiast nie jest moim celem poszukiwanie zwolenników i kaptowanie ich. Żadnych przecież korzyści z tego mieć nie będą, a ja im niczego nie mogę obiecać. Przeciwnie  – ten wybór może narazić na choćby prześmiewki przeciwników i tych, dla których są to sprawy niezrozumiałe.

„To kwestia smaku” – można powtórzyć za Poetą. Tyle, że do tego „smaku” trzeba dojrzeć. I nie jest to prosta, ani łatwa droga, bo trzeba pozbyć się wielu uprzedzeń i „wdrukowanych” wychowaniem i ukierunkowanych kształceniem. Zerwać linę uprzedzeń.

 

Dopiero wtedy, gdy staniemy się wolni – możemy wybrać, a wybór  to równie trudna, równie zdradliwa droga, gdzie największym przeciwnikiem – jesteśmy sami sobie.

 

Jeśli zatem można mówić o tym, że tę drogę wybiera elita , to w jej rękach leży implementacja idei.

Dlatego trzeba tworzyć środowisko ludzi ideę akceptujących.

Raz, że tylko w takim gronie można zacząć budować, a

dwa, że jest to grupa wzajemnego wsparcia przy przekraczaniu przeszkód; „jeden drugiego brzemiona noście”. Ale tylko w tym gronie. Bo wszystkich ciężarów nie da się i nie ma sensu brać na swoje barki.

 

Co jest cezurą Cywilizacji Polskiej?

Konstatacja, że istnieją dwa Porządki: Zgodności i Niezgodności.

Z tych Porządków wynika rozumienie zasad i wartości; podstawową zasadą jest hierarchiczność – to podstawa Niezgodności.

Hierarchiczność tworzy brak równowagi – dążenie do zajmowania jak najwyższego miejsca w strukturze. To zaś jest źródłem tarć i konfrontacji.

 Czy z natury hierarchiczne są słowa Chrystusa: „Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przekazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego…”?

 

Zaakceptowanie idei Cywilizacji Polskiej jest jak chrzest ducha, bo wymaga przemiany w spojrzeniu na rzeczywistość. Tego nie można na nikim wymusić, ani też przekonać. To musi wynikać z dojrzałej świadomości.

Tylko w takim gronie można budować CP.

 

I jeszcze; CP jest otwarta dla wszystkich – bez względu na przynależność partyjną, czy organizacyjną. Zaszłość nie ma znaczenia, jeśli zaszła przemiana, ale też nie można zakładać, że sama deklaracja, bez czynów i kontroli innych , jest wystarczająca Dlatego wszelkie działania muszą być w pełni transparentne zarówno odnośnie źródeł wyboru, jak i czynnika ludzkiego.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Krzysztof J. Wojtas

Zainteresowania z róznych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalic wartosci, jakimi warto sie kierowac w wyborach.

207 publikacje
5 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758