Bez kategorii
Like

Bytów, wypadek cysterny BNK Petroleum, wyciek przekracza 8000 razy normę dla trucizn – biocydów

15/08/2012
534 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Oświadczenie Komisji Europejskiej z 23.09.2011 r.:
Chemikalia używane do szczelinowania nie są zgodne z regulacjami unijnymi i są w Unii nielegalne. Nielegalne nie jest postępowe, szczególnie jeśli niszczy podstawy życia w Polsce.

0


W aspekcie małych zasobów wody w Polsce -hydroszczelinowanie jest przestępstwem na Polakach.
 
Wczoraj w okolicy Bytowa na Kaszubach doszło do wypadku samochodowego w wyniku, którego została rozszczelniona cysterna przywożąca płuczkę wiertniczą. O całym zdarzeniu poinformowała dziś BNK Petroleum Inc., która poszukuje gazu łupkowego w tej części Polski. Spółka szacuje, że do przepustu drogowego przedostało się ok. 12 000 l płuczki.
 
Do zdarzenia doszło w trakcie przemieszczania urządzenia wiertniczego pomiędzy szybami Gapowo B-1 i Miszewo T-1. Cysterna należąca do MDW S.A., podwykonawcy wynajętego przez BNK Petroleum, specjalizującego się w transporcie płuczki wiertniczej i odpowiedzialną za przeładunek oraz obsługę płynów pomiędzy tymi dwoma szybami, przewróciła się na rondzie niedaleko Bytowa. Cysterna przewoziła ok. 16 000 l (16 m3) słodkowodnej płuczki wiertniczej.
 
Cysterna firmy MDW przewróciła się w poniedziałek ok. godz. 17.00 rozszczelniając się. Policjanci ustalili, że 27-letni kierowca MAN-a jechał z prędkością nie zapewniającą panowania nad pojazdem, w wyniku czego doszło do wywrócenia się i wycieku przewożonej płuczki wiertniczej. 
 
Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez policjantów i strażaków. Wywrócony pojazd został podniesiony przez dźwig, a substancję znajdującą się w wywróconej cysternie przepompowano do innej cysterny. 27-latka ukarano mandatem w wysokości 500 zł.

Kierowca transportował płuczkę górniczą z szybu w Gapowie (pow. kartuski) do wiertni w Miszewie (gm. Trzebielino). – ( czyli tam "utylizują po polsku".
 
Początkowe obliczenia wskazują, że do przepustu drogowego wyciekło ok. 12 000 l (12 m3) płuczki słodkowodnej. Płuczka wiertnicza jest wykorzystywana przy wierceniu i składa się przede wszystkim z wody słodkiej i bentonitu (gliny). W płuczce znajdowały się również śladowe ilości nietoksycznych domieszek, takich jak: polimery, guma ksantanowa i dwuwęglan sodu, a także ok 0,1% biocydu. 
 
Według Schlumberger Oilfield Eastern Limited Sp. z o.o. – firmy zajmującej się domieszkami do płuczek – tak mała ilość biocydu jest nietoksyczna na tym poziomie rozcieńczenia. 
 
Mój komentarz (Krzysztof Puzyna)
 
0,1 % biocydu od 16 m3 to 16 kg biocydu. Nie mogę inaczej liczyć, gdyż jeżeli, strona BNK Petroleum podaje wartości procentowe, a biocydy ocenia się w jednostkach masy to musi chodzić w tym niejednoznacznym podaniu procentów o jednostki masy- w tym wypadku 16 kg jakiegoś biocydu. 
 
Biocydy to nazwa zbiorcza i każdy nowy biocyd powinien być dopuszczony przez  komisję EFSA (European Food Safety Authority). Wg EFSA stężenie dopuszczalne biocydów w opakowaniach dla przemysłu spożywczego nie powinno przekraczać  125 mg/m3
 
Jeśli wylało się 12000 litrów to mamy do czynienia z 12 kg biocydu wylanego do środowisk.
12000g/12m3 to 1000g/m3 !!!!
czyli 1 milion mg/m3 to znaczy 
 
Norma została 8000 razy przekroczona, 
stężenie biocydów przekracza 8000 razy dopuszczalne normy dla ludności. Uwaga w Niemczech dopuszczalne stężenie biocydów w zbiornikach wody pitnej jest ZERO-, czyli całkowicie zabronione jest rozcieńczanie i wprowadzanie do obiegu wodnego.
więcej pod http://iddd.de/Frac.htm#680k
 
 
Aby zapobiec katastrofie ekologicznej strażacy postawili specjalną zaporę na rzece Bytowa. Trzeba zauważyć, że zwykle biocydy się  w wodzie rozpuszczają 🙂
 

Wykorzystano artykuł mmazurczak z 14 sierpnia 2012 
oraz zdjęcie Marcina Pacyno.Tu dalsze zdjęcie.

Dokładną ocenę i skład płuczki ma w piątek, (17 sierpnia 2012 r.) podać profesor Politechniki Gdańskiej w  Dzienniku Powiatu Bytowskiego.

Niestety nie dostałem jeszcze raportu. Może dłużej potrwać, patrz utylizacja po polsku w Głobinie, Polecany link:
Utylizacja po polsku

lub
Głobino – wyniki badań

Inne zapisy autora:

0

adevo

Jestem za wprowadzeniem ustroju Demokracji Bezposredniej w Polsce. Popieram wszystkie referenda lokalne na wniosek mieszkanców, rozpowszechniam terminy!! Prosze siebie i Polski nie skracac w komentarzach do 26 liter angielskiego alfabetu.

96 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758