BIZNES
Like

Bank pewniejszy, niż e-