Bez kategorii
Like

Cywilizacja Polska a wojna w 1939 roku

24/08/2012
436 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Analiza sytuacji – w innym ujęciu

0


 Zbliża się kolejna rocznica i kolejne analizy – a to o zbrodniczej roli Piłsudskiego, który jest za to odpowiedzialny, bo zmienił wyznanie itd.(???), a to z racji innych okoliczności, które w sumie doprowadziły Polskę do tragicznego stanu.

 

Chcę więc zaproponować inny ciąg myślowy wskazujący na uwarunkowania, które są pomijane w przedstawionych (jak do tej pory) rozważaniach.

 

Przede wszystkim należy zauważyć, że Polska Odmienność Cywilizacyjne – jeśli tylko  realizowana w praktyce,  jest zagrożeniem dla wszystkich cywilizacji nam ościennych i występujących też na terenie działania CP.

Po prostu ujawnia wszystkie niegodziwości popełniane tamże, a przy wzroście świadomości społeczeństw – prowadzi do ich upadku.

Konieczne jest z jednej strony manipulowanie świadomością, z drugiej zaś – likwidacja przykładu.

W tych kategoriach należy rozważać zaciekłą nienawiść  jaką kierowali przywódcy całej Europy (i po części świata), względem Polski.

 

Najważniejszym celem – była likwidacja Polski. Tak to przedstawiają archiwa niemieckie, ale i takie było nastawienie sowieckie.

 

Można wnioskować, że polityka Anglii była prowadzona w tym samym duchu. Świadczy o tym fakt udzielenia gwarancji Polsce przez Anglię w marcu 1939 roku.

 

Gwarancji o które Polska nie zabiegała, a Piłsudski przestrzegał przed pochopnym wchodzeniem w ten krąg zależności.

 

Zadziwia układność władz ówczesnej Polski, które ten akt zaaprobowały, a co skończyło się wypowiedzeniem paktu o nieagresji obowiązującym między Polską, a Niemcami.

 

Można tylko domyślać się, że miała miejsce „cicha dyplomacja”, której celem była likwidacja Polski. Ten wątek pozostawiam własnym przemyśleniom Czytelnika.

 

Sytuacja stała się klarowna; Polska miała rzekome gwarancje państw zachodu, a praktycznie została pozbawiona samodzielności w podejmowaniu decyzji. Czy Anglia i Francja udzielając gwarancji – poczyniły jakieś kroki przygotowujące wypełnienie zobowiązań?

 

Natomiast otwarło to możliwość rokowań między Niemcami i sowietami – przy udziale obserwatorów zachodnich. Aby przypadkiem nie doszło do jakichś niewłaściwych ustaleń. Zachód miał doskonałą wiedzę o stanie rokowań. Wystarczy je prześledzić.

Tylko celem nie było zachowanie pokoju, a realizacja wskazanej linii postępowania.

 

Jeśli do tego dodać, że mimo wiedzy o zawartym pakcie Riebentrop – Mołotow, wraz z aneksem, gdy Polska ogłosiła mobilizację – to została ona przerwana na skutek nacisków zachodu.

 

Po prostu – nawet połączone siły sowiecko – niemieckie mogły nie być wystarczające do szybkiego złamania Polski. Czas zaś miał istotne znaczenie w całej operacji.

 

Dalszy przebieg wypadków – to konsekwencja wojenna; nie wszystko da się przewidzieć. Ale umowy dotyczące zakończenia wojny i działania po wojnie – wskazują na taką pierwotną motywację.

 

Obecnie – ponownie znajdujemy się u progu kryzysu – kryzysu o charakterze cywilizacyjnym. Warto więc prześledzić historyczne zaszłości, aby wyciągnąć wnioski dotyczące przyszłości.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Krzysztof J. Wojtas

Zainteresowania z róznych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalic wartosci, jakimi warto sie kierowac w wyborach.

207 publikacje
5 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758