Media Watch i recenzje
Like

“Cień tajnych służb”

29/05/2013
673 Wyświetlenia
3 Komentarze
3 minut czytania
“Cień tajnych służb”

Wczoraj, tj. 28 maja w klubie Traffic na Brackiej w Warszawie, odbyła się promocja książki pt. „Cień tajnych służb”. Z autorką, Dorotą Kanią rozmawiał w Trafficu Rafał Ziemkiewicz. Jak zapowiada we wstępie do swojej publikacji Dorota Kania „w książce (…) znalazły się wyniki śledztw w sprawach najgłośniejszych zabójstw i samobójstw, które miały miejsce w minionych dwudziestu trzech latach”. Tytuły rozdziałów ujawniają nazwiska nieszczęśników, którzy rozstali się z tym łez padołem, przy wydatnej pomocy, jak sądzi, a czasem dowodzi, Autorka, przedstawicieli tajnych postkomunistycznych służb polskich, a także rosyjskich. Historie zgonów Andrzeja Stuglika, Alicji i Piotra Jaroszewiczów, Marka Papały, Ireneusza Sekuły, Jacka Dębskiego, Jeremiasza Barańskiego, Marka Karpia, Krzysztofa Olewnika, Grzegorza Michniewicza, Stefana Zielonki, Andrzeja Leppera, Leszka Tobiasza, Sławomira Petelickiego i pokaźnej już […]

0


Wczoraj, tj. 28 maja w klubie Traffic na Brackiej w Warszawie, odbyła się promocja książki pt. „Cień tajnych służb”. Z autorką, Dorotą Kanią rozmawiał w Trafficu Rafał Ziemkiewicz. Jak zapowiada we wstępie do swojej publikacji Dorota Kania „w książce (…) znalazły się wyniki śledztw w sprawach najgłośniejszych zabójstw i samobójstw, które miały miejsce w minionych dwudziestu trzech latach”. Tytuły rozdziałów ujawniają nazwiska nieszczęśników, którzy rozstali się z tym łez padołem, przy wydatnej pomocy, jak sądzi, a czasem dowodzi, Autorka, przedstawicieli tajnych postkomunistycznych służb polskich, a także rosyjskich. Historie zgonów Andrzeja Stuglika, Alicji i Piotra Jaroszewiczów, Marka Papały, Ireneusza Sekuły, Jacka Dębskiego, Jeremiasza Barańskiego, Marka Karpia, Krzysztofa Olewnika, Grzegorza Michniewicza, Stefana Zielonki, Andrzeja Leppera, Leszka Tobiasza, Sławomira Petelickiego i pokaźnej już grupki osób w ten, czy inny sposób związanych z katastrofą smoleńską (Remigiusz Muś, Dariusz Szpineta, Marek Dulinicz etc.) tworzą złowieszczy obraz historii gospodarczej i politycznej III RP. Trup, na kartach książki Kani ściele się zresztą bardzo gęstą, bo nieomal każda tytułowa śmierć, niosła ze sobą inne zabójstwa. Bo w wielu sprawach (Jaroszewiczów, Olewnika etc.) trzeba było pozamiatać nie jeden tylko pokój.

Przeczytałem tę książkę bez zaskoczenia, chociaż jak to zwykle bywa kilka faktów historycznych umknęło mojej uwadze nie tylko w ostatnich 23 latach. Diagnoza autorki także mnie nie zaskoczyła, bo nie mogła. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że w rzeczywistości pookrągłostołowej karty rozdają funkcjonariusze tajnych komunistycznych służb (zweryfikowani i niezweryfikowani) a od niedawna ich pogrobowcy, którym smakują te konfitury. A nad nimi jak troskliwa kwoka czuwają czekiści. I wszystko jest dość dobrze poukładane na pohybel sile i suwerenności Państwa Polskiego. Jednak nigdy nie za mało tej wiedzy. Dlatego polecam lekturę książki Doroty Kani. Tekst ascetyczny, nieprzegadany, tylko fakty, logiczne poszlaki i nazwiska, wiele nazwisk, jak słynnego tandemu Kuna i Żagiel, które ni stąd, ni zowąd pojawiają się w wielu, pozornie ze sobą niezwiązanych wątkach.

Przywiślańska ośmiornica.

(Dorota Kania, Cień tajnych służb. Polityczne zabójstwa. Niewyjaśnione samobójstwa. Niepublikowane dokumenty. Nieznane archiwa, Wydawnictwo M, Kraków 2013. Cena 29, 90 zł)

Inne zapisy autora:

0

Maciej Rysiewicz
Maciej Rysiewicz http://www.gorliceiokolice.eu

Dziennikarz i wydawca. Twórca portali "Bobowa Od-Nowa" i "Gorlice i Okolice" w powiecie gorlickim (www.gorliceiokolice.eu). Zastępca redaktora naczelnego portalu "3obieg". Redaktor naczelny portalu "Zdrowie za Zdrowie". W latach 2004-2013 wydawca i redaktor naczelny czasopism "Kalendarz Pszczelarza" i "Przegląd Pszczelarski". Autor książek "Ule i pasieki w Polsce" i "Krynica Zdrój - miasto, ludzie, okolice". Właściciel Wydawnictwa WILCZYSKA (www.wilczyska.eu). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

628 publikacje
270 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816