Globalnie i Lokalnie
Like

Barbaro, Patronko święta

03/12/2014
1243 Wyświetlenia
2 Komentarze
48 seconde czytania
Barbaro, Patronko święta

o górnikach twych pamiętaj.

0


0002NJVI0PM03G1Q-C116-F4

 

Strzeż nas od wszelkiej przygody,
żywiołu ognia i wody.                   

 

1345200571-slask-gal-10

 

W złej godzinie śpiesz z pomocą,
czuwaj z nami dniem i nocą.      

 

gornik

Święta Barbaro, podziemi Pani,
bądź zawsze z nami.         

 

Gornicy_KHW_chca_podwyzek_6147832

 

Kilofem rwąc węgla bryłę,    
krzepną dłonie nasze w siłę.

 

03-T.Tomaszewski-721x480

Lecz Ty, twych synów wysłuchaj,
Ty im dodaj siły ducha.            

 

big_gornik_kopalnia1

 

Wspieraj w walce z pokusami,
módl się i wstawiaj za nami.   

 

Gornicy_protestuja_5285407

Święta Barbaro, podziemi Pani,
bądź zawsze z nami.                   
                 

 

gornicy_pap_600

Amen.  

foto: internet

 

 

4.12 2014

Inne zapisy autora:

0

Humpty Dumpty
Humpty Dumpty

1842 publikacje
76 komentarze
 

2 komentarz

 1. Avatar hjhgf

  BARDZO SMUTNA WIADOMOSC
  zmarł Kazimierz Świtoń

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Kazimierz-Switon-nie-zyje,wid,17080105,wiadomosc.html

  to kolejna smierc szerzej znanego niezlomnego polaka po tragicznej smierci Anny Walentynowicz i smierci Janiny Stawisińskiej ktora szykanowano w perfidny sposob do samej smierci

  CHWAŁA BOHATEROM
  WIECZNA PAMIEC

  PROPONUJE AKCJE UFUNDOWANIA POMNIKA
  TYM LUDZIOM NIEZLOMNYM I BEZKOMPROMISOWYM
  miejsce w katowicach juz jest wolne – Plac Wolności

  http://wpolityce.pl/polityka/113141-zmarla-janina-stawisinska-mama-janka-stawisinskiego-jednego-z-9-gornikow-ktorzy-zgineli-podczas-pacyfikacji-kopalni-wujek

  https://3obieg.pl/mity-i-hity-polska-demokratycznym-panstwem-prawa

  W grudniu 2003 roku mijało 22 lat od tragicznych wydarzeń w kopalni Wujek i 14 lat od narodzin wolnej Polski. Tymczasem w Koszalinie niewiele zmieniło się od czasów, kiedy Tadeusz Wołyniec organizował przy grobie Janka Stawisińskiego konspiracyjne, a później półkonspiracyjne uroczystości, związane z kolejnymi rocznicami tragicznej śmierci. Władze konsekwentnie unikały w nich udziału, nie przysyłając nawet delegacji. Janek nadal był nieznany większości koszalinian, a w dzień zaduszny mieszkańcy miasta zapalali tysiące zniczy przed pomnikiem Żołnierza Radzieckiego – Wyzwoliciela, stojącym tuż przy wejściu na cmentarz, podczas gdy położony w głębi nekropolii grób Janka, pozostawał samotny. Pan Wołyniec postanowił to zmienić – “Mamy wolną Polskę, demokratycznie wybrane władze, dlaczego miasto, które powinno szczycić się swoim synem poległym za wolność i niepodległość, nadal nic w tej sprawie nie robi”. Postanowił wystąpić z wnioskiem obwatelskim do Rady Miejskiej o nadanie Jankowi tytułu Honorowego Obywatela Koszalina. Zebrał wymagane podpisy i przedstawił swoją propozycję ojcom miasta Koszalina. Na posiedzeniu Rady powiedział “Bo cóż tak na prawdę wzbraniało i wzbrania wam radni Koszalina aby spłacić szczególny dług honorowy swojemu mieszkańcowi, z którego Koszalin powinien być dumny po wsze czasy? Cóż stoi na przeszkodzie, żeby dać dowód uznania za przelaną krew i ofiarę młodego życia, dzięki której po 1989 r. mogliśmy przystąpić do budowania państwa demokratycznego, rządzonego wedle woli jego obywateli?.” Przed każdym radnym położył zdjęcie górniczego kasku przestrzelonego pociskiem.
  Na tej samej sesji Rady Miejskiej pospiesznie zmieniono regulamin nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Różnica polegała na zaakcentowaniu pojęcia “osoba fizyczna”, niezbyt ostro wyartykułowanego w regulaminie dotąd obowiązującym. W myśl tej interpretacji, osoba fizyczna, to osoba żyjąca. A Janek od wielu lat już nie żył, więc tytuł mu się nie należał. Pod projektem, który faktycznie uniemożliwiał nadanie tytułu, podpisał się prezydent Mirosław Mikietyński.
  – Nie żyje, więc co najwyżej można mu nadać tytuł honorowego nieboszczyka Koszalina – kpił radny SLD Henryk Sobolewski, prezydent Koszalina poprzedniej kadencji.
  .Obecna na sali matka Janina Stawisińska, rozpłakała się. – Cóż takiego wam zrobiliśmy, że tak nas upokarzacie? – rzuciła w kierunku koszalińskich władz, po czym wyszła z sali.
  Zainteresowanym dalszym ciągiem polecam, ( powyżej urywki z tekstu z linku)

  0
 2. Avatar Makagigi

  Mało słów, wiele znaczeń.
  Piękna laurka na dzień 4 grudnia!

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816