Globalnie i Lokalnie
Like

Bluff Putina

24/08/2014
715 Wyświetlenia
2 Komentarze
3 minut czytania
Bluff  Putina

Forsując “pomocowy” konwój jadący przez granicę bez zgody władz Ukrainy, prezydent Rosji Vladimir Putin udowodnił całemu światu że Zachód i Ukraina blefują – twierdzi Ian Bremmer prezydent grupy Eurazja .

0


 

NATO ostro potępiło nieuprawniony konwój  z “pomocą humanitarną”  dla Ukrainy, i pierwszy raz stwierdzono, że są dowody bezpośrednie zaangażowania wojskowego Rosji na Ukrainie.Komisja  Unii Europejskiej wezwała Rosję  aby” odwołała swoją decyzję.” Także Pentagon wezwał Rosję do ” natychmiastowego usunięcia  swoich pojazdów.” –  “bo inaczej to….. ”

Ale groźby w stylu “bo inaczej to….. ”  napływające z zachodu urosły już w sporą górkę od czasu gdy wybuchł ukraiński kryzys. Ale Putin od początku podejrzewał, że Ukraina nie będzie w stanie ogniem powstrzymać konwoju, co dałoby Rosji pretekst, dla bardziej bezpośredniej interwencji.

Putin wie również, że bezpośrednia interwencja Unii Europejskiej i USA są mało prawdopodobne, bowiem  oni chcą jedynie obniżenia napięcia w regionie oraz możliwie zawieszenia broni.

Putin i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mają zaplanowane na przyszły tydzień spotkanie w  Mińsku, n Białorusi,  będzie to ich pierwsze spotkanie  twarzą w twarz, od czerwca. To najlepsza szansa jaką widzą europejscy przywódcy na “rozbrojenie” kryzysu.

“Tymczasem Rosja na polu militarnym odnotowuje wyraźne straty w południowo-wschodniej Ukrainie. Tak więc korzyści  Rosji z humanitarnego konwoju,  co znacznie utrudniło ukraińskiemu rządowi pokonanie separatystów, są oczywiste. Separatyści, z kolei, zyskali trochę czasu, aby się  dozbrajać i przegrupować.

“Putin zastosował wobec Ukrainy blef… i Ukraina (mądrze, moim zdaniem) nie zdecydowała się  zaatakować  konwoju,” mówi Bremmer. “, Ale oznacza to, co wiemy wszyscy razem. Putin nigdy nie miał możliwości wygrać tego konfliktu z Ukrainą. Czeka nas długa gra.”

Dla Putina, ta długa gra polega na utrzymaniu bezpośredniego wpływu na Kijów bez potrzeby  bezpośredniej inwazji. Obejmuje ona nadal szkolenie i dozbrajanie prorosyjskich separatystów wywierając wojskowy nacisk na Ukrainie, której gospodarka w dalszym ciągu balansuje na krawędzi upadku. Wojskowa inwazja rosyjska w dalszym ciągu stanowi  “Plan B“.
Kluczowym pytaniem w następstwie bezprawnego wprowadzenia konwoju  jest, czy UE i USA będą skłonni do zwiększenia sankcji przeciw Rosji. Według Bremmera nie należy oczekiwać, aby to zrobiono to przed wtorkowym spotkaniem Putina i Poroszenki.  “Europejczycy chcą poważnie  de-eskalacji kryzysu, i jak dotychczas to jest najlepsza okazja, jaką widziano.
Trzeba przyznać że Rosja zignorowała wszystkie zachodnie ostrzeżenia  do tej pory, wysyłając  zaopatrzenie i wjeżdżając z “humanitarnym konwojem” na Ukrainę bez międzynarodowej umowy. USA, Europa i NATO  ciągle ostrzegają Rosja  by nie robiła tego ” bo inaczej”, ale to “bo inaczej” dokładnie do tej pory nic nie znaczy.

PS. Pomoc Zachodu dla Ukrainy wygląda tak jak pomoc zakatarzonemu dziecku w wycieraniu nosa nie zwracając uwagi, że stoi ono boso w lodowatej wodzie. Cierpi na tym jedynie dziecko.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816