BIZNES
Like

Brexit. Home Office poprosi obcokrajowców

21/11/2017
185 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minute czytania
Brexit. Home Office poprosi obcokrajowców

Brytyjski Home Office, czyli Ministerstwo Spraw Wewnętrznych może być zmuszone zatrudniać europejskich pracowników do rejestrowania obywateli UE. Po Brexicie każdy z aktualnych urzędników musiałby rozpatrywać 3,5 tys. spraw dziennie. To – jak się domyślacie – zbyt wiele, aby rozpatrzeć wnioski prawidłowo.Marsham_Street

Prawnicy prawa imigracyjnego poddali w wątpliwość kwestię tego, czy Home Office posiada wystarczające zasoby do zrealizowania planu Theresy May – spisania 3 mln obywateli UE na Wyspach.

Choć minister Amber Rudd poinformowała, że departament zatrudnił 700 nowych ludzi i na kwiecień planuje rekrutację kolejnych 500, to wciąż może to być za mało. Stowarzyszenie Immigration Law Practitioners’ Association (ILPA) podkreśliło, że zdaniem władz imigracyjnych załoga staje się coraz bardziej przeciążona.

– Podczas spotkania w ministerstwie dowiedzieliśmy się, że do biura w Liverpoolu, które zajmuje się sprawami europejskimi, przyjęto dodatkowych 200 osób. Było to jednak związane ze znacznym wzrostem liczby wniosków o stałą rezydenturę po referendum. Była to zatem reakcja, a nie prewencja. Przedstawiciele departamentu zauważyli, że do poradzenia sobie z rejestracją po Brexicie niezbędne będą kolejne znaczne inwestycje – informuje organizacja. ILPA ostrzegła także, iż konieczne będzie zwiększenie liczby strażników granicznych.

– Jeśli obywatele Wspólnoty będą zmuszeni po Brexicie stawać w kolejkach wraz z resztą świata, konieczne będzie dokooptowanie pracowników. W przeciwnym razie opóźnienia mogą zniszczyć reputację Wielkiej Brytanii na świecie – zapewnia ILPA.

Rzecznik brytyjskiego MSW zapewnia, że wydział wizowy i imigracyjny świetnie sobie radzi.

– Pomimo rosnącego zapotrzebowania na wizy i dokumenty imigracyjne, załoga cały czas pracuje wydajnie i zgodnie z wysokimi standardami – dzięki digitalizacji naszych procesów. Departament zatrudnia na podstawie wartości kandydatów, a nie narodowości. Staramy się, aby nasza załoga odzwierciedlała społeczeństwo, któremu służy. Wyraźnie podkreślamy, że chcemy, aby obywatele UE zostali w Wielkiej Brytanii i nadal odgrywali ważną rolę w naszej kulturze, społeczeństwie i firmach, w tym w Home Office. Wnioskowanie o status zasiedlenia będzie sprawnym, tanim, elektronicznym procesem. Ze swej strony zapewniamy, że od naszej załogi będziemy nadal oczekiwali wysokiej jakości obsługi naszych klientów – mówi.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217