BIZNES
Like

Chichot historii. Brytyjczycy proszą o francuskie paszporty

13/01/2018
191 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Chichot historii. Brytyjczycy proszą o francuskie paszporty

Brytyjczycy coraz częściej ubiegają się o francuskie paszporty w obawie przed Brexitem. Liczba chętnych w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła… dziesięciokrotnie. Najczęściej Francuzami chcą być ci Wyspiarze, którzy już mieszkają nad Sekwaną. Brytyjczycy przez ostatnie 1000 lat nie szanowali Francuzów mając do nich takie podejście, jak Polacy do Rosjan.shutterstock_130660901-GEDBLog-Study-BREXIT

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji informuje, że w 2015 roku 386 Brytyjczyków złożyło podania o francuski paszport. W 2016 roku było już 1 363 chętnych, a w 2017 – 3 173.

Francuski dziennik “Le Figaro” podaje zaś, że wielu poddanych Elżbiety II chęć uzyskania obywatelstwa Francji motywowało takimi względami, jak unikanie kolejek na lotniskach, w tunelu pod kanałem La Manche czy w terminalach pociągów Eurostar. Część chciała w ten sposób zabezpieczyć swoje prawa do opieki zdrowotnej i świadczeń socjalnych po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

Z kolei Fiona Mougenot, wypowiadająca się dla dziennika „The Guardian” Brytyjka, która prowadzi firmę doradczą ds. imigracji we Francji – twierdzi, że większość Wyspiarzy korzystających z jej usług chciało przede wszystkim zachować obywatelstwo europejskie.

„Guardian” informuje również, że 17 000 Brytyjczyków w czasie roku po referendum dotyczącym Brexitu złożyło podania o obywatelstwo w innych krajach europejskich. Najpopularniejszym krajem, którego paszport chcą mieć obywatele Zjednoczonego Królestwa, jest Irlandia. W 2017 roku o irlandzkie obywatelstwo ubiegało się 162 251 Brytyjczyków i 80 964 osób z Irlandii Północnej. W 2016 roku chętnych było prawie o połowę mniej, bo 91 924.

Ośmiokrotnie zwiększyła się liczba Brytyjczyków chcących zostać Włochami, pięciokrotnie tych, którzy ubiegali się o niemieckie obywatelstwo, a dwukrotnie i trzykrotnie tych starających się o obywatelstwo szwedzkie, duńskie, fińskie, holenderskie czy austriackie.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217