BIZNES
Like

Blair: opanujcie się z tym Brexitem

29/10/2016
1093 Wyświetlenia
2 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Brytyjscy politycy stoją twardo i nieprzejednanie na stanowisku, że referendalna decyzja Brytyjczyków o Brexicie jest ostateczna i nieodwołalna. Ale szukają możliwości wybrnięcia z impasu i zmiany zdania jeszcze zanim premier Theresa May rozpocznie procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Tym razem głos zabiera Tony Blair, poprzednik Davida Camerona. Jak raz, ten premier, któremu Polacy zawdzięczają kilka milionów zarobionych funtów w pierwszej dekadzie tego wieku.

0


34BDD57100000578-3615048-Tony_Blair_denied_having_wanted_to_take_Britain_into_the_euro_de-a-1_1464541080511

Dzisiaj już nawet twardogłowi zwolennicy Brexitu zaczęli liczyć ewentualne straty – zwłaszcza po tym, jak londyńskie City położyło karty na stole zapowiadając, że w związku z zagrożeniem swojego żywotnego interesu, po deklaracjach instytucji finansowych o możliwości przeniesienia central na kontynent, zapowiadając ewentualność ogłoszenia niepodległości od Wielkiej Brytanii. Podobnie, jak wcześniej zrobiły to Szkocja i Irlandia Północna.

Również społeczeństwo brytyjskie, od lat przekonywane głośną propagandą Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (której lider Nigel Farage, po wygranym referendum wycofał się z polityki), że Unia Europejska zabiera Koronie niezależność, cierpi obecnie na dychotomię poznawczą raz wznosząc hasła za niepodległością, raz nawołując do pozostania w Unii Europejskiej.

Do dyskusji włącza się Tony Blair, do 2007 r. premier Zjednoczonego Królestwa, lubiany i przez naród, i przez królową. Blair uważa, że pomysł na wyjście z impasu przez przeprowadzenie drugiego  referendum w tej sprawie rozwiąże problem.

– Wydaje się, że nie ma innego wyjścia, jeżeli społeczeństwo, elektorat, zmieniło zdanie – wyjaśnia. – Poza tym, rząd nie powinien zamykać żadnych opcji w tej sprawie, jeżeli rozmawiamy o twardym Brexicie szkodzącym brytyjskiej gospodarce na lata.

Oczywiście Blair zdaje sobie sprawę, z tego że referendum nie da się nie zauważyć a wszyscy liczący się politycy na Wyspach ogłosili, że jego wynik jest wiążący bez względu na wszystko. Ale… – Kraj podjął poprzez referendum decyzję i nie ma możliwości, aby ją cofnąć. Chyba że wyborcy w świetle nowych faktów zmienią zdanie” – mówi. I dodaje: – Musi być jakiś sposób, albo przez parlament, albo wybory lub w drodze referendum, by ludzie wyrazili swój pogląd ponownie.

Blair, który staje się orędownikiem polityki drugiej szansy uprzedza również swoich politycznych kolegów i oponentów. Oto Jeremy Corbyn dowiaduje się, że zdaniem Blaira, ‘miliony ludzi mogą stać się politycznie bezdomnymi, jeśli będą mieli wybór jedynie między twardym Brexitem partii Torysów a Partią Pracy’.

Przed Sądem Najwyższym odbywa się obecnie postępowanie przeciwko rządowi brytyjskiemu, który chce uruchomienia Artykułu 50 – oficjalnego mechanizmu wychodzenia z UE — bez głosowania parlamentarzystów.

Theresa May natomiast wyklucza drugie referendum. I, jako że to ona będzie negocjować warunki współpracy Wielkiej Brytanii z Unią, kładzie na szalę nawet dostęp do jednolitego rynku unijnego, a wszystko po to, żeby pozbyć się z Wysp Brytyjskich unijnych imigrantów.

Inne zapisy autora:

0

Avatar

NULL

40 publikacje
0 komentarze
 

2 komentarz

  1. Avatar AS

    Zawsze jak patrzyłem na Camerona, to widziałem przed sobą GŁUPKA. Przecież on tak głupkowato wygląda!!! I w tej swojej głupocie ręki Putinowi nie podał. A czy to on lord??? Bo to tylko lordowi przysługuje. Ooo!

    0
  2. pablo3 pablo3

    Polacy nic nikomu nie zawdzieczaja. potrzebowali ludzi do pracy, bo Brytyjczykom nie chce się pracować, nie oplaca z powodu zdobyczy socjalnych albo nie chcą wykonywać gorzej płatnych lub podrzędnych zawodow. teraz Wielka Brytania ma problem, ale to nie oznacza wcale, ze sobie nie poradzi. UE tez ma problemy. taki znak czasów. archaiczna struktura Unii musiala przynieść takie rezultaty. jeśli duza rzesza Polakow wroci do kraju, to mam nadzieje, ze z zupełnie innego powodu, bo polski rząd stworzy im faktycznie optymalne warunki do powrotu. inaczej dalej będziemy okupować Wyspy Brytyjskie.

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816