Bez kategorii
Like

Ciało Chrystusa z ręki Kapłana do ust .. – wyznanie miłości.

11/11/2012
402 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Gest umoczenia chleba w napoju i podanie do spożycia występuje w całej Biblii zaledwie trzy razy. I ma on znaczenie zaskakujące i głębokie.

0


Gest umoczenia chleba w napoju i podanie do spożycia występuje w całej Biblii zaledwie trzy razy. I ma on znaczenie zaskakujące i głębokie.

Gdybyśmy chcieli odnaleźć owe trzy miejsca w którym mowa o pokarmie namoczonym w napoju możemy wymienić trzy sytuacje.

1. Z Księgo Daniela( 14. 33-39)

 

W Judei zaś był prorok Habakuk. Przygotował on polewkę i rozdrobnił chleb w naczyniu, i poszedł na pole, by zanieść to żniwiarzom.Anioł Pański odezwał się do Habakuka: "Zanieś posiłek, jaki masz, Danielowi do Babilonu, do jamy lwów". Habakuk odpowiedział: "Panie, nie widziałem nigdy Babilonu ani nie znam jamy lwów". Ujął go więc anioł za wierzch głowy i niosąc za włosy jego głowy przeniósł go do Babilonu na skraj jamy z prędkością wiatru. Zawołał Habakuk: "Danielu, Danielu! Weź posiłek, który ci Bóg przysyła". Daniel zaś powiedział:"Boże, pamiętałeś o mnie i nie opuściłeś tych, którzy Cię kochają". Powstawszy zaś Daniel jadł. Anioł Boży przeniósł natychmiast Habakuka w poprzednie miejsce.

Właśnie owa polewka z rozdrobnionym chlebe stała się posiłkiem, którym Bóg – za pośrednictwem Habakuka – nakarmił ukochanego Daniela.

2. Bajka opowiedziana królowi Dawidowi przez proroka Natana.2 Sm 12,1-10 ). Owa bajka jest upomnieniem króla za morderstwo które dokonał aby pojąć za żonę, ukochaną kobietę swojego żołnierza Uriasza.

 

W pewnym mieście było dwóch mężów, Jeden bogaty, a drugi ubogi.
Bogaty miał bardzo wiele owiec i bydła,
Ubogi zaś nie miał nic oprócz jednej małej owieczki, Którą nabył. I żywił ją, a ona wyrosła u niego Razem z jego dziećmi. Z chleba jego jadała, z kubka jego piła, Na łonie jego sypiała i była mu jak córka.
Pewnego razu przybył do męża bogatego podróżny. Żal mu było wziąć ze swoich owiec czy ze swojego bydła, Aby je przyrządzić dla podróżnego, Który do niego przybył. Wziął, więc owieczkę tego męża ubogiego, I ją przyrządził dla męża, który do niego przybył.
Wtedy Dawid wybuchnął wielkim gniewem na owego męża i rzekł, do Natana: Jako żyje Pan, że na śmierć zasługuje mąż, który tak postąpił.
Za owieczkę zapłaci w czwórnasób, dlatego że taką rzecz uczynił i że nie miał litości.
Wtedy Natan rzekł do Dawida: Ty jesteś tym mężem.

Pasterz traktuje ową jedną owieczkę szczególnie – była dla niego jak córka. A więc traktowana jak oblubienica.. . W oryginalnym języku Hebrajskim jest napisane, że ów pasterz karmił ją w ten sposób, że chleb rozdrabniał i karmił ją maczając go w zupie która była przygotowana dla niego.W Biblii Tysiąclecia przetłumaczono w ten sposób, ze jadała i piła z jego talerza i kubka.

A więc znowu występuje tu gest zarezerwowany do okazywania największej czułości i miłości stworzeniu/osobie którą się w sposób szczególny kocha. "Maczanka" którą karmi się przedmiot szczególnej miłości.. .

3. Ostatnia Wieczerza.Gdy Jezus macza kawałek chleba w winie i podaje go Judaszowi.. .( J 13,26 )

W Biblii nie ma przypadkowych gestów i przypadkowych słów. Jeśli Jezus podaje Judaszowi kawałek chleba umoczony w winie, to jakby mówił do Judasza: "Jesteś dla mnie kimś szczególnym – jak ukochana uwieczka z opowieści proroka Natana, albo jak Daniel w JAskini lwów, do którego posyła posiłek przez anioła.

Jezus powiedzial Judaszowi – tym gestem – że go kocha w sposób szczególny.  Judasz dla niego jest jak ukochana owieczka, albo ukochany Daniel.. . Jak jedna z córek( owieczka była traktowana jak córka). Nawet w obliczu tego, że wie że będzie za chwilę przez niego zdradzony.

Jezus więc był gotów mu wybaczyć w każdej chwili – jeśli tylko Judasz chciałby wrócić do Niego.. .

*********

Każdy człowiek jest grzeszny – niczym Judasz czy św.Piotr którzy na swój sposób zaparli się swojego Mistrza.

Proszę przyponieć sobie w jaki sposób udziela się Komunii Świętej pod dwoma postaciami w Kościele Katolickim.

Pamiętasz? Właśnie jest to gest umaczania "chleba w winie.."  podany do ust. A więc jest to gest największej czułości ze strony Jezusa. Jezus karmi czule swoje dzieci, jak ów pasterz swoją ukochaną owieczkę( z bajki proroka Natana), czy  Judasza wobec którego ( wiedząc, że go zdradzi ) nie cofnął się przed tym wyznaniem miłości do niego.

Właśnie w geście podawania Komunii Św. pod dwoma postaciami "maczanka chleba w winie", Jezus wyznaje  miłość każdemu który przystępuje do ołtarza Pańskiego.

A jeszcze głębszego wymiaru dodaje fakt, że ową "maczankę" tworzy Jego Ciało i Jego Krew.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
poldek34

27 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758