WIEDZA
Like

Ciekawostki finansowe (2)

04/01/2015
4540 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Ciekawostki finansowe (2)

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.   W starożytnej Mezopotamii funkcję pieniądza pełniły m.in. srebrne pierścienie i bryłki, blaszki, a nawet zboże. Ale najistotniejsze były gliniane tabliczki, na których zapisywano transakcje dotyczące produktów rolnych, takich jak jęczmień czy wełna. Choć wykonane ze zwykłej gliny, niektóre z nich zachowały się do dziś. Z jednej z nich, pochodzącej z czasów panowania króla Ammiditany (1683-1647 przed Chrystusem), możemy na przykład dowiedzieć się, że jej właściciel powinien otrzymać w porze żniw 330 miar jęczmienia.   System pożyczek w starożytnej Mezopotamii był bardzo dobrze rozwinięty. Rachunki matematyczne z […]

0


„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

 

W starożytnej Mezopotamii funkcję pieniądza pełniły m.in. srebrne pierścienie i bryłki, blaszki, a nawet zboże. Ale najistotniejsze były gliniane tabliczki, na których zapisywano transakcje dotyczące produktów rolnych, takich jak jęczmień czy wełna. Choć wykonane ze zwykłej gliny, niektóre z nich zachowały się do dziś. Z jednej z nich, pochodzącej z czasów panowania króla Ammiditany (1683-1647 przed Chrystusem), możemy na przykład dowiedzieć się, że jej właściciel powinien otrzymać w porze żniw 330 miar jęczmienia.

 

System pożyczek w starożytnej Mezopotamii był bardzo dobrze rozwinięty. Rachunki matematyczne z czasów Hammurabiego (1792-1750 przed Chrystusem) sugerują, że w przypadku pożyczek długoterminowych stosowano coś na kształt współczesnego procentu składanego. Odsetki wynosiły z reguły 20%, a długi miały charakter przechodni. Kodeks Hammurabiego przewidywał umorzenie długów po odbyciu kary trzech lat więzienia. Nie oznacza to jednak, że babilończycy wynaleźli kredyt w nowoczesnym tego słowa znaczeniu. Większość pożyczek była bowiem formą zaliczki udzielanej przez królewskie lub świątynne magazyny.

 

Źródła zdjęć:

 

1. “Codex Hammurabi” by Elielhernadez – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org

 

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog.

 

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (1).

Inne zapisy autora:

0

The Spinning Top Blog
The Spinning Top Blog http://www.kamilcywka.pl

68 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816