Komentarze dnia
Like

Bolek dał głos (wpis w internecie)

03/03/2016
328 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Bolek dał głos (wpis w internecie)

Wszyscy to wiedzą, że Bolek kręci i mataczy, teraz bredzi,by jakoś te ciemne strony życiorysu nieco rozjasnić – oczywiście bez ładu i składu – nikt tego nie kupi. Nie ma zresztą takiej potrzeby – odsunięta od beneficjów warstwa właścicieli III RP będzie popierać każdego szpicla i złodzieja, byle ją w jakiś sposób umacniał. Żałosne jest coś innego – jak niskie są w niektórych kręgach kryteria odnoszące sie do wartości człowieka i nie idzie mi o wspomniany poziom moralny, ale o prozaiczne oceny poziomu cywilizacyjnego człowieka. Szokująca w czasach II RP powieść T. Dołęgi Mostowicza dzisiaj okazałaby się grzeczną opowiastką dla naiwnych; Dyzma zaistniał, gdyż był dobrze ubrany, przypadkowo dobrze się politycznie i nawet gospodarczo ustawił, ale musiał udawać posiadanie cenzusu szacownego uniwersytetu. Kiedy Żorż Ponimirski ujawnił jego brak wykształenia i nieznajomość ortografii – dwóch panów wzięło go pod rękawki.

0


 

Dzisiaj, od początku wszyscy wiedzą o braku elementarnej kindersztuby Bolka; charakterystyczne jest to, że inni działacze Solidarności, którzy też nie kończyli uniwersytetów – przez minione lata najwyraźniej uzupełnili swoje wykształcenie i WSZYSCY z nich potrafią się już poprawnie wyrażać po polsku nie powodując uczucia zażenowania u słuchajacych. Jedynym wyjatkiem jest Bolek – on jest ekstremalnie odporny na wiedzę. Z tego poziomu prowodyra spod budki z piwem uczyniono nawet atut. Oto prawdziwy ludowy trybun, który wywodzi się z nizin – będzie rozumiał maluczkich, będzie o nich dbał. Rzecz w tym, iż owi maluczcy – każdy z nich – to teraz człowiek stojący pod wzgledem cywilizacyjnym o niebo wyżej od tego trybuna. Mało tego – zaznawszy nadspodziewanego dobrobytu – Bolek poczuł się najmadrzejszy, najodważniejszy – prorok narodu; nie kryje się z tym, tylko nieustannie eskaluje tę swoją wielkość. Bezczelnie potrafi powiedzieć, że przeciętny Polak nie zarobi tego przez całe życie, ile on w godzinę. Oczywiście na tzw. wykładach ludzie (szczegónie z US) chcą zobaczyć tę osobliwość udekorowaną Noblem (tak, jak ogląda się np. kozę z głową osła) – stąd owe “zarobki”.

Panie Bolek – żeby pisać w poprawnej Polszczyźnie, czyli przejawić szacunek w stosunku do czytelników – należało się poddać w szkole średniej ocenie swoich kilkuset wypracowań, dalej na uczelni napisać kilkadziesiąt prac przejściowych (surowo ocenianych i poprawianych do skutku), dalej napisać pracę dyplomową pod surowym kierownictwem promotora i recenzentów. Lepiej jeszcze gdy ma sie w dorobku dyplomy kilku uczelni. Dopiero wówczas można się odważyć na publikowanie swoich przemyśleń – w innym wypadku jest to bełkot niezrozumiały dla czytelnika i raniący zazwyczaj jego inteligencję i poczucie smaku. Jeżeli do tego dodamy oświadczennie Bolka, iż w życiu nie przeczytał żadnej ksiażki, bo jego geniusz pozwala wynieść z niej wszelkie wartości po przeczytaniu wstępu i zakończenia, to mamy całkowity obraz mędrca a’ rebours.

Był w historii okres kiedy Rosją w dużym stopniu rządził niejaki Rasputin – prawie kompletny analfabeta i do tego rozpustnik, ale miał poparcie carycy z uwagi na ponoć błogosławiony wpływ owego ciemnego mnicha na carskiego syna dotkniętego hemofilią – taki był czas. Teraz Bolek ma poparcie tych ciemnych kręgów III RP, które cierpią ze względu na utratę władzy, a Bolek też ich popiera. To wystarczy – tyle tylko, ze jest to haniebne i na nic się zda publikowanie fałszywych sondaży poparcia dla “symbolu” przemian ustrojowych w Polsce. O wiele bliższe prawdy są słowa K. Wszkowskiego, iż komunizm upadł nie dzięki Bolkowi, lecz pomimo jego starań, by go utrzymać… Historia, szczegónie młode pokolenie, będzie się śmiać (w najlepszym wypadku) z tych co popierali Bolka, zdecydowanie częściej dzieci będą się wstydzić swoich rodziców, że w pogoni za kasą upadli tak nisko…

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Janusz40

337 publikacje
31 komentarze
 

Jeden komentarz

 1. Avatar Piotr-Pierre

  Witam, Panie Januszu. Az boję się tego napisać, pewnie będę tu obrzucony wyzwiskami i odsadzany od czci i wiary, ale moim zdanierm Lechowi Walęsie powinniśmy DAĆ SPOKÓJ. On swą wielką życiową rolę już odegrał, i chwala mu za to. Po lecie 1980 niestety, Lecha było już z dnia na dzień coraz mniej. Ale ja jestem Mu za to piękne, jakźe pelne Nadziei moje jedyne takie LATO dozgonnie wdzięczny. I ta wtedy calkowita wiara w DOSKONAŁOŚĆ Lecha Wałęsy…
  Pisze Pan o niegramotnosci Lecha? Alez to była wtedy Jego ogromna ZALETA. Nie umiem jakoś po dzis dzień zapomnieć zachowań NAUKOWCA, PROFESORA HISTORII – Bronislawa Geremka sfilmowanego przez gdanską telewizję, gdy DYSKUTUJE z fajką w zębach z komunistami na korytarzu KC PZPR. Dla mnie ci ludzie zadnych dyskusji, poza “klux-ku” warci NIE BYLI. A Lech – niewazne czy ze słabosci intelektu, czy ze swego przekonania w zadne dyskusje się z nimi nie wdawał. ROBIŁ SWOJE. MYŚMY RAZEM (prawie 10 milionów) swoje ROBILI.
  A teraz? Ten wpis Lecha to jego “pozegnanie” z wykopem, przenosi się na fejsbooka (o, zgrozo) gdzie pewnie dalej będzie uprawiał swą “twórczość” ku radosci gawiedzi, która w większości jego WIELKICH DNI nie zna, bo są za mlodzi.
  Największym wrogiem Lecha Wałęsy jest on sam. Moze jeszcze zdąży to zrozumieć?..

  P.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217