Bez kategorii
Like

Cichocki o modelu tureckim po wyjściu Polski z Unii

28/01/2013
342 Wyświetlenia
0 Komentarze
22 minut czytania
no-cover

Turcja to nieźle zorganizowane państwo, rzesze uczącej się, ogromnie zmotywowanej młodzieży, która chce coś zrobić i ma świetnie rozwijającą się gospodarkę często na własnym kapitale, który nie boi się inwestować w edukację i zakłada uniwersytety

0


 

Cameron ”Największe niebezpieczeństwo UE pochodzi od tych, którzy uważają nowe myślenie za herezję.  Dlatego potrzebujemy fundamentalnych zmian „…(źródło )
 
Marek Cichocki „No właśnie, spójrzmy na Turcję, która jest poza Unią i tak pewnie zostanie. Spójrzmy na bilans korzyści.”….”Ja nie twierdzę, że popełniliśmy błąd, przystępując do Unii, ale pokazuję, że wstąpienie do niej niesie różne konsekwencje. W trzecim sektorze istnieje zjawisko zwane „grantozą": ludzie tam pracujący czują się tak pewnie, bo dostają granty, że już nie są w stanie zmobilizować się do myślenia, działania. Jedną z konsekwencji naszego wejścia do Unii da się porównać do tej grantozy – jeśli dostajemy strumień pieniędzy z Unii, to nie czujemy motywacji, by cokolwiek zrobić.”…..”Porównajmy: Turcja dziś to nieźle zorganizowane państwo, rzesze uczącej się, ogromnie zmotywowanej młodzieży, która chce coś zrobić i ma świetnie rozwijającą się gospodarkę opartą często na własnym kapitale, który nie boi się inwestować na przykład w edukację i zakłada uniwersytety.”…..A Polska?
Niewątpliwie osiągnęliśmy wielki awans cywilizacyjny, ale nie dostrzegam w nas mobilizacji, determinacji, by samemu coś zrobić. Raczej widzę tendencję, by przystosować sięi skorzystać z tego, co napływa z Brukseli.„…””Tamtej Unii już nie ma i w pewnych obszarach musimy sobie radzić sami. Widzimy to choćby w sprawach obronnych, troski o to, by Polska była w stanie bronić się przed hipotetycznym atakiem przez dwa tygodnie, bo jak się obronisz przez dwa tygodnie, to Zachód musi zacząć coś robić. „…..” bliższych nam spraw dobrym przykładem jest polityka energetyczna. Unia rozwija pakiet klimatyczny, który wprowadzony konsekwentnie w Polsce zniszczyłby naszą konkurencyjność. I musimy sobie radzić, choćby budując elektrownię atomową. Zdolność do jej wybudowania jest oznaką, że potrafimy mobilizować swoje siły i dajemy wyraźny sygnał, iż w tym obszarze decydujemy sami”……” Wywiad Roberta Mazurka z Markiem Cichockim „Coraz powszechniejsze, i to nie tylko w Polsce, ale i w społeczeństwach dużo bardziej sytych, jest przekonanie, że dzisiejsi 30-, 40-latkowie po prostu nie będą mieli żadnych emerytur. I nawet przyjmowane jest to z pewną pogodną rezygnacją.”…”O zjednoczenie Niemiec. Unia powstawała w wyniku równowagi sił między dwiema potęgami europejskimi – Niemcami i Francją. Teraz, gdy w środku kontynentu powstało 80-milionowe państwo z olbrzymim potencjałem gospodarczym, ta równowaga już nie istnieje.”….”Wywiad Roberta Mazurka z Markiem Cichockim „……”(źródło )
 
Polecam przeczytanie całego wywiadu . Bardzo pesymistycznego . Cichocki poruszył na przykład kwestię załamania energetycznego Polski i niemożności rozwiązania tego problemu co świadczy to o kolonialnym statusie Polski .Cichocki „ musimy sobie radzić, choćby budując elektrownię atomową. Zdolność do jej wybudowania jest oznaką, że potrafimy mobilizować swoje siły i dajemy wyraźny sygnał, iż w tym obszarze decydujemy sami”
 
Rokita już kilka lat temu sugerował ,że działania Tuska w kwestii budowy elektrowni jądrowych są pozorne i że załamanie energetyczne Polski nastąpi szybciej niż zostaną one wybudowane .
 
