Zdrowie
Like

Ciężki los młodych lekarzy

01/11/2014
251 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Ciężki los młodych lekarzy

Młodzi lekarze, tzw. rezydenci w szpitalach, skarżą się, że są przepracowani i obarcza się ich obowiązkami nieodpowiednimi w stosunku do ich kompetencji. – Rezydentów jest przede wszystkim zbyt mało, nie zawsze są też odpowiednio prowadzeni – zwraca uwagę poseł PiS‑u Tomasz Latos.

Kim jest rezydent w szpitalu? To młody lekarz, który skończył studia medyczne i zdał państwowy egzamin uprawniający do wykonywania zawodu. Potem rozpoczyna się rezydenturę, czyli kilkuletnią naukę, która powinna być ukoronowana uzyskaniem tytułu lekarza specjalisty.

0


Jednak małopolscy rezydenci uskarżają się, że są źle traktowani. Ich problemy opisał kilka dni temu małopolski „Dziennik Polski”, do którego rezydenci wystosowali list. „Zwracamy się do Państwa z dramatycznym apelem o pomoc. Jesteśmy rezydentami Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie. […] Rezydenci, pomimo otrzymania miejsca szkoleniowego, oddelegowywani są na inne oddziały, niezwiązane z ich specjalizacją” – skarżą się w liście.

„Codzienna” zapytała przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, posła PiS‑u Tomasza Latosa, jak wygląda sprawa rezydentów. „Wykorzystuje się ich do różnych zadań, a kiedy nabędą doświadczenia, często puszcza się ich na pierwszą linię frontu. Oczywiście powinno dziać się to pod kontrolą bardziej doświadczonych lekarzy, a zadania rezydentów powinny być związane ze specjalizacją” – mówi polityk. I dodaje, że problemem jest to, że rezydentów jest zbyt mało. „Dla studentów medycyny trzeba stworzyć szerokie możliwości podjęcia rezydentury. Problem obecnych praktyk w szpitalach należy rozwiązać merytorycznie, we współpracy ze szpitalami i całym środowiskiem medycznym. Ewa Kopacz naświetliła ten problem w exposé, jednak nie podała żadnych konkretów, a jej zapewnienia, że go rozwiąże, są oderwane od rzeczywistości” – dodaje.

Autor: Magdalena Michalska
Źródła: Gazeta Polska Codziennie, Niezależna.pl

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816