HYDE PARK
Like

Biegunka u dziecka – jak postępować?

09/08/2017
671 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Pierwszym objawem biegunki jest częste oddawanie stolca w formie płynnej lub półpłynnej (może pojawić się w nim domieszka śluzu, krwi lub ropy). Najczęściej chory odczuwa równocześnie także ogólne osłabienie, ból brzucha, nudności i wymioty. Może pojawić się gorączka. U dzieci biegunka jest szczególnie niebezpieczna. Co robić w przypadku jej wystąpienia?

0


Jak rozpoznać biegunkę u niemowlęcia?

Jeśli niemowlę karmione jest piersią, biegunka objawia się nagłym zwiększeniem częstotliwości oddawania stolców (ponad dziesięć w ciągu doby) lub zmianą ich wyglądu (występowanie śluzu, wodnistość). U niemowląt karmionych sztucznie, na występowanie biegunki wskazuje obecność śluzu, krwi lub ropy w odchodach oraz oddanie co najmniej trzech luźnych stolców na dobę.

Co może wywołać biegunkę?

Biegunka najczęściej wywoływana jest przez zakażenie układu pokarmowego bakteriami (Salmonella, Escherichia Coli), wirusami (np. zakażenie rotawirusami, czyli tzw. grypa jelitowa) lub endotoksynami (Staphylococcus). Może też być spowodowana innymi czynnikami, takimi jak nieprawidłowa dieta, stres, leki, środki chemiczne, nadwrażliwość jelit, czy alergia na niektóre pokarmy. Biegunka może też towarzyszyć innym chorobom, np. nadczynności tarczycy, zapaleniu trzustki, zespołowi jelita drażliwego, wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego, chorobie Leśniowskiego-Crohna. Diagnozę stawia zawsze lekarz.

Czy biegunka u dziecka może stanowić zagrożenie dla życia?

Oczywiście, że tak. Szczególnie dotyczy to niemowląt, które po bardzo krótkim czasie odwadniają się, co jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego już przy pierwszych objawach biegunki należy zacząć podawać choremu duże ilości płynów oraz elektrolity, które są bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i niemowląt. Dobre marki, takie jak Orsalit, oferują płyny nawadniające z elektrolitami w różnych kolorach i smakach, co powoduje, że dzieci chętnie je piją. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.orsalit.pl.

Jak odwodnienie wpływa na organizm?

W przypadku ciężkiego odwodnienia może wystąpić wysoka gorączka, niekontrolowany spadek ciśnienia tętniczego krwi, napady drgawkowe, zaburzenia świadomości i śpiączka. Zaburzeniu ulegają też podstawowe organy: serce i nerki. Ostra i długotrwała biegunka u dzieci zagraża ich życiu.

Jak postępować podczas biegunki u dziecka?

U niemowląt i dzieci najczęściej występują biegunki pochodzenia bakteryjnego oraz wirusowego. Niedojrzałe organizmy są szczególnie wrażliwe na zakażenia i bardzo ciężko je przechodzą, dlatego przede wszystkim, natychmiast po zauważeniu biegunki, jeszcze przed wizytą u pediatry, należy podać dziecku płyny nawadniające. Najskuteczniej działają specjalne Doustne Płyny Nawadniające (DPN), które zawierają odpowiednie ilości glukozy i elektrolitów. Są one dobrze wchłaniane przez przewód pokarmowy. Podczas biegunki nie należy dziecku podawać rosołu, soków owocowych, ani napojów typu coca-cola, ponieważ nasilają one chorobę i utrudniają leczenie. Warto także zadbać o przywrócenie właściwej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, podając maluchowi probiotyki.

Biegunka jest poważnym stanem, którego nie należy bagatelizować. Organizm dziecka na ogół nie jest w stanie sam sobie poradzić z chorobą, dlatego tak ważna jest natychmiastowa reakcja. Warto wiedzieć, że nawadnianie skutecznie pomaga również w innych dolegliwościach, na przykład w przypadku udaru słonecznego.

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

315 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Pingback: Niedobór elektrolitów a odwodnienie organizmu | Cowtoruniu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816