Artykuły redakcyjne
Like

Chiny chcą zastąpienia dolara nową globalną walutą rezerwową

11/03/2014
846 Wyświetlenia
8 Komentarze
2 minut czytania
Chiny chcą zastąpienia dolara nową globalną walutą rezerwową

Reagujący na zagrożenie globalnego bezpieczeństwa chińscy przywódcy zaczęli się obawiać utraty wiarygodności kredytowej Waszyngtonu co było prawdopodobnym źródłem wyrażenia przez nich opinii, że świat potrzebuje innej waluty rezerwowej, która powinna zastąpić dolara.

0


Według oficjalnej chińskiej agencji Xinhua kończą się czasy, w których USA może korzystać z nieograniczonego “kredytu, aby zapewnić sobie wyjście z problemów, które sami stworzyli”. “Świat musi mieć nową walutę rezerwową, która zastąpi dolara” – kontynuuje agencja. Warto nadmienić, że na potrzebę stworzenia nowej waluty rezerwowej wielokrotnie naciskały też władze rosyjskie. Nie jest zaskoczeniem, że zaoferowali oni jako opcję rosyjskiego rubla.

 

Żadna waluta rezerwowa nie jest wieczna. Status taki utracił na przykład funt brytyjski stosowany powszechnie jeszcze przed drugą wojną światową. Utrata takiego statusu to oczywiście degradacja mocarstwa a w przypadku Ameryki poważne kłopoty. Mówi się nawet o potrzebie powołania nowego dolara amerykańskiego, bo socjaliści i banksterzy zdewastowali amerykańską walutę już nawet nie drukując ją, a dodając zera na końcu rachunków.

 

To było też częścią strategii Stanów Zjednoczonych, bo Chińczycy kupowali wszystko praktycznie na zerowy procent, ponieważ musieli. Mieli po prostu za dużo zainwestowane w dolarach aby pozwolić na jego upadek. Amerykanie to wykorzystywali, ale wiadome było, że to nie potrwa wiecznie.

 

Ostatnio coraz częściej dochodzi do sygnałów, że ma powstać nowa walut rezerwowa. Z oczywistych względów nie będzie to rubel rosyjski, przynajmniej nie z powodu siły gospodarczej, a raczej militarnej. Nie będzie to też euro, bo jak wiadomo strefa euro jest w poważnych opałach. Nie będzie to też chiński juan, bo uwolnienie jego kursu byłoby masakrą dla chińskiej gospodarki.

 

Należy zatem oczekiwać na nową jednostkę, coś jak ECU w czasach przed wprowadzeniem euro. Okaże się też jeszcze czy USA będzie się spokojnie przyglądać realizacji takich planów czy też w związku z tym dojdzie do jakiejś nieoczekiwanej eskalacji sytuacji międzynarodowej.

 

źródło: http://zmianynaziemi.pl/

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

 1. Avatar WW

  No i Krym zaczyna wydawać owoce. Putin to przewidział.
  Chiny, doskonale zdając sobie sprawę z planów USA i rzeczywistych powodów zamieszania na Ukrainie, pogroziły paluszkiem,
  Odejście od dolara oznacza bowiem bankructwo USA.

  0
  • Już wiadomo dlaczego Putin jest taki pewny siebie, ponieważ ma poparcie Chin: “…Chiny oskarżają USA o łamanie praw człowieka
   Chińska Republika Ludowa wydała raport, w którym czytamy, że Stany Zjednoczone to największy na świecie gwałciciel praw człowieka biorąc pod uwagę wszystkich obywateli spoza USA – podaje agencja Xinhua. Podkreśla się głównie prowadzoną przez Amerykanów inwigilację, tortury a także liczne tajne więzienia na całym świecie. Chińczycy podkreślają dużą liczbę amerykańskich programów inwigilacji na terenie obcych państw naruszających suwerenność części krajów i praw obywatelskich ich mieszkańców. Wymieniono “whistleblowera” Edwarda Snowdena, który w połowie ubiegłego roku ujawnił, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) monitorowała rozmowy telefoniczne przywódców 35 państw, w tym sojuszników USA, a także przechwytywała 5 mld rozmów telefonicznych dziennie na całym świecie.
   Sprawozdanie Państwa Środka podaje również kolejne przykłady łamania praw człowieka. Chodzi o nielegalne ataki dronów, czyli pilotowanych zdalnie uzbrojonych samolotów bezzałogowych, które od 2004 roku w wyniku 376 ataków w samym Pakistanie zabiły niecałe tysiąc osób….”

   0
    • Chiny bardzo mocno trzymają USA za twarz. Chiny są w posiadaniu ponad 3 bln dolarów w obligacjach USA. W przypadku wprowadzenia poważnych sankcji czy też ataku przeciwko Rosji, Chiny obiecały Putinowi że rzucą na rynek pokaźną część z tych obligacji a to oznacza koniec dolara i USA. Putin choć nie z mojej bajki to muszę uczciwie i bezstronnie przyznać, że rozegrał to po mistrzowsku, czyli szach mat czarnemu Kenijczykowi marksiście zafundował, nie na darmo nazywają go “szachistą”.

     0
     • Ponton Ponton

      To znaczy w tej partii, niejaki bambo ograny!!! Stare chińskie przysłowie mówi ” obyś żył w ciekawych czasach” i to właśnie mamy!!! Nasz herr ober widziany był w bazie rakietowej zdaje się że gdzieś na Pomorzu ( podobno wyjątkowej, bo jedynej), jak się wywdzięczał i wymądrzał!!! Pajac na gumce !!!

      0
 2. Avatar MrKuba65

  Putin ma oddech Chińczyków na plecach. Pełno “cykorii” na rosyjskojęzycznym YT co do potencjalnej agresji ” Kitajców” :
  https://www.youtube.com/watch?v=oC0V2f35NqU

  0
 3. Avatar AS

  Na to Ameryka nie pozwoli. Przekonało się już o tym dwóch dyktatorów: Husajn i Kadafi. Tego Ameryka tolerować nie będzie. Bo przecież żyje z drukowania dolarów.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816