BIZNES
Like

Banki zaostrzają politykę kredytową

09/05/2017
305 Wyświetlenia
4 Komentarze
3 minute czytania
Banki zaostrzają politykę kredytową

Narodowy Bank Polski informuje w swojej najnowszej analizie, o sytuacji kredytowej w Polsce. Konkluzja? Banki nad Wisłą zaostrzyły w I kwartale politykę kredytową, szczególnie w obszarze kredytów konsumenckich. Nie dlatego, że chciały, ale dlatego, że pilnuje ich Komisja Nadzoru Finansowego.bank-loan-1940x900_30167

W I kwartale 2017 r. największym zmianom podlegała polityka kredytowa w segmencie kredytów konsumpcyjnych, która została przez banki istotnie zaostrzona. W opinii ankietowanych banków do zaostrzenia polityki kredytowej w tym segmencie przyczyniły się głównie czynniki regulacyjne. Polityka kredytowa w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw została zaostrzona w niewielkim stopniu, natomiast w segmencie kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych kryteria i warunki nie zmieniły się. Wzrost popytu według ankietowanych banków odczuwalny był w segmentach kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych.

Narodowy Bank Polski publikuje kwartalną informację „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”. W materiale omówione zostały zmiany w polityce kredytowej i popycie na kredyty obserwowane przez banki w I kwartale 2017 r. oraz przewidywania na II kwartał 2017 r. Informacje te zostały zestawione na podstawie ankiety, którą – na przełomie marca i kwietnia 2017 r. – wypełniło 27 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 87 proc.

W I kwartale 2017 r. ankietowane banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, głównie w segmencie kredytów długoterminowych. Kolejny kwartał z kolei banki zaostrzyły również warunki polityki kredytowej. W opinii banków, które zaostrzyły politykę kredytową wynikało to głównie z pogorszenia jakości kredytów dla przedsiębiorstw. W I kwartale 2017 r. banki nie odczuły zmiany popytu na kredyty zgłaszanego przez przedsiębiorstwa. W II kwartale 2017 r. banki nie przewidują istotnych zmian polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw. Według ankietowanych banków wzrost popytu będzie odczuwany głównie w segmencie kredytów długoterminowych.

Kryteria i warunki przyznawania kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2017 r. nie zmieniły się. Ankietowane banki odczuły wzrost popytu, co uzasadniały głównie zainteresowaniem kredytobiorców programem „Mieszkanie dla Młodych”, prognozami odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zmianą sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Banki nie planują istotnych zmian w polityce kredytowej w II kwartale 2017 r., ani nie spodziewają się istotnych zmian popytu na kredyt mieszkaniowy. Jedynie pojedyncze banki oczekują spadku popytu na kredyt.

Ankietowane banki istotnie zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz zaostrzyły niektóre warunki udzielania kredytu. W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniły się głównie czynniki regulacyjne, nieuwzględnione w ankiecie, tj. realizacja zaleceń pokontrolnych KNF oraz konieczność sprostania wymogom kapitałowym i płynnościowym wynikającym z rozporządzenia CRR oraz zaleceń KNF. Popyt na kredyty konsumpcyjne nieznacznie wzrósł w I kwartale 2017 r., do czego przyczynił się wzrost zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku oraz nasilenie akcji promocyjnych przez niektóre banki. W II kwartale 2017 r. banki nie przewidują istotnych zmian w polityce kredytowej oraz oczekują wzrostu popytu.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

4 komentarz

 1. gniew

  Szczęść Boże. Olać banki kto może….. Wymagajmy wzrostu płac !!!. Wszystkie dotychczasowe rządy planowo podwyższają ceny produktów…, np. samochodów!. jeśli wyprodukowanie samochodu kosztuje 15.000,00 tys. złotych !, to od nas żąda się 60.000,00 tys.złotych.!!!! Stosuje się bandyckie prawo, nie podnosi się płac aby człowiek ciągle był skazany na Kredyt !!!. Olać banki kto może !!!
  pozdrawiam Zbigniew Lachowicz

 2. Andrzej

  Nikt nie moze zmusic czlowieka do brania kredytu!
  Jesli ktos bierze kredyt, to sobie to sto razy przemyslal w ta inna strone, czy jest w stanie go splacic.Ja tez tak zrobilem. Dzieki bankom zostalem wlascicielem domu. Po 20 latach dom nalezy tylko do mnie.
  A wiec nie olewajcie bankow, tylko korzystajcie z rozumu,ktory dal wam Najwyzszy!

 3. Jan

  Wydaje mi sie, ze pan gniew nie ma zielonego pojecia o prawach rynku i ekonomii. Nawoluje do wzrostu plac, nie napomykajac o wzroscie produktywnosci. Poza tym to nie rzady podwyzszaja ceny na produkty.
  Najpierw trzeba zrozumiec, jak dziala gospodarka wolnorynkowa. Czasy PRL minely bezpowrotnie panie gniew.
  Nawolywanie do bojkotu bankow jest populistyczne i naiwne!
  Pozdrowienia do nieoszolomow

 4. gniew

  Olać banki kto może….. Wymagajmy wzrostu płac !!!.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217