Globalnie i Lokalnie
Like

Brytyjczycy jednak wolą z Unią?

17/12/2017
171 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Brytyjczycy jednak wolą z Unią?

To zaskakujący wynik sondażu – zaskakujący przede wszystkim dla zwolenników Brexitu oraz organizatorów kampanii na rzecz wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Wielkiej Brytanii, w tym również Partii Niepodlełgości (UKIP).hand-holding-brexit-sign-eu-referendum

Zwolennicy pozostania w Unii Europejskiego prowadzą 10 punktami nad osobami chcącymi Brexitu w najnowszym sondażu, przeprowadzonym dla dziennika „The Independent” przez niezależny ośrodek badawczy z Birmingham – BMG Research.

O pogląd na Brexit zapytano pomiędzy 5 a 8 grudnia 1 509 dorosłych osób mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Okazało się, że aż 51 proc. życzyłoby sobie pozostania w Unii Europejskiej, a 41 proc. opowiedziało się za wyjściem ze Wspólnoty.

Po tym, jak osoby niezdecydowane poproszono o jednoznaczną odpowiedź, stosunek głosów zmienił się znów na korzyść pozostania – 55,5 proc., podczas gdy za wyjściem z Unii było 44,5 proc.

Zdaniem badaczy, to największy procent poparcia dla UE od czasu referendum w sprawie Brexitu. Takie podejście tłumaczy się m.in. niezadowoleniem z ogromnego kosztu rozwodu z Unią Europejską, jaki będzie musiała ponieść Wielka Brytania. W ramach swoich wcześniejszych zobowiązań rząd zgodził się bowiem na wpłatę do unijnej kasy kwoty w wysokości ok. 35-39 mld funtów.

Jak tłumaczy Michael Turner z BMG Research, większość głosów na korzyść pozostania w UE pochodziła od osób, które nie głosowały w referendum.

– W porównaniu z wynikami sondażu sprzed roku, kiedy to osoby, które nie wzięły udziału w referendum, były podzielone w kwestii Brexitu, teraz widać wśród nich ogromną przewagę nastrojów proeuropejskich – wyjaśnia Turner.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217