Globalnie i Lokalnie
Like

Brexit. Słabnie brytyjska nauka

13/01/2018
178 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Brexit. Słabnie brytyjska nauka

Niepewność związana z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powoduje, że coraz więcej zagranicznych naukowców wyjeżdża z Wysp. Pracy w innych krajach szukają zwłaszcza obywatele krajów Wspólnoty.1534--cambridge-university-press-in-cambridge-england

Ponad 2 300 uczonych z krajów Unii Europejskiej zrezygnowało z pracy w departamentach brytyjskich uniwersytetów. Uczelnie obawiają się, iż nadszedł czas naukowego exodusu – informują brytyjskie media .

Tylko w zeszłym roku brytyjskie uczelnie na własną prośbę opuściło o 19 proc. więcej Europejczyków niż w roku przed referendum w sprawie Brexitu.

– Premier Theresa May wezwała co prawda obywateli UE do pozostania na Wyspach po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię, ale przedłużająca się niepewność co do praw dla obywateli Unii po Brexicie sprawiła, że niektórzy uczeni boją się o przyszłość i wyjeżdżają – ostrzegają eksperci.

Uniwersytet Oksfordzki opuściło 230 naukowców z krajów Unii Europejskiej.

British Academy w specjalnym raporcie ostrzega, iż brytyjski sektor naukowy może być zagrożony z powodu potencjalnych zmian w prawie imigracyjnym po Brexicie.

Braki kadrowe odczują najboleśniej katedry języków obcych, finansowe i ekonomiczne.

Ten sam dokument informuje, że najwięcej pracowników naukowych stracił Uniwersytet Oksfordzki, który opuściło 230 naukowców z krajów Unii Europejskiej. Dla porównania, w latach 2014-2015 z pracy w tej uczelni zrezygnowało 171 uczonych. King’s College London przez Brexit stracił 139 pracowników z Europy, a University of Cambridge – 153.

Wielu brytyjskich parlamentarzystów obawia się, że brytyjski rząd niewystarczająco zadbał o przyszłość brytyjskiej nauki, a wyjście Wielkiej Brytanii z Unii może oznaczać zamknięte drzwi dla wielu uczonych z krajów europejskich. Posłowie obawiają się, że Wielka Brytania bardzo ucierpi z powodu Brexitu i deficytu naukowców z krajów europejskich.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217