BIZNES
Like

Bedeker nowoczesnego nędzarza (II)

11/09/2014
933 Wyświetlenia
0 Komentarze
12 minut czytania
Bedeker nowoczesnego nędzarza (II)

Lęk, Niepokój – to może być twój codzienny towarzysz , który będzie wysysał z ciebie całą radość życia. Lęk jest zabójczy i trzeba bardzo na niego uważać. Oto kilka metod, jak się z nim uporać :

0


owca
Lęk, Niepokój – to może być twój codzienny towarzysz , który będzie wysysał z ciebie całą radość życia. Lęk jest zabójczy i trzeba bardzo na niego uważać. Oto kilka metod, jak się z nim uporać :
1. Naucz się relaksować. Metod jest wiele coś dla siebie znajdziesz.
2. Bądź aktywny, nie stój w miejscu, działaj.
3. Nigdy nie zalegać po przebudzeniu w łóżku. Z jakiś przyczyn człowiek, który gnuśnieje w łóżku zaczyna myśleć o wszystkich dla siebie przykrych spawach. Rano przychodzą do niego niepokoje z przeszłości i przyszłości.
4. Poszukaj drugiego człowieka, najlepiej przyjaciela , czy kogoś z rodziny i pogadaj z nim o swoich sprawach. Ulga pewna..
5. Istnieje coś takiego jak psychologia kognitywnej Martina Seligmanna i Alberta Eblisa. Warto to poznać i stosować. Najlepiej z pomocą psychologa, ale można też poczytać samemu.
6. Warto zrezygnować z nadmiernego poziomu kontroli siebie, innych i świata, przyniesie to tylko ulgę.
7. Wysiłek + Odwaga + Nadzieja + Wiara – Inaczej mówiąc warto w wykazać silną wolę, wysiłek do działania, aby w sobie wzbudzić nadzieje i wiarę, że zmiana jest możliwa.
8. Bądź skierowany do świata a do swojego wnętrza, które nie jest miejscem pełnym ładu i spokoju i zawsze znajdziemy w nim powód do niepokoju.
9. Porządkuj swoje otoczenia, bo zwiększa to poczucie panowania nad swoimi sprawami.
10. Upór – czyli nie poddawaj się tak łatwo.
11. Sprowadzanie lęku do płaszczyzny poziomej – potraktuj go bardzo konkretnie tu i teraz, nie pozwól mu rozlewać się na wszystkie rejony życia.
12. Tworzenie jasnych, konkretnych celi – ma zbawienny wpływ na naszą zdolność działania i często wyprowadza nas z apatii i pozwala kontrolować gdzie zmierzamy.
13. Przyjemne doznania cielesne – życie bez przyjemności jest… nieprzyjemne. Dbaj o to, aby codziennie zrobić da siebie przynajmniej trzy miłe rzeczy: mogą być najzwyklejsze w świecie: rozmowa z przyjacielem, pójście do kina, czy ciastko z kremem.
14. Szybka decyzja – myśl tyle, co trzeba ale decyzja nawet jeśli okaże się błędna jest lepsza niż przeciąganie jej podjęcia w nieskończoność, ponieważ dostarcza nam informacji koniecznych do zmodyfikowania naszego działania.
15. Idź w stronę niebezpieczeństwa – nie pozwól, aby lęk stał się górą panującą nad twoim całym życiem. Idź śmiało do jego źródła. Rzeczywiście prawda uczyni cię wolnym.
16. Humor, ponieważ nic tak jak on nie pozwala spojrzeć na siebie i swoje sprawy z dystansem.
17. Cel transcendentny, wiara w Boga – takie rzeczy potrafią pomóc wydobyć się z każdej ciemnej doliny.
18. Miłość do kogoś konkretnego, lub innych ludzi rzeczywiście potrafi przenosić góry.
19. Przeżywać niebezpieczeństwo równocześnie z relaksem, czyli warto się zrelaksować wtedy właśnie, kiedy przeżywamy trudne chwile.
20. Można świadomie pragnąć sytuacji niebezpiecznych, aby hartować siebie i swoją wolę w ogniu doświadczeń.
21. Akceptowanie rzeczy i spraw nieuniknionych, jak na przykład śmierci pomaga opanować wiele lęków.

 

