Bez kategorii
Like

BYĆ MAŁŻONKIEM CZY NIE? Oto jest pytanie!

01/10/2011
423 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Czyli o stanie cywlinym w CV

0


 

Stan cywilny to jeden z podpunktów jaki wypełniamy w części DANE OSOBOWE przygotowując swoje CV. Choć jest to informacja całkowicie dobrowolnie podawana a przepisy nie pozwalają pracodawcy domagać się poznania naszego stanu cywilnego, to często kandydaci ją zamieszczają w swojej aplikacji. Nie może ona mieć wpływu na proces oceny kandydata. Czy tak jest rzeczywiście?
Istnieją pewne utarte schematy myślenia o osobach wolnych i tych, które posiadają zobowiązania rodzinne: współmałżonka, dzieci. Ci ostatni są postrzegani jako mniej dyspozycyjni, raczej niechętni do zmian miejsca zamieszkania, ale za to nastawieni na stabilną, długofalową współpracę. Osobom wolnym przypisuje się większą mobilność i dyspozycyjność do pracy na pełnych obrotach, ale mniejszą lojalność i przywiązanie. Podejście rekruterów różnicuje tu też kobiety i mężczyzn. Np. oceniając 2 kandydatki: 25-letnią pannę i 38-letnią mężatkę z 2 dzieci pracodawca może wybrać tę drugą, gdyż istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że odejdzie wkrótce na urlop macierzyński. Ta sama sytuacja dotycząca mężczyzn może mieć odwrotny skutek – jeśli stanowisko wymaga np. częstych podróży służbowych teoretycznie bardziej skłonna do nich będzie osoba nie posiadająca rodziny.
Podawanie stanu cywilnego w aplikacji może zarówno pomóc jak i znacznie utrudnić zdobycie pracy. Ponadto potencjalny pracodawca może całkowicie błędnie zinterpretować nasze plany. Jeśli młoda kobieta poda, że jest mężatką, można jej przypisać szybką chęć posiadania dzieci, co nie musi być prawdą. Podobnie żonatemu mężczyźnie można przypisać niechęć do pracy w zagranicznym oddziale firmy, a w rzeczywistości może on być w trakcie rozwodu i chętnie przyjąłby taką propozycję.
Osobiście nie polecam wpisywania tego typu danych jak stan cywilny, ilość czy wiek dzieci. Jako doradca personalny zawsze pytam kandydata o jego możliwości odbywania podróży służbowych czy ewentualnej relokacji i nie przypisuję odpowiedzi a priori po lekturze ewentualnych informacji dotyczących statusu rodzinnego. Radzę więc skupić się w życiorysie zawodowym na stronie merytorycznej: doświadczeniu, wykształceniu, kompetencjach niż pozostawiać rekruterowi pole do spekulacji odnośnie naszej sytuacji rodzinnej.
Apeluję również do pracodawców i osób prowadzących rekrutację by wzięli sobie do serca wyniki badań Eurofound: WPŁYW PRACY NA ŻYCIE PRYWATNE JEST ZNACZNIE WIĘKSZY NIŻ ŻYCIA PRYWATNEGO NA SFERĘ ZAWODOWĄ. Blisko połowa Europejczyków twierdzi, że po pracy jest zbyt zmęczona by sprostać domowym obowiązkom, a tylko 12% badanych stwierdziło, że z powodu rodzinnych zobowiązań ma problemy z koncentracją w pracy.

0

Headhunter

Praca/Rekrutacja/Selekcja

128 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758