Globalnie i Lokalnie
Like

Nie chcemy „bratniej pomocy”!

31/01/2014
704 Wyświetlenia
1 Komentarze
2 minut czytania
Nie chcemy „bratniej pomocy”!

Stowarzyszenie OBURZENI, dążące do zastąpienia niedemokratycznego, pookrągłostołowego systemu w Polsce rzeczywistą demokracją, wyraża stanowczy sprzeciw wobec niedawnego przyjęcia przez Sejm RP ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach na terenie Polski w wypadku „zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz porządku publicznego”.

0


Oświadczenie stowarzyszenia OBURZENI w sprawie

dopuszczania do interwencji niepolskich służb na terenie naszego kraju

Rada Koordynacyjna

Stowarzyszenie OBURZENI, dążące do zastąpienia niedemokratycznego, pookrągłostołowego systemu w Polsce rzeczywistą demokracją, wyraża stanowczy sprzeciw wobec niedawnego przyjęcia przez Sejm RP ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach na terenie Polski w wypadku „zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz porządku publicznego”. 

Naszym zdaniem skutki takiego prawa zagrażają potencjalnie naszej suwerenności i kojarzyć się mogą Polakom z pamiętaną z czasów PRL-u „bratnią pomocą” państw komunistycznych, w wyniku której dławiono ruchy niepodległościowe w tychże państwach. Rada Ministrów – naszym zdaniem – nie powinna mieć prawa do podejmowania decyzji o zgodzie na pobyt obcych służb na ternie państwa polskiego.

Można również odnieść wrażenie, iż obecne władze polskie dążą do wprowadzenia w życie ustawy naruszającej także naszą Konstytucję RP (np. art. 5, 26.1 czy 31.3), gdyż obawiają się nieskuteczności ewentualnych interwencji polskich służb np. w przypadku antyrządowych demonstracji itp. Rodzi to również słuszne skojarzenia z funkcjonowaniem obozu państw komunistycznych i czasami PRL-u. 

Zdając sobie w pełni sprawę, iż niewielkie jest prawdopodobieństwo niepodpisania tej ograniczającej naszą suwerenność ustawy przez Prezydenta RP, oświadczamy, iż zrobimy wszystko, by doprowadzić do uznania tego prawa za niezgodne z Konstytucją RP przez Trybunał Konstytucyjny.

w imieniu Rady Koordynacyjnej stowarzyszenia OBURZENI

Antoni Gut – Przewodniczący

www.oburzeni.org.pl

28 stycznia 2014

0

Marek Ciesielczyk http://www.marekciesielczyk.com

dr politologii Uniwersytetu w Monachium, wykładowca sowietologii w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu (Małopolska), obecnie Redaktor naczelny pisma "Prawdę mówiąc" oraz portalu www.prawdemowiac.pl, więcej patrz: www.marekciesielczyk.com

162 publikacje
8 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758