O tym ,że Tusk m, jego rząd , jego ekipa jedynie mamią Polaków niezależnością energetyczną, czyli budową elektrowni jądrowych najlepiej świadczy lobbing żony Sikorskiego , Anne Applebaum przeciwko polskiej energetyce jądrowej . Za atomowych niemieckich „ pożytecznych idiotów” robi nawet Ziobro , Kurski i Cymański lobbując de facto przeciwko elektrowniom jądrowym, czyli przeciwko modernizacji energetycznej Polski , przeciwko rozwojowi infrastruktury energetycznej potrzebnej do rozwoju przemysłu samochodów elektrycznych , , budowie licznych„:smart city ” i związanej z tym rewolucji urbanistycznej w miastach . Solidarna Polska dołączając tym samym do niemieckiego lobby , do anty pisowskiego bloku .
 
Cichocki , który jeszcze nie tak dawno z entuzjazmem popierał hegemonizm Niemiec w Europie, ba popierał likwidację demokracji w Europie i rządy autorytarne sprawowane przez Niemcy( więcej ) teraz mówi raczej o bezsilności,ślepej uliczce.
 
Cichocki pokazuje przykład Turcji, kraju silnego gospodarczo , militarnie, rozwijającego się intelektualni i naukowo . Kraju budującego nowe uniwersytety . Warto przypomnieć tutaj haniebne przekonanie Tuska ,że przyszłość młodych Polaków to przyszłość europejskiego robola, kultowego spawacza . Według Tuska młodzi, zdolni inteligentni Polacy zamiast na uniwersytety powinni iść do zawodówek i wykonywać prostą niskopłatną pracę ( więcej )
 
Cichocki mówiąc o tragicznej sytuacji obronne Polski przytacza analizę Georga Friedmana „Z amerykańskiego punktu widzenia ważne jest to, by Polska mogła się obronić przez trzy miesiące sama. „…(więcej )
 
Jednak jest coś mrocznego , pozbawiającego nadziei w wywiadzie Cichockiego . Zdemoralizowanie młodych Polaków , złamanie ich kręgosłupa etycznego i woli walki. Cichocki z takim podziwem mówi o młodych Turkach „Turcja dziś to nieźle zorganizowane państwo, rzesze uczącej się, ogromnie zmotywowanej młodzieży, która chce coś zrobić i ma świetnie rozwijającą się gospodarkę opartą często na własnym kapitale, który nie boi się inwestować na przykład w edukację i zakłada uniwersytety.”
 
Nie tylko Cichocki z żalem patrzy na skarlenie Polaków . Bo to nie chodzi tylko o chęć do nauki , do zakładania biznesu , ale również o braku dążenia dowolności , do woli buntu przeciw reżimowi .
 
Fragment z tekstu Rokity pod jednoznacznym tytułem „ Zazdroszczę Arabom „ a odnoszącym się do Arabskiej WiosnyA pan jest tą „niestabilnością” zafascynowany. To rzeczywiście zmiana na lepsze?
Jestem absolutnie zafascynowany! Od momentu, gdy zobaczyłem 1 lutego milion młodych ludzi na placu Tahrir. W ich twarzach, gestach, żądaniach zobaczyłem przecież siebie samego sprzed 30 lat, przeniesionego w inny świat. Przypomniała mi się prawda, tak przez nas zbanalizowana, że wolność jest uniwersalnym pragnieniem każdego człowieka. W Kairze to dziś nie jest banał. A potem zobaczyłem, jak to wielkie zgromadzenie młodych ludzi, nie wykrzykujące bynajmniej ani antyizraelskich, ani antyzachodnich frazesów, na głos muezina pochyli się zgodnie przed Bogiem. Przypomniała mi się kolejna klisza: gdańscy stoczniowcy w sierpniu 1980 roku klęczący jak jeden mąż przed Najświętszym Sakramentem w rękach księdza Jankowskiego. Tamto zdjęcie obiegło świat i świat się przestraszył polskiej religijności.”…(więcej)
 
