Bez kategorii
Like

Burzą historyczne budynki Stoczni Gdańskiej – władze bierne!

09/07/2012
298 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Kolejne historyczne budynki Stoczni Gdańskiej są burzone. Na razie nic nie powstanie w ich miejsce. We wtorek wyburzono budynek dawnej modelarni na terenie Stoczni Gdańskiej.

0


Do 20 lipca zniknie stojący przy ul. Jana z Kolna budynek dawnego stoczniowego biura projektowego. To kolejny z etapów przygotowania terenu do budowy Młodego Miasta, do którego budowy na razie nikt się nie pali. Jak na ironię w tym samym czasie Stocznia Gdańska została nominowana do konkursu "7 Nowych Cudów Polski". 

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Kolejne-budynki-stoczni-burzone-Na-razie-nic-nie-powstanie-w-ich-miejsce-n59596.html 

http://7cudow.national-geographic.pl/nominacje List otwarty Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej w sprawie planowanego wyburzenia zabytkowych zabudowań Stoczni Gdańskiej. Mamy świadomość, że budynek nie podlega żadnej ochronie prawnej. Nie znajduje się ani w rejestrze, ani w ewidencji zabytków, jego ochrony nie przewiduje też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Apelujemy jednak do firmy Drewnica Development o to, co organy władzy rządowej i samorządowej zignorowały – o dostrzeżenie wartości tej zabytkowej budowli oraz otoczenia jej ochroną na jaką zasługuje. Wnosimy o rezygnację z planów rozbiórki, o rewitalizację obiektu, o jego należyte wkomponowanie w nowoczesną tkankę powstającego centrum biznesowego Aglomeracji Gdańskiej. Takie przykłady jak Canary Wharf w Londynie, HafenCity w Hamburgu czy Titanic Quarter w Belfascie pokazują, iż zrewitalizowane obiekty postoczniowe, osadzone wśród nowoczesnej zabudowy, podnoszą jej prestiż i atrakcyjność, wpływają na niepowtarzalność założenia urbanistycznego, tworząc z dzielnicy unikatową wizytówkę miasta i regionu. 

http://www.petycjeonline.pl/petycja/list-otwarty-forum-rozwoju-aglomeracji-gdanskiej-w-sprawie-planowanego-wyburzenia-zabytkowych-zabudowan-stoczni-gdanskiej/914 Tylko nagłośnienie sprawy może zmobilizować ekipy Tuska i Adamowicza do działania, nie pozwólmy nieodwracalnie barbarzyńsko zniszczyć te cenne dla historii Polski budynki. Przypomnę, że wcześniej platformerskie władze zburzyły budynek stoczniowej stołówki, w której miały miejsce historyczne rozmowy a na jej miejscu zbudowały kosztowny bunkier o nazwie Europejskie Centrum Solidarności, który pasuje w tym miejscu jak pięść do nosa. Filip Stankiewicz

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Filip Stankiewicz

Jestem Absolwentem Uniwersytetu Gdanskiego. Wlasna firma. Dzialam spolecznie. Naleze do Stowarzyszenia KoLiber. W wyborach do Sejmiku Województwa Pomorskiego w 2010 roku uzyskalem poparcie 1276 wyborców.

73 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816