sytem_02

Komornik – też człowiek. Nie myl roli, jaką pełni, z tym, jakim jest, jako człowiek. Jak wszyscy ludzie są różni. My spotkamy ich zazwyczaj sytuacjach dla nas nie miłych. Traktuj go rzeczowo, za dużo nie gadaj, dbaj o swoje interesy. Bądź świadom swoich praw. Pamiętaj o możliwościach prawnych. Nie wierz w nic na słowo. Nie bądź agresywny, ale stanowczy i asertywny (asertywność to umiejętność wyznaczania granic i pilnowania swojego interesu). Nie pozwól się traktować, jak ktoś gorszy. Nie unikaj koniecznych spotkań. Mniej więcej, jak z dentystą.
Nieudacznik, człowiek przegrany – nie myśl tak o sobie. Życie to nie wyścig. Austriacki psychiatra Viktor Frankl który przeżył 5 lat obozu koncentracyjnego uważał, że: człowiek nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach życiowych ma wybór polegający na tym jak je znosić – poddać się czy zachować godność i poczucie sensu swojego doświadczenia. I jeszcze taki cytat: „Was Du erlebst, kann keine Macht der Welt Dir rauben” – żadna siła na ziemi nie odbierze ci tego, czego doświadczyłeś, Nie tylko nasze doświadczenia, ale wszystko, czego dokonaliśmy, wszystkie wielkie myśli, jakie się w nas zrodziły, i wszystko, cośmy wycierpieli, nie poszło na marne, choć należy już do przeszłości, bo my zbudziliśmy to do życia. Wszystko to, co przeżyłeś, jest wartością samą w sobie. Ty temu nadajesz sens.
Opłaty – mordęga. Często nie masz kasy. Płacisz z dużym opóźnieniem. Musisz wysłuchiwać telefonów z pogróżkami i ponagleniami. Opłaty są za duże i jest ich za wiele. O wiele za wiele. Traktuj to, jako swój codzienny krzyż. Podobno jeden gość wkładał wszystkie rachunki do bębna i kręcił nim raz na tydzień i wyjmował jeden, który płacił. Innym, którzy się upominali, doradzał cierpliwe czekanie, kiedy wypadnie ich kolej.
Pan Bóg – zawsze po twojej stronie. Jedyna osoba , która kocha ciebie zawsze i bezwarunkowo. On bardzo lubi ludzi, którzy mają trudne życie i nigdy tobą nie wzgardzi dla tego, że nie masz kasy albo wywalili cię z pracy. Musisz z nim się kontaktować – to twój osobisty najlepszy doradca. Pamiętaj, to ważne! Jak się będziesz modlił, dostaniesz zawsze od swojego Taty to, co jest ci potrzebne albo zrozumiesz, że jest ci to zbędne. Są dowody w tej sprawie.
Powiedział im też przypowieść o tym, że zawsze powinni modlić się i nie ustawać: «W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: „Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!” Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: „Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie”».
I Pan dodał: «Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?» (Łk 18, 1)
Jak będziesz wierzył, wszystko będzie OK.
Pieniądz, Poczucie wartości – dla faceta bardzo istotne. Pieniądze, praca decydują zdaniem wielu, o tym kim jesteś. Odrzuć to. To bardzo niemiłe i kłopotliwe nie mieć pieniędzy, ale nie możesz pozwolić na to, abyś sam siebie traktował jako kogoś gorszego i przegranego. To ci w niczym nie pomoże. Nie ma też sensu udawać, że ci na nich nie zależy. Pieniądze może szczęścia nie dają, ale są potrzebne do życia i tyle. Jeśli staną się obsesją i celem samym w sobie, stracisz na tym ty sam najbardziej.
Poszukiwanie pracy – w Polsce ciężka sprawa. Najskuteczniejsze są znajomości, choć zdarza się znaleźć pracę w normalny sposób. Wysyłasz setki ofert. Wiara w statystykę może być pomocna. Ważne, żeby się nie zniechęcić. Rozmowy o pracę bywają na swój sposób bardzo zabawne. Nie ma jednej dobrej metody. Czasem trzeba ukrywać, co się umie a czasem odwrotnie. Nigdy nie będziesz wiedział czy uczestniczysz w castingu na stanowisko i tak obsadzone de facto od miesiąca przez szwagra kierownika. Nie ma co kryć: poszukiwanie pracy w Polsce to połączenie męką Tantala z wysiłkami Syzyfa. Kiedyś to się może zmieni.

 

wik

Co robić kiedy nie masz pracy?
1. Po pierwsze każdego dnia szukać nowej pracy i nowych możliwości (na przykład: własna działalność).
2. Iść na wszelkie możliwe (często bezpłatne kursy) uczące rozmów z pracodawcami, pisania cv, korzystania z Internetu itp.
3. Jeśli uważasz, że to ci potrzebne sięgać śmiało po pomoc duchową i psychologiczną – bez fałszywego wstydu powodowanego próżnością, że koniecznie muszę poradzić sobie sam.
4. Zadbać w trudnych momentach o jakość życia rodzinnego – więcej zajmować się dziećmi, żoną, mężem.
5. Pomagać innym – w ten sposób odzyskuje się poczucie bycia potrzebnym.
6. Należy wystrzegać się nudy, dbać o kondycję i własne zdrowie. Alkohol i narkotyki, , mimo że przynoszą chwilową ulgę, zawsze mają katastrofalne konsekwencje i nie rozwiązują żadnych życiowych problemów a tylko je mnożą.
7. Istotne jest, aby nie zamykać się w sobie i być otwartym w kontakcie z innymi.

CDN……

 warecki.pl

0

Wojciech Warecki http://www.warecki.pl

Wojciech Warecki & Marek Warecki www.warecki.pl Dwa słowa o nas. Zajmujemy się: Pisaniem książek i dziennikarstwem Oraz Trenowaniem i szkoleniami Doradztwem Terapią szczególnie w zakresie: Stres, psychosomatyka Mobbing funkcjonowanie człowieka w organizacji Psychologia wpływu i manipulacji Psychologia oddziaływania mass mediów (w tym nowe media) Rozwój osobisty i kreatywność Praca zespołowa i kierowanie Psychologia sportowa Problemy rodzinne. Warsztaty skutecznego uczenia się

72 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758