Bez kategorii
Like

Ból brzucha u kobiet – najważniejsze informacje

27/01/2011
740 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Ból brzucha to jedna z najczęściej występujących u kobiet dolegliwości. Bardzo często związany jest z miesiączkowaniem i zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, mijając po krótkim czasie. Zdarza się jednak, że ostry ból brzucha jest sygnałem poważnej dolegliwości i wtedy należy bezwzględnie zgłosić się do specjalisty.   Jakie są przyczyny bólu brzucha? Ból brzucha w zależności od rodzaju może mieć różną przyczynę. Oto niektóre z nich: zaburzenia hormonalne podczas miesiączki, przejedzenie, nadmierna ilość spożytego alkoholu, zaparcia, stres. Jakie choroby może sygnalizować ostry ból brzucha? Ostry ból brzucha nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Może wynikać z podrażnienia żołądka alkoholem czy ciężkostrawnym jedzeniem. Jednakże jeśli bólowi brzucha towarzyszą dodatkowe objawy, jak np. wymiotowanie krwią, stolec z krwią lub w nietypowym kształcie […]

0


Ból brzucha to jedna z najczęściej występujących u kobiet dolegliwości. Bardzo często związany jest z miesiączkowaniem i zazwyczaj nie jest groźny dla zdrowia, mijając po krótkim czasie. Zdarza się jednak, że ostry ból brzucha jest sygnałem poważnej dolegliwości i wtedy należy bezwzględnie zgłosić się do specjalisty.

 

Jakie są przyczyny bólu brzucha?

Ból brzucha w zależności od rodzaju może mieć różną przyczynę. Oto niektóre z nich:

  • zaburzenia hormonalne podczas miesiączki,

  • przejedzenie,

  • nadmierna ilość spożytego alkoholu,

  • zaparcia,

  • stres.

Jakie choroby może sygnalizować ostry ból brzucha?

Ostry ból brzucha nie zawsze jest objawem poważnej choroby. Może wynikać z podrażnienia żołądka alkoholem czy ciężkostrawnym jedzeniem. Jednakże jeśli bólowi brzucha towarzyszą dodatkowe objawy, jak np. wymiotowanie krwią, stolec z krwią lub w nietypowym kształcie i kolorze, biegunka, intensywne wymioty lub zmiana koloru skóry, należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Tępy ból brzucha połączony z wymienionymi dolegliwościami, może być zwiastunem następujących chorób:

  • zawału serca,

  • zapalenia wyrostka robaczkowego,

  • kamicy nerkowej.

Bóle menstruacyjne

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha u kobiet są bóle menstruacyjne. Objawiają się one skurczami macicy, bólami podbrzusza lub bólami w okolicy krzyżowej. Pojawiają się zazwyczaj na początku miesiączki i trwają ok. 2-3 dni. Bólom menstruacyjnym często towarzyszą migreny, złe samopoczucie, zaburzenia apetytu i nudności. Nie wymagają one jednak konsultacji z lekarzem, gdyż są normalnym objawem towarzyszącym kobiecie podczas menstruacji. Tego rodzaju bóle brzucha najlepiej uśmierzać za pomocą leków rozkurczowych dostępnych w aptece bez recepty. Konsultacja z lekarzem ginekologiem może być konieczna jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z ostrym bólem brzucha, który nie ustępuje przez długi czas nawet po zażyciu środków przeciwbólowych.

 

Bóle menstruacyjne – komu najczęściej dokuczają?

Jak pokazały badania bóle podbrzusza związane z menstruacją towarzyszą najczęściej młodym kobietom w wieku od 15 do 20 lat. Pojawiają się one po utrwaleniu regularnych cyklów – 2 – 3 lata od pierwszej miesiączki. Bóle brzucha nasilają się u dziewcząt szczególnie podatnych na stres, ambitnych uczennic i studentek. Wyniki badań pokazują, że miesiączkowanie jest u nich dużo boleśniejsze niż w przypadku innych osób.

 

Bóle menstruacyjne – rodzaje

Ból brzucha występujący u młodych kobiet i związany z miesiączką nazywany jest pierwotnym bólem menstruacyjnym w odróżnieniu od wtórnego bólu menstruacyjnego, występującego u dorosłych kobiet, który jest najczęściej związany ze stanem zapalnym lub anomaliami rozwojowymi macicy.

 

Artykuł pochodzi ze strony: abcBolBrzucha.pl

http://abcbolbrzucha.pl/bol-brzucha-u-kobiet-najwazniejsze-informacje

0

Zdrowie

NULL

20 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758