Bez kategorii
Like

Cechy dziedziczne, czyli po kim dziecko to ma?

27/01/2011
479 Wyświetlenia
14 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Ledwo przyjdzie na świat, a już wszyscy zaczynają doszukiwać się w maleństwie cech upodabniających go do rodziców. Porównuje się oczy, włoski, kształt buzi, ust, linie papilarne na dłoni itp. Wszystko to, ma dać pewność, że właściwe dziecko leży obok świeżo upieczonej mamy. Czy wiesz, że niektóre cechy dziecka można przewidzieć, już w chwili poczęcia? Jakie cechy dziedziczne można przewidzieć?   Decyzja podjęta Już w chwili zapłodnienia zapadają poważne decyzje co do tego, jak będzie wyglądał noworodek. Wraz z połączeniem się komórki jajowej i plemnika wiadomo, jaki kolor i skręt włosów oraz jaki kolor oczu będzie miało maleństwo. Nie można przewidzieć płci. Z tym musicie poczekać do badania usg w 6. miesiącu ciąży.  Na dwoje babka wróżyła… To, po kim odziedziczy […]

0


Ledwo przyjdzie na świat, a już wszyscy zaczynają doszukiwać się w maleństwie cech upodabniających go do rodziców. Porównuje się oczy, włoski, kształt buzi, ust, linie papilarne na dłoni itp. Wszystko to, ma dać pewność, że właściwe dziecko leży obok świeżo upieczonej mamy. Czy wiesz, że niektóre cechy dziecka można przewidzieć, już w chwili poczęcia? Jakie cechy dziedziczne można przewidzieć?

 

Decyzja podjęta

Już w chwili zapłodnienia zapadają poważne decyzje co do tego, jak będzie wyglądał noworodek. Wraz z połączeniem się komórki jajowej i plemnika wiadomo, jaki kolor i skręt włosów oraz jaki kolor oczu będzie miało maleństwo. Nie można przewidzieć płci. Z tym musicie poczekać do badania usg w 6. miesiącu ciąży. 

Na dwoje babka wróżyła…

To, po kim odziedziczy dziecko pewne cechy, zależy od tego, czy rodzice posiadają geny dominujące czy recesywne. Te ostatnie są zdecydowanie słabsze i przegrywają w starciu z genami dominującymi. Do cech recesywnych zaliczany jest m.in. rudy kolor włosów czy też piegi.

Kolor oczu

Jeśli rodzice dziecka mają niebieskie oczy, to ich potomek również będzie miał jasny kolor oczu. Piwny kolor nie pojawi się. Jeśli mama i tata mają brązowe oczy, to ich potomek najprawdopodobniej będzie miał również brązowe oczy. Chyba, że w rodzinie któregokolwiek z rodziców wystąpiły niebieskie oczy, to dziecko może mieć jasne oczy.

Cechy dominujące

Do cech dominujących należą: duże oczy, zadarty nos, odstające uszy, długie rzęsy, ciemne włosy, falowane włosy, dołki w policzkach. Jeśli np. jedno z rodziców umie zawijać język w trąbkę, to dziecko również będzie umiało to zrobić. Jeśli mama ma ciemne włosy, a tata jest blondynem, to maleństwo będzie miało włosy po mamie.

Zmiany, zamiany…

W ciągu pierwszego roku życia dziecka może zmienić się kolor jego włosów i oczu. Wszystkie noworodki rodzą się niebieskookie i raczej ciemnowłose. Nie bądź zaskoczona, jeśli po kilku miesiącach oczka dziecka staną się ciemnobrązowe a włosy rozjaśniają.

 

Artykuł pochodzi ze strony: JejSwiat.pl

http://jejswiat.pl/post/9112,cechy-dziedziczne-czyli-po-kim-dziecko-to-ma

0

Zdrowie

NULL

20 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758