Komentarze dnia
Like

Co z siatkówką?

27/12/2016
66 Wyświetlenia
2 Komentarze
3 minute czytania
Co z siatkówką?

Siatkówka jest jedyną grą zespołową, w której polska reprezentacja sięgała po najwyższe trofea z mistrzostwem olimpijskim i świata na czele.
Wprawdzie na olimpiadach ostatnich nie bardzo się nam wiedzie mimo szumnych zapowiedzi, ale aktualny tytuł mistrza świata zobowiązuje.
Niestety po 2014 roku nie zanotowaliśmy spektakularnych sukcesów, a na olimpiadę w Rio zakwalifikowaliśmy się dopiero w trzecim podejściu.
Pisałem o tym, że Antiga zrobił wszystko co mógł i najwyższy czas żeby go zastąpił ktoś z większym doświadczeniem.
W tej chwili mamy nowego trenera reprezentacji, tylko szkoda, że nie jest to Polak, bowiem nie wierzę, że w Polsce nie ma takiego trenera.Z całą pewnością są, tylko że podobnie jak polscy zawodnicy są wypierani z klubów przez zagraniczników.
Pod tym względem niewiele się zmieniło mimo ograniczenia jednoczesnego przebywania na boisku najwyżej trzech / chciałoby się powiedzieć „aż trzech”/ zagranicznych zawodników. Cóż z tego, kiedy jeden zawodnik zagraniczny zmienia drugiego też zagranicznego, a w rozgrywkach międzynarodowych to ograniczenie nie obowiązuje.
Pisałem o tym, że wynajmowanie byle jakich zawodników z zagranicy nie ma sensu i blokuje tylko miejsca dla swoich.
Przykładem może służyć „Zenit” Kazań, który ma tylko dwóch zagraniczników, w tym jednego polskiego obywatela, który od lat czeka na powołanie do polskiej reprezentacji i chyba się go nie doczeka – Leona i Amerykanina Andersona.
Ale są to zawodnicy, na których polskie kluby zapewne nie stać, za to wydają znaczne sumy na mnogie zakupy drugo, a nawet trzecio – rzędnych zawodników i trenerów.
Prawdopodobnie lobby zakupowe jest silniejsze od jakiejkolwiek logiki.
Skutki są widoczne po kompromitujących spotkaniach polskich czołowych drużyn w lidze mistrzów.
Przypominam siłę polskich klubów i reprezentacji budowali polscy trenerzy z polskimi zawodnikami: -Mazur, Nawrocki, Niemczyk i inni.
Dla odbudowania siły polskiej siatkówki potrzebny jest dostęp do drużyn ligowych szerokiej rzeszy młodych i zdolnych zawodników i profesjonalne ich przygotowanie.

Jaka jest różnica między przygotowaniem profesjonalnym a pół czy cało amatorskim było widoczne w innej dyscyplinie – skokach narciarskich gdzie na mistrzostwach Polski ujawniła się przepaść między wąską czołówką i jej zapleczem wyrażająca się mniej więcej w 30 metrach odległości skoku.
Jest to też żenujące świadectwo nędznej amatorszczyzny udającej profesjonalizm.
Obawiam się, że z podobnym podejściem mamy do czynienia w wielu dziedzinach z chlubnymi wyjątkami, jak choćby w niektórych dyscyplinach lekkoatletycznych.
Chciałbym podkreślić, że utrzymywanie sportu odbywa się za nasze pieniądze:
– bezpośrednio z budżetu państwa i samorządów, a pośrednio z dotacji państwowych przedsiębiorstw.
Nie wiem czy ktoś i w czyim imieniu kontroluje te wydatki?
Ale żerowanie na nich przez rozmaite koterie mające częstokroć charakter mafijny jest widoczne gołym okiem, szczególnie w tych dyscyplinach, w których krążą większe, jak na polskie stosunki, pieniądze.
Przy kontynuowaniu obecnej polityki nie wróżę sukcesów polskiej siatkówce – a szkoda, bo możliwości są kolosalne.

Inne zapisy autora:

Andrzej Owsinski
Andrzej Owsinski

536 publikacje
0 komentarze
 

2 komentarz

  1. AS

    Kiedyś kolega mi tłumaczył dlaczego gra w siatkówkę jest dyscypliną narodową; Zobacz, co się dzieje gdy między nudzących się ludzi, np. na wczasach, rzucisz piłkę. Oni jej nie kopią, jak to jest w innych krajach. Ustawiają się w kółko i ją odbijają. Ooo!

  2. pablo3 pablo3

    zgadzam się tutaj w zupelnosci z Panem, ze potrzeba szerokich zmian w polskim sporcie i w kluczowych sportach zespolowych, jak pilka nozna, siatkowka, pilka reczna czy hokej na lodzie. ale także w wielu niezwykle interesujących sportach indywidualnych. upadek polskiej szkoły boksu, zapasow, innych sportow walki. gdzie się podziali nasi biegacze? to jednak temat tak dlugi, ze nie wiadomo od czego zacząć i na czym skonczyc. w każdym razie, skupiając się na samej siatkowce, odnosząc się przy tym do niej bardzo krotko, to uważam, ze i tak jesteśmy swiatowym imperium, bo podobne zainteresowanie siatkowka do tego w Polsce, wystepuje może w 5 innych krajach. inna sprawa, jak to się przekłada na wyniki… było Mistrzostwo Swiata, chociaż zdaje się, ze w aktualnym momencie najmocniejsze ekipy skupiają się na Olimpiadzie, jako zdecydowanie najważniejszym turnieju. dlatego, dziwi, ze nagle USA, nie posiadające silnej ligi, jak w Polsce, bija nas na leb i szyje. w siatkowce pojawily się naprawdę spore pieniądze i nie dziwi, ze coraz więcej obcokrajowcow pojawia sie w polskiej lidze. jednak potrzebny jest przy tym jakiś zloty srodek, aby przelozylo się to na wprowadzenie coraz większej liczby polskich graczy na ligowe parkiety i realny wzrost poziomu ligi. podobnie jest zresztą w pilce recznej, gdzie Kielce odnoszą wielkie sukcesy, ale na bazie obcokrajowcow. trochę lepiej jest w Plocku, ale być może z powodu relatywnie mniejszych srodkow klubu. co do wynikow reprezentacji w siatkowce, zwłaszcza na Olimpiadzie, to mam wrazenie, ze przed szczególnie istotnymi rozgrywkami, ich psychika nie wytrzymuje. tak jak niegdyś nie wytrzymywala, psychika Malysza. jeśli myslimy nad reforma ligi, to czekam na postulaty. zresztą mam szereg swoich propozycji w odniesieniu do pilki nożnej, czy mogę mieć w stosunku do innych dyscyplin, także natury finansowo – systemowej, jako wsparcia sportu przez państwo. ale w sumie, to kogo to obchodzi? sa ludzie, którzy rozdają karty w polityce, w biznesie i w sporcie, a spoleczenstwo może się jedynie dostosować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217