POLSKA
Like

CÓRKA WYKLĘTYCH EWA MINKIEWICZ

27/04/2019
1246 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minut czytania
CÓRKA WYKLĘTYCH EWA MINKIEWICZ

WYKLĘCI – -NIEZŁOMNI

0


CÓRKA WYKLĘTYCH EWA MINKIEWICZ

Urodziła się 7 listopada 1948 r. w katowni UB przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Przez pół roku stalinowscy kaci przetrzymywali Ewę Minkiewicz w celi razem z matką – Wandą. Przez kolejne osiem lat w ogóle nie widziała matki, która odsiadywała wieloletni wyrok więzienia za to, że była sanitariuszką w oddziale – pisze w swoim najnowszym felietonie Tadeusz Płużański.

Ojciec – por. Lucjan Minkiewicz „Wiktor” (rocznik 1918, studia inżynierii lądowej na Politechnice Warszawskiej przerwała mu wojna, żołnierz września 1939 r.), od 1943 r. służył w 6. Brygadzie Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, a po odtworzeniu oddziału przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” na Podlasiu i Białostocczyźnie w 1945 r., został dowódcą oddziału.

Ojca Ewa nigdy nie zobaczyła. Aresztowany 1 lipca 1947 r., po ciężkim śledztwie skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie pod przewodnictwem słynnego kata AK-owców Mieczysława Widaja, został zamordowany 8 lutego 1951 r. o godz. 19.55 na Rakowieckiej. Kilka minut wcześniej takim samym strzałem w tył głowy (przez pijanego kata Mokotowa Aleksandra Dreja) uśmiercony został kpt. Henryk Borowski, kilka minut później pozostali dowódcy wileńskiej konspiracji: ppłk Antoni Olechnowicz i mjr. Zygmunt Szendzielarz.

Ewa była wychowywana przez ciotkę. Jej dwuletni brat Andrzej trafił do domu dziecka, został adoptowany i nie wrócił do rodziny. Mamę wypuścili w 1956 r. Zniszczona komunistycznym więzieniem wymagała stałej opieki córki. Tak było do śmierci Wandy Minkiewicz w 2001 r.

Ewie udało się skończyć studia polonistyczne, ale do końca lat osiemdziesiątych była pozbawiona możliwości godnej pracy. Wszędzie traktowano ją jako „córkę bandytów”. W 1980 r. związała się z Międzyzakładowym Komitetem Założycielskim „Solidarności”. Pomagała kombatantom, dbała o pamięć represjonowanych i mordowanych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, szczególne wśród młodzieży, organizowała rajdy „Łupaszki”.

9 listopada 2007 r. prezydent RP Lech Kaczyński „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” odznaczył pośmiertnie por. Lucjana Minkiewicza Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Przyznanie orderu odbyło się w dniu szczególnym: 11 listopada podczas uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

Szczątki „Wiktora” zostały wydobyte z bezimiennego dołu śmierci na „Łączce” Powązek Wojskowych przez naukowców z IPN. W Pałacu Prezydenckim dokument identyfikacyjny odebrała córka Ewa. Tak było dwa lata temu.

Ewa Minkiewicz zmarła po ciężkiej chorobie 24 kwietnia 2019 r. w Gdańsku. Cześć Jej pamięci i pamięci Jej rodziców.

 

Tadeusz Płużański

 

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Aleszuma http://aleksanderszumanski.pl

Po prostu zwykly czlowiek

1160 publikacje
7 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816