KULTURA
Like

BUKI – warsztaty teatralne dla młodzieży

10/05/2013
1047 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
BUKI – warsztaty teatralne dla młodzieży

Fundacja im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich ogłasza nabór młodzieży szkół ponadgimnazjalnych (w tym także młodzieży ostatniej – kończącej – klasy gimnazjum) na warsztaty teatralne (aktorskie) i do udziału w widowisku „BUKI” realizowanym na motywach książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. To właśnie w Górkach Wielkich swoje ostatnie wakacje spędzili „Alek”, „Zośka” i „Rudy” bohaterowie książki, harcerze Szarych Szeregów, których tragiczne pokolenie w większości nie doczekało życia w wymarzonej, wolnej i sprawiedliwej Polsce. Aleksander Kamiński, harcerz, pedagog, wychowawca młodzieży, był również pomysłodawcą i organizatorem budowy Ośrodka Harcerskiego w Górkach Wielkich – Sojce, z którym związana jest historia setek polskich harcerzy i harcerek. Dziś ośrodek pozostaje w ruinie i zapomnieniu, świadcząc jednocześnie o wielkości myśli i ducha pokolenia młodych ludzi, z których większość […]

0


Fundacja im. Zofii Kossak w Górkach Wielkich ogłasza nabór młodzieży szkół ponadgimnazjalnych (w tym także młodzieży ostatniej – kończącej – klasy gimnazjum) na warsztaty teatralne (aktorskie) i do udziału w widowisku „BUKI” realizowanym na motywach książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

To właśnie w Górkach Wielkich swoje ostatnie wakacje spędzili „Alek”, „Zośka” i „Rudy” bohaterowie książki, harcerze Szarych Szeregów, których tragiczne pokolenie w większości nie doczekało życia w wymarzonej, wolnej i sprawiedliwej Polsce. Aleksander Kamiński, harcerz, pedagog, wychowawca młodzieży, był również pomysłodawcą i organizatorem budowy Ośrodka Harcerskiego w Górkach Wielkich – Sojce, z którym związana jest historia setek polskich harcerzy i harcerek. Dziś ośrodek pozostaje w ruinie i zapomnieniu, świadcząc jednocześnie o wielkości myśli i ducha pokolenia młodych ludzi, z których większość oddała życie za Polskę.

Warsztaty odbywać się będą w Górkach Wielkich w DWORZE KOSSAKÓW w dniach 19 – 31 sierpnia (bez weekendu 24/25.08) w 10-15 osobowej grupie.

Prowadzenie – Bogusław Słupczyński (reżyser, aktor, założyciel Teatru CST)

Spotkanie kwalifikacyjne i organizacyjne:
Centrum Kultury i Sztuki “Dwór Kossaków”
25 maja o godzinie 11.00
Przeprowadzenie spotkania kwalifikującego jest konieczne w związku z ograniczoną liczbą uczestników mogących wziąć udział w projekcie.
ZAPISY – dwor@zofiakossak.pl, tel.(33) 851 03 51
Zapraszamy.

plakatBUKI_nabór-druk.ai

 

* Bogusław Słupczyński – aktor reżyser. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie. Aktor Teatru Polskiego w Warszawie za dyrekcji Kazimierza Dejmka (1988-1990). Organizator jednego z pierwszych prywatnych Studiów Aktorskich w Polsce – Studio Aktorskie AS w Warszawie (1990-1992). W latach 1993–1995 twórca Teatru Studio Aktorskie w Puławach, a potem Stowarzyszenia Teatralnego „Puławy”. Od 1996 roku związany z nurtem etnicznym i antropologicznym w teatrze. Za spektakl „Historia Konia” wg Lwa Tołstoja nagrodzony przez Telewizję Polską na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie w 1997 roku. W spektaklu tym po raz pierwszy sięga po motywy obrzędowe Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Jako pierwszy adaptuje i wystawia na scenie znakomite książki Michała Strzemskiego „W blasku menory” i „W cieniu synagogi”. W 1999 roku przenosi się do Cieszyna, gdzie wspólnie z żoną Katarzyną tworzy Cieszyńskie Studio Teatralne, które później przeistacza się w Teatr CST. W Cieszynie tworzy wraz z zespołem CST spektakle, które określają rodzaj wybranej drogi artystycznej: „Consummatum est!” na motywach „Tragicznych Dziejów Doktora Fausta” Christophera Marlowe’a, „Wschodzenie” na motywach „Dziadów” Adama Mickiewicza (nagroda „OFFeusz” na Festiwalu MALTA 2003), „Drogę Żywiecką” wg własnego scenariusza, „Kavkazkij Priviet”, „Bolko Kantor”, „Szlemiel”, „Republika Bolko Kantor” Reżydseruje monodram „LOVE” przy współpracy z Arturem Pałygą. W latach 2008 – 2011 tworzy nurt Off w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic” w Cieszynie. Od 2009 roku współpracuje z poznańską grupą „Asocjacja 2006″  Piotra Tetlaka i Lecha Raczaka. W 2012 B. Słupczyński został nominowany do Nagrody im. J. Giedroycia. Niezmiernie ważną aktywnością pozostaje w pracy B. Słupczyńskiego praca pedagogiczna, realizowane warsztaty z młodzieżą i dziećmi (m.in. warsztaty z młodzieżą polską, ukraińską, niemiecką, litewską, estońską w ramach Ośrodka Współpracy polsko-niemieckiej Camp Rodowo, prowadzenie sekcji teatralnych w Cieszyńskim Ośrodku Kultury oraz innych ośrodkach, domach kultury (1999-2012), praca z recytatorami biorącymi udział w Ogólnopolskich Konkursach Recytatorskich). B. Słupczyński prowadził m. in. teatr młodzieżowy „Grupa im. J. Korbowskiego” oraz teatrzyk dziecięcy „Kameleon”. Zrealizował z młodzieżą polsko-ukraińską warsztatowe przedsięwzięcie pt. „Dobosz” na bazie „Na wysokiej połoninie” S. Vincenza oraz warsztaty w ramach projektu Integratora Kultury w Skoczowie – realizacja baśni G. Morcinka „Zuzanka i utopce”. Jest jurorem i konsultantem Festiwali Teatralnych z udziałem dzieci i młodzieży w Krośnie, Sanoku, Cieszynie, Skoczowie, Lublinie i Puławach).
Udział w warsztatach współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, PROW 2007-2013). Udział w grupie tej adresowany jest przede wszystkim do młodzieży z rejonu gmin wchodzących w skład LSR (gminy: Brenna, Skoczów, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Strumień, Zebrzydowice).

 

 

0

dworkossakow http://www.dworkossakow.pl

29 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758