Bez kategorii
Like

Będzie inspekcja w miejscach pracy, aby skrócić czas pracy?

01/02/2012
491 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Choć nadgodziny w pracy mogą od czasu do czasu przynieść korzyści jednostce i społeczeństwu, ważne jest byśmy pamiętali, że zbyt długa praca niesie za sobą wiele zagrożeń.

0


Osoby pracujące minimum 11 godzin na dobę są ponad dwukrotnie bardziej zagrożone depresją niż ci, którzy spędzają w pracy tylko 7-8 godzin dziennie.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy oraz Collegium Uniwersyteckiego w Londynie, którzy przeanalizowali dane zebrane w grupie ponad 2 tys. brytyjskich urzędników w średnim wieku. Stan zdrowia każdego z nich śledzono średnio przez niemal 6 lat.
 
Autorzy pracy podkreślają, że na jej podstawie nie można wyjaśnić, dlaczego dłuższa praca w ciągu doby ma związek z wyższym ryzykiem depresji. Oceniają, że może ona negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne za pośrednictwem czynników, których nie uwzględniono w tych badaniach, np. konflikt między życiem zawodowym a rodzinnym, trudności ze zrelaksowaniem się po pracy lub utrzymujący się dłużej poziom hormonu stresu – kortyzolu.
 
Czyżby i te badania miały wpływ na Koreę Południową, która rozpocznie w lutym kampanię inspekcji w miejscach pracy, aby skrócić czas pracy? "Skrócenie czasu pracy ma liczne aspekty pozytywne dla naszego społeczeństwa – poprawę stylu życia, tworzenie nowych miejsc pracy i zdynamizowanie konsumpcji prywatnej" – oświadczył prezydent Li Miung Bak na środowym posiedzeniu rady ministrów.
 
Oczekuje się, że inspektorzy sprawdzą w około 35 tysiącach biur, fabryk i warsztatów, jak długo pracują zatrudnieni tam ludzie. Celem jest redukcja nadgodzin i utworzenie nowych miejsc pracy.
 
Koreańczycy w Korei Południowej przepracowują w ciągu roku średnio 2193 godzin (w 2010 roku) – najwięcej z krajów członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według prawa tydzień pracy maksymalnie liczy 52 godziny. Ale nadgodziny przepracowane w soboty i niedziele nie są wliczane, a wielu pracowników do pracy przychodzi w weekend.
 
W zestawieniu ujmującym liczbę godzin tygodniowo zazwyczaj przepracowanych przez pracownika w pracy podstawowej najbardziej przepracowują się Turcy (49,3 godz.tygodniowo) Koreańczycy (45,9), Meksykanie (43,2), Grecy (42,3), Czesi (41,2) Polacy (40,6), Węgrzy(39,8), Słowacy (39,4), Islandczycy (39,0). Na drugim końcu tego zestawienia są Holendrzy (30,6), Duńczycy (33,5) i Norwegowie (33,8). (pap)
0

Headhunter

Praca/Rekrutacja/Selekcja

128 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758