BIZNES
Like

Brexit. Pierwsze jaskółki kryzysu

27/01/2018
339 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Brexit. Pierwsze jaskółki kryzysu

Po Brexicie w UK zabraknie kierowców ciężarówek – informują brytyjskie organizacje pozarządowe. Brytyjskie stowarzyszenia przewoźników apelują do rządu Theresy May o pozwolenia na pracę dla kierowców z Europy, bo boją się, że wkrótce nie będzie miał kto jeździć.
Brytyjscy transportowcy z Freight Transport Association (FTA) zaapelowali do rządu, aby kierowcy z krajów Wspólnoty zachowali po Brexicie wszystkie pozwolenia na pracę w Zjednoczonym Królestwie.brexit

– 43 000 kierowców w UE pracuje na brytyjskich drogach i to są niezbędni pracownicy dla brytyjskiej ekonomii i sektora transportowego – mówi dyrektor FTA James Hookham. I dodaje: – To nie tylko kierowcy, 25 proc. wszystkich pracowników magazynów w Wielkiej Brytanii to obywatele UE – rząd zapewnił, że ci ludzie będą mogli nadal pracować, ale potrzebujemy na to konkretnych przepisów prawnych.

Niedobory kierowców w Wielkiej Brytanii wynoszą już 50 000, więc utrata kierowców z Unii podwoi tę liczbę, a to będzie ogromna strata dla sektora transportowego, budowlanego i usługowego.

– My oczywiście będziemy ciężko pracować, aby złagodzić problemy, które stwarza Brexit, ale rząd musi nam pomóc – – mówi Hookham.

Dwa lata temu podawano, że w Wielkiej Brytanii pracuje prawie 300 tysięcy kierowców, z których kilkadziesiąt tysięcy to cudzoziemcy, w tym Polacy. Już wtedy brakowało ponad 40 tysięcy kierowców. Problemem tym zajęła się nawet specjalna komisja parlamentarna i opublikował stosowny raport.

Lepiej, ale wciąż źle

Brytyjska gospodarka radziła sobie w ostatnich miesiącach nieco lepiej niż przewidywano – informuje tymczasem Krajowe Biuro Statystyczne. Ogólnie 2017 był jednak najgorszym rokiem od 5 lat. Wzrost gospodarczy wyniósł w ostatnim kwartale minionego roku 0,5 proc. – o 0,1 proc. więcej niż zakładali ekonomiści. Wynik napędzał głównie sektor usług, osiągając rezultat 0,6 proc.

Ogólnie jednak 2017 rok wypadł gorzej od poprzedniego (1,8 proc. w stosunku do 1,9 proc.). Analitycy zwrócili także uwagę, iż rezultat był o 1 proc. gorszy od zakładanego na ten rok przed Brexitem, ale i tak lepszy od prognozowanego przez przeciwników opuszczenia UE.

– Pod koniec roku gospodarkę kraju napędzał sektor usług, głównie agencje rekrutacyjne, nieruchomości i zarządzania biurami. Gorzej prosperowały firmy dystrybucyjne, kateringowe, hotele, transport i komunikacja – mówi Darren Morgan z ONS.

W budownictwie specjaliści odnotowali po raz trzeci z rzędu najsłabszy kwartalny wynik gospodarczy od 2012 roku. Dobrze natomiast wypadł sektor produkcyjny.

Publikacja ONS przyczyniła się do umocnienia brytyjskiej waluty. Funt wzrósł o 0,8 proc. w stosunku do dolara.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217