Świat już wybrał . Wybrał rozwój cywilizacyjny, wybrał  energetykę jądrową . Przytoczę parę Danych  Pawła  Różyńskiego z artykułu „Opcja niemiecka w odwrocie„ Świat otrząsa się z traumy po katastrofie w Fukushimie i przeprasza z energią jądrową. Wbrew nadziejom ekologów ekonomii nie da się oszukać, a rozwoju cywilizacji opierać tylko na wiatrakach, słomie i krowim łajnie – „…”Kilka ostatnich dni zwiastuje prawdziwy przełom. W piątekHiszpanie przedłużyli o pięć lat działanie swojej najstarszej siłowni nuklearnej w Santa Maria de Garona na północy kraju. Uznali, że w obecnej trudnej sytuacji ekonomicznej nie stać ich na pozbawienie się taniej energii.
Francuzi i Brytyjczycy zapowiedzieli z kolei rychłe podpisanie umowy w sprawie m.in. wspólnej budowy na Wyspach nowej elektrowni atomowej. Brytyjczycy wiedzą, że bez dywersyfikacji źródeł energii długo nie pociągną.
Ale prawdziwa sensacja przyszła zza oceanu.
Po raz pierwszy od 34 lat rządowy regulator od badań i energetyki nuklearnej wydał zezwolenie na budowę elektrowni jądrowej. Powstanie ona w Vogtle w stanie Georgia. W planach są już kolejne inwestycje.”….”Choć kolejne ekipy podkreślały, że bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetem, nigdy nadzwyczajnego pośpiechu u nas nie było. Teraz nie możemy się doczekać, kiedy największa, kontrolowana przez państwo, grupa energetyczna PGE ogłosi przetarg na dostawcę reaktorów. Brakuje przepisów prawnych, kadr, a nawet prezesa. Problemem może być zdobycie pieniędzy w bankach, a państwo nie kwapi się z gwarancjami, bo te dolicza się do długu, a z nim mamy poważny problem. „….(więcej )
 
Video Wojciech Głuszewski „ Trzy mity o energetyce jądrowej „
 
Marek Mojsiewicz
Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie facebooka Marek Mojsiewicz
 
 
Niemcy dyskryminują Turków, zakazują im posiadania podwójnego obywatelstwa i nie ułatwiają życia w drugiej ojczyźnie – stwierdził premier Turcji przed wizytą w Berlinie. „….”Nie zgodzimy się na podwójne obywatelstwo, gdyż takie rozwiązanie nie ułatwi integracji – odpowiedział natychmiast Erdoganowi szef niemieckiego MSW. „…”Turcji. Sam premier Erdogan nie traci żadnej okazji, aby przypomnieć swym rodakom, że są przede wszystkim Turkami i powinni sprzeciwiać się wszelkim próbom asymilacji. „….(więcej )
 
Żona Radosława Sikorskiego Anne Applebaum napisała artykuł pod wiele mówiącym tytułem „Koniec nuklearnego renesansu ?„ , tezy którego powinno zaniepokoić wszystkich zwolenników modernizacji Polski
Anne Applebaum „ W sposób nieunikniony ogromne koszty utylizacji odpadów spadają na barki podatników, a nie branży energetycznej. Koszty oczyszczenia terenu ze skażeń, nawet w przypadku relatywnie małego wypadku, w końcu ponosi budżet. Również koszty leczenia poniesie w ten czy inny sposób społeczeństwo. Jeśli w Japonii dojdzie do naprawdę wielkiej katastrofy, cały świat zapłaci za to cenę. Mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie. Czuję podziw dla japońskich inżynierów walczących ze skutkami trzęsienia od wielu dni. Jeśli ktoś w ogóle może zapobiec katastrofie, to na pewno Japończycy dadzą radę. Ale mam też nadzieję, że fakt, iż o mały włos nie doszło do tragedii, spowoduje, że ludzie na całym świecie zastanowią się dłużej, jaka jest prawdziwa cena energii nuklearnej, i zatrzymają ruszający pełną parą nuklearny renesans.”…(więcej )
 
Zbigniew Ziobro wezwał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby zerwał koalicję z Platformą Obywatelską. Lider Solidarnej Polski twierdzi, że obie partie utworzyły sojusz w sprawie budowy elektrowni jądrowych.”…..”Według szefa Solidarnej Polski to "zły projekt dla Polski,. ...(więcej )
 
Narastają niebezpieczeństwa, których nie było widać. A Tuskowy paradygmat polityki jest na nie ślepy.”…” Geopolityka wokół Polski się wali.”….” Nie widać, ale tak się dzieje. Idzie dekoniunktura geopolityczna na skalę niemożliwą do przewidzenia dziesięć lat temu.”…Unia i NATO są w głębokim bezwładzie i kryzysie. Stają się zupełnie innymi organizacjami niż te, do których przystępowaliśmy.” …W ogóle nie wiadomo, czym będą za parę lat i czy przetrwają w kategoriach naszego życia. Polska szkoła wchodzi w okres degradacji, a uniwersytety nie pełnią misji cywilizacyjnej, gdyż tak bardzo zapadły się już w drugorzędność. Eksperci mówią, że od 2013 roku zacznie się trwały okres deficytu energetycznego. Dobrze, że Tusk podjął kwestię elektrowni atomowych, ale powstaną one za 15 – 20 lat, a po drodze jest 15 lat próżni. Jesteśmy bezradni wobec procesu społecznego starzenia się, a ustrój konstytucyjny – wbrew temu, o czym zapewniają nas tendencyjni prawnicy – wykazuje coraz częściej swoją niemoc.”’…(więcej)
 
 
Dlaczego Ameryka I Obama tak samo jak jego poprzednik Bush ,tak mocno wspierają  Turcję w jej wysiłkach na rzecz wstąpienia do Unii Europejskiej. Artykuł w The Economist Talking Turkeywymienia kilka powodów  dla których Obama to robi. Jednym z tych powodów jest geografia. A konkretnie geostrategiczne położenie Turcji. Turcja stanowiąca korytarz pomiędzy Europa a Bliskim Wschodem jest naturalnym korytarzem dla magistrali energetycznych. Może tez być czynnikiem stabilizującym na rozdrobnionym pomiędzy małe państewka na Kaukazie . Turcja dzięki swojej ekspansji demograficznej / ponad 70 milionom mieszkańców i ciągle wysoki przyrost naturalny/ oraz ekonomicznej / wysoki wzrosty gospodarczy  staje się coraz silniejszym graczem politycznym na bliskim wschodem. Autor wymienia tutaj ostanie mediacje pomiędzy Syria i Izraelem oraz może wpływać hamująco na na Iran. „….(więcej )
 
Egzotyczny sojusz Polski i Turcji .Wcale nie taki egzotyczny „ Turcja razem z Polska chcą zawetować kandydaturę Duńczyka Anders Fogh Rasmussen. Jest to bardzo sluszna decyzja .Nie chodzi tutaj oczywiście o  sprawę karykatur Mahometa, bo wolność  słowa powinna być chroniona. Chodzi o jego niechęć do rozszerzenia Unii o Turcję, a być może o Ukrainę i Białoruś. „…(więcej )
 
ideo Wojciech Głuszewski „ Trzy mity o energetyce jądrowej „
 
Marek Mojsiewicz
Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie facebooka Marek Mojsiewicz
 
TAKIE RÓŻNE
 
Fedyszak Radziejowska „..telewizji publicznej nie da się już oglądać, bo jest tak jednostronna i tendencyjna, że jej oglądanie „grozi śmiercią lub kalectwem intelektu” ….”Ten rząd jest konsekwentny także na innych polach, np. polityki wobec twórczości filmowej. Pieniądze publiczne są dla filmów, które sugerują Polakom, że nie są wiele warci, że nie są Narodem zasługującym na dobre rządzenie „…..”Dobry rząd nie boi się zmiany, ponieważ wie, że nic mu nie grozi ze strony nowej ekipy. Rząd zły lub skorumpowany zrobi wiele, by przy władzy pozostać. „….(źródło)
 
Jacek Karnowski „My, Europejczycy kontynentalni, zdumiewająco łatwo zaakceptowaliśmy fakt, że rządzi nami urzędnicza arystokracja bez wyraźnego mandatu. To dowód, jak mało w nas instynktu demokratycznego. Naprawdę, wielu z nas uwierzyło, że UE jest strukturą wręcz arcydemokratyczną! „….Cameron ”Największe niebezpieczeństwo UE pochodzi od tych, którzy uważają nowe myślenie za herezję.  Dlatego potrzebujemy fundamentalnych zmian – „….(źródło )
 
„Dolecieć to jedno, ale kolonizatorzy muszą w czymś mieszkać. Tutaj pojawiają się koszty związane z kupnem marsjańskiego "domku". Za 120 metrów kwadratowych NASA liczy sobie 267, a SpaceX – 150 mln dol. Dostarczenie i przechowywanie na Czerwonej Planecie zapasów jedzenia i picia na rok będzie kosztować 42 mln dol. z NASA i "tylko" 13 mln ze SpaceX. Do tego dochodzą wydatki związane z pozyskiwanie wody i żywności na obcej planecie oraz transmisja danych. „….(źródło )
 
Nasza gospodarka w dalszym ciągu zwalnia – wynika z analiz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Analitycy BIEC zauważają, że przejawy spowolnienia trwają nieprzerwanie już od 25 miesięcy – najdłużej od początku lat 90-tych. „….(źródło)
 
 
Marek Mojsiewicz
Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie facebooka Marek Mojsiewicz
 
ideo Wojciech Głuszewski „ Trzy mity o energetyce jądrowej „
 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Marek Mojsiewicz

Europejczyk

924 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816