Globalnie i Lokalnie
Like

Concerti Barocchi-E.F.Dall’Abaco-Concerti a piu strumenti

08/07/2015
532 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Concerti Barocchi-E.F.Dall’Abaco-Concerti a piu strumenti

Kontynuujac serie Concerti Barocchi, przedstawiajac w niej przede wszystkim kompozytorow zapomnianych po swojej smierci, zas w dzisiejszych czasach przezywajacymi swoj wielki renesans, przedstawiam dzisiaj nieznanego w Polsce kompozytora wloskiego Evaristo Felice Dall’Abaco.Nie bede pisac o zaletach jego muzyki, najlepiej jest samemu posluchac, by wyrobic sobie zdanie.

0


 

Najpierw jego zyciorys za Wikipedia:

Evaristo Felice Dall’Abaco (ur. 12 lipca 1675 w Weronie, zm. 12 lipca 1742 w Monachium) – włoski skrzypek, wiolonczelista i kompozytor.

Dall’Abaco jako skrzypek i wiolonczelista był prawdopodobnie uczniem Giuseppe Torellego. W roku 1696 nie raz spotykał się w Modenie z Tommaso Antonio Vitalim (1663-1745). Od roku 1704 był wiolonczelistą orkiestry kameralnej w Monachium na dworze elektora Bawarii, Maksymiliana II Emanuela. W latach 1704-1715 przebywał z kurfirstem na wygnaniu po porażce Bawarii w wojnie o sukcesję hiszpańską, najpierw do Brukseli, później do Mons, a od roku 1709 do Compiègne. W ten sposób jego syn, Joseph Dall’ Abaco, późniejszy muzyk nadworny w Bonn, urodził się w roku 1710 w Brukseli. W tym czasie kompozytor miał okazję, aby zapoznać się blisko z muzycznym stylem francuskim.

W roku 1715 Maksymilian Emanuel wrócił do Monachium i Dall´Abaco został mianowany nadwornym koncertmistrzem i doradcą kurfirsta (ten tytuł był dla muzyka niezwykłym wyróżnieniem). Na tych posadach działał do roku 1740. Podczas panowania Karola Albrechta, następcy Maksymiliana, od roku 1726 jego wpływ malał i Dall´Abaco w roku 1740 odszedł na emeryturę. Dwa lata później, w roku 1742, zmarł w Monachium.

Został pogrzebany w Monachium na cmentarzu przy kościele św. Zbawiciela. Cmentarz został jednak w roku 1788 zlikwidowany. Miejsce ostatniego odpoczynku kompozytora i szeregu innych osobistości, które były tu również pogrzebane, przypomina brązowa płyta pamiątkowa na północnej stronie kościoła kostela. Tekst o Dall´Abaco mówi: “Evarist Dall’Abaco, Hofkonzertmeister und Tondichter, † 1742” (Evarist Dall’Abaco, nadworny koncertmistrz i kompozytor, † 1742).

W roku 1934 imieniem Dall´Abaco została nazwana jedna z ulic w Monachium (Abacostraße); od roku 1988 jego imię nosi orkiestra symfoniczna Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium (Ludwig-Maximilians-Universität München). Jego imieniem nazwano też szkołę muzyczną w Weronie.

https://

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
slepa manka

Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

393 publikacje
51 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816