Artykuły redakcyjne
Like

Ciszej na tym sukcesem

20/07/2017
100 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minute czytania
Ciszej na tym sukcesem

W toku awantury związanej z nowelizacją sądownictwa jakoś bez większego echa przemknęła informacja, że PiS wycofało się z pomysłu opłaty drogowej.W sumie, to nie ma się czemu dziwić. Opozycja totalitarna raczej nie ma powodów chwalić się sukcesem, bo tym samym przyznałaby, że wbrew totalnej narracji jej głos nie jest ignorowany przez „pisowską dyktaturę”. A jeszcze ten i ów mógłby pomyśleć wtedy, że albo nie ma jednak dyktatury, albo też opozycja czynnie w niej uczestniczy. Zwłaszcza, że ponoć sam projekt został przygotowany w 2015 r. przez PO.

PiS też się nie ma czym chwalić. Przygotowało gniota i pod naciskiem krytyki musiało się z niego wycofać. W dodatku uzasadnienia wołają o pilną wizytę u laryngologa.

My jednak wsłuchujemy się w to, co mówią ludzie. Przed nami inne ważne reformy, w związku tym wycofujemy się z tego, co nie oznacza, że nie będziemy szukać w inny sposób środków, żeby wesprzeć samorządy” – powiedziała szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło, Elżbieta Witek. Dodała, że ludzie „martwili się, że paliwo podrożeje w okresie wakacyjnych wyjazdów”.

http://fakty.interia.pl/polska/news-witek-bedziemy-szukac-pieniedzy-na-drogi-w-inny-sposob,nId,2418372

Zapadła decyzja o wycofaniu ustawy benzynowej. Będziemy szukać innych metod na zgromadzenie środków potrzebnych na budowę. Na pewno nie będziemy sięgać do kieszeni obywateli” – oznajmił prezes PiS, Jarosław Kaczyński. W podobnym duchu wypowiadali się szef klubu PiS Ryszard Terlecki czy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/oplaty-drogowej-nie-bedzie-zapowiedz-prezesa-pis-j-kaczynskiego/vjrff2

Słowem – wsłuchiwali się, dotarło, że lud się burzy i przeciwko czemu, ale już nie koniecznie dlaczego. No to przypomnę – po pierwsze krytycy wskazywali, że podniesienie cen paliw spowoduje automatyczny wzrost cen wszystkich artykułów. Wykazywali przy tym daleko posuniętą niewiarę w zapewnienia, że to koncerny paliwowe wezmą na siebie ciężar nowego podatku.

Wskazywali także, że nowy podatek oznacza dodatkową biurokrację księgową dla przedsiębiorców. A skoro biurokracja – to pewnie wkrótce kontrole i kary. A najbardziej irytował zapis, że kasa z podatku celowego decyzją ministra może zostać przeznaczona na inne cele. O okresie wakacyjnych wyjazdów raczej mówili w kontekście terminu wprowadzania podatku – żeby lud się nie połapał.

Bardzo natomiast podobają mi się deklaracje „niesięgania do kieszeni podatników”. Serio – to prawdziwie nowa jakość, trzymam za słowo. Zanim jednak wzniosę łuk triumfalny i wygłoszę laudację, poproszę o bardziej szczegółowe informacje – skąd kasę weźmie rząd? Handel ropą, gazem, złotem, diamentami, medyczną marihuaną czy jeszcze innymi cennymi surowcami?

Bo bez tego, to jednak nadal rząd w budżecie ma tylko tyle, ile zabrał z kieszeni podatników. Względnie – na ile ich zadłużył, co i tak na jedno wychodzi.

Inne zapisy autora:

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
35 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217