BIZNES
Like

Chrzanów: tania siła robocza i bezrobocie

19/02/2015
1085 Wyświetlenia
4 Komentarze
1 minut czytania
Chrzanów: tania siła robocza i bezrobocie

Od dłuższego czasu w naszym mieście panuje pewien, duży niedosyt w miejscach pracy dla mieszkańców Chrzanowa, a tym samym stanowiący problem dotyczy znacznego wzrostu bezrobocia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że tak naprawdę miejsca pracy dla mieszkańców Chrzanowa zostały przeznaczone dla taniej siły roboczej w postaci Ukraińców. Kilka tygodni temu w rozmowie z pracownikami większych zakładów w Trzebini (Pralnia za PKP – prawni nieistniejąca), zakładów w Chrzanowie (Zakłady Mięsne Unimięs Sp. z o.o., Zakłady Produkcyjne VALEO, Zakłady Produkcyjnego DanCake), usłyszeliśmy nowinę. Zwalniają mieszkańców ziemi powiatu chrzanowskiego, a na ich miejsce zatrudniają Ukraińców przez zewnętrzne agencje zatrudnienia. Oczywiście wszystko to po naszym śledztwie opiera się na ścisłej współpracy między właścicielami firm i agencjami pracy. Inaczej mówiąc, największe firmy na terenie powiatu chrzanowskiego wolą zatrudnić tanią siłę roboczą w postaci uciekających ze swojego kraju jak ostatni tchórze Ukraińców, którzy będą pracować mimo wszystko i mimo woli (część z nich pozbawionych jest nawet paszportów, zabranych przez niby “agencje pracy”), zamiast dokonać zatrudnienia solidnych pracowników ziemi chrzanowskiej, których chce się pracować, którzy muszą utrzymać swoje rodziny, dzieci.

0


 

Czemu akurat dzisiaj rozpoczęliśmy ten wątek? Pech chciał, akurat dnia dzisiejszego gdy jechałem do pracy poznałem warunki w jakich żyją, mieszkają i śpią Ci ukraincy. Rozpędzonym samochodem do 50km/h, wyjeżdżam zza zakrętu i deptam z całych sił po hamulcach, zatrzymując nagle samochód maksymalnie 2 metry od autobusu stojącego bez żadnego oznakowania praktycznie na środku drogi, a od tyłu autobusu przechodzi wężykiem, grupa 50 ukrainców przez środek drogi. Stałem w zdumieniu, kto mądry tak postępuje. Nie jest to ważne, czas na meritum sprawy.

Dlaczego tania siła robocza? Koszt utrzymania tych 50 pracowników, a dokładniej koszt mieszkania nie przekracza 2000 zł. Wszyscy Ci pracownicy mieszkają w domu jednorodzinnym oferującym pokoje pracownicze, wielkości maksymalnie 70 metrów kwadratowych. Zgodnie z tym, na jednego mieszkańca przypada mniej niż w Zakładzie Karnym.

chrzanow pogorska tania siła robocza

Takich domów w całym mieście jest wiele, przedstawimy natomiast jeden z nich, mieszczący się przy ul. Pogorska w Chrzanowie (widoczny na zdjęciu powyżej).

Zgłoszenie do inspekcji pracy, sanitarnej, policji, prokuratury? Niestety, ręka – rękę myje, łapówki idą w ruch, więc składanie zawiadomień jest bezsensowne, a jedynie kłopotliwe (potem wszystkie mendy siadają na “głowie” zgłaszającego, aby utrudnić mu życie). Pozostaje jedynie o tym napisać.

Inne zapisy autora:

  0

  Avatar
  Wolny Chrzanow

  Jesteśmy grupą osób walczących o nasze miasto, reprezentujących chrzanowską społeczność przede wszystkim w walce z korupcją, urzędnikami, sądami, policją i prokuraturą.

  1 publikacje
  1 komentarze
   

  4 komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

   
  Authorization
  *
  *
  Registration
  *
  *
  *
  Password generation
  334816