Bez kategorii
Like

BÓG SIĘ RODZI, MOC TRUCHLEJE…

15/12/2012
361 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Zakopane zaprasza na uroczyste otwarcie szopki bożonarodzeniowej
19 grudnia o godz. 16.00 przed budynkiem Urzędu Miasta, ul. Kościuszki 13.

0


Burmistrz Miasta Zakopane, dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara zapraszają gości i mieszkańców Zakopanego na uroczyste otwarcie szopki bożonarodzeniowej, wykonanej przez pedagogów i uczniów, 19 grudnia o godz. 16.00 przed budynkiem Urzędu Miasta, ul. Kościuszki 13.

Żłóbek Bożonarodzeniowy ma swą wielowiekową historię, związaną szczególnie ze św. Franciszkiem z Asyżu. Ma też swe trwałe miejsce w kulturze i zwyczajach chrześcijańskich. Przedsięwzięcie żłobkowe, które rozpoczęło się w roku 1995 w Zakopanem, zaś rok później zaowocowało wystawieniem pierwszego żłóbka na Dworcu Głównym w Stuttgarcie (Niemcy) rożni się pod wieloma względami od rozwiązań tradycyjnych. Jest próbą odpowiedzi na współczesne potrzeby i wyzwania, a więc współczesne „znaki czasu”.

Dotąd żłóbek bożonarodzeniowy związany był przede wszystkim z kościołem. – Odkąd wielu zaczęło omijać kościoły, trzeba przesłanie Bożego Narodzenia głosić z „dachów”, czyli w otwartej przestrzeni publicznej – to główny cel, jaki postawił przed sobą twórca projektu, ks. Witold Broniewski. Dworzec, lotnisko, ratusz, szpital… Oto miejsca, w których od lat przechodnie przystają przed Dzieciątkiem, Matką Bożą i św. Józefem w stajence. I tak żłóbki wychodzą naprzeciw ludziom.

W ciągu siedemnastu minionych lat powstało około trzydziestu żłóbków. W dziele tym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele rzeźby pięciu liceów plastycznych z Zakopanego, Bydgoszczy, Nowego Wiśnicza, Katowic, Tarnowskich, a także grupa młodzieży ze Żnina. Większość realizacji powstała w Zespole Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem podczas letnich plenerów rzeźbiarskich, które odbywały się w Niemczech, w Schwäbisch-Gmünd i Calsbergu. Żłóbki wystawiane były między innymi w Niemczech, Włoszech, Francji, Czechach i w Polsce. Jeden ze żłóbków, wykonany w zakopiańskiej szkole, znalazł się w apartamentach papieża Jana Pawła II. 

Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie ofiarna pomoc Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, a także aktywnego uczestnictwa wielu osób poświęcających swój czas i siły przy organizowaniu tej akcji – przy rzeźbieniu figur, logistyce, transporcie i magazynowaniu.
W tym miejscu należałoby wymienić śp. ks. Franciszka Boguckiego, ks. Stanisława Bielawskiego, Ryszarda Kanię i Krzysztofa Czapkę z Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury i Języka Polskiego w Niemczech, Stanisława Cukra, Ireneusza Września i Władysława Hyca, a także wielu nauczycieli rzeźby i uczniów polskich szkół plastycznych, biorących udział w realizacji tego przedsięwzięcia. 

Żłóbek Bożonarodzeniowy wykonany w tym roku przez uczniów ZSP im. Antoniego Kenara z Zakopanego, pod kierunkiem nauczycieli Andrzeja Mrowcy i Janusza Jędrzejowskiego, po raz pierwszy zostanie wystawiony w Zakopanem. Stało się to możliwe dzięki współpracy pomiędzy Burmistrzem Miasta Zakopane, Dyrekcją Zespołu Szkół Plastycznych i Chrześcijańskim Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Schwäbisch-Gmünd, którego prezesem jest Pan Ryszard Kania.

Składamy wszystkim Turystom i Zakopiańczykom odwiedzającym nasz Żłóbek 
serdeczne życzenia świąteczne – wszystkiego najlepszego, zdrowia i pomyślności 
w Nowym 2013 Roku!
Burmistrz Miasta Zakopane JANUSZ MAJCHER
Zastępcy Burmistrza WOJCIECH SOLIK i MARIUSZ KOPERSKI
Sekretarz Miasta RENATA SZYCH 
wraz z pracownikami Urzędu Miasta Zakopane

  Zrodlo i wiecej:http://www.zakopane.eu/index.php?option=16&action=news_show&news_id=7713

Bóg się rodzi, moc truchleje,

Pan niebiosów obnażony!

Ogień krzepnie, blask ciemnieje,

Ma granice Nieskończony.

Wzgardzony, okryty chwałą,

Śmiertelny Król nad wiekami!

A Słowo Ciałem się stało

I mieszkało między nami.



Cóż masz niebo nad ziemiany?

Bóg porzucił szczęście swoje,

Wszedł między lud ukochany,

Dzieląc z nim trudy i znoje.

Niemało cierpiał, niemało,

Żeśmy byli winni sami,

A Słowo…



W nędznej szopie urodzony,

Żłób Mu za kolebkę dano!

Cóż jest czym był otoczony?

Bydło, pasterze i siano.

Ubodzy, was to spotkało

Witać Go przed

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758