Bez kategorii
Like

CP. Miedzy Piłatem, a św. Stanisławem

25/09/2011
423 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Ostatnia notka z serii (Kościół medialny) dotyczyła wpływu religii, (a taką rolę pełnią obecnie media), na władzę państwową.

0


 

 

Ta notka nawiązuje do  kwestii; jeśli rozważać odbudowę państwowości (bo państwo nie jest w budowie , a stanie rozpadu), jest koniecznym, aby ustalić relacje między strukturą religijną, a państwową. Odniesienie dotyczy roli pełnionej w społeczeństwie – wszystko jedno pod jakim szyldem – Kościoła, Sanchedrynu, czy mediów.

 

W przytoczonym nawiązaniu – Piłat jest symbolem władzy państwowej (reprezentuje cesarza i cesarstwo). Oskarżającym Chrystusa jest Sanchedryn – czyli hierarchiczni przedstawiciele struktury religijnej (wspólnoty wiernych), czyli kościoła.

 

Piłat wydając wyrok „umywa ręce”. Potępiamy decyzję , a gest jest symbolem podłości. Wskazuje sytuację, gdy władza państwowa ulega naciskom religijnym.

Bardzo ważny wniosek wykazujący, że struktury te winny być odrębne i nie ulegać wpływom.

 

Ciekawym porównaniem jest obecna sytuacja w diecezji krakowskiej – istnieje konflikt w łonie struktury religijnej (ks. Natanek). Jeśli do rozwiązania konfliktu włączone zostaną władze państwowe – pojawi się szereg analogii modelowej sytuacji.(Sytuacja w diecezji lubelskiej – to podobne zdarzenie).

 

To jeden przykład relacji.

Drugi (zaznaczam, że rozważam sprawę jako symboliczną, a nie w kontekście zgodności historycznej), to postawa św. Stanisława ze Szczepankowa.

 Biskup (przedstawiciel hierarchii religijnej), przeciwstawił się władcy w imię zasad etycznych. Król miał prawo decyzji, ale jego działania budziły sprzeciw i naruszały społeczne poczucie moralności.

Czy św. Stanisław kierował się tylko takimi intencjami – nie mnie sądzić; ważne, że jest symbolicznym przedstawicielem roli, jaką, także z narażeniem na konsekwencje, powinna pełnić w społeczeństwie struktura religijna.

 

Jako inny przykład (ewangeliczny), można przywołać postawę Jana Chrzciciela, który także poniósł śmierć za przypomnienie władcy o moralności. Jest jednak różnica – Jan Chrzciciel nie był przedstawicielem hierarchii religijnej.

 

0

Krzysztof J. Wojtas

Zainteresowania z róznych dziedzin. Wszystko po to, aby ustalic wartosci, jakimi warto sie kierowac w wyborach.

207 publikacje
5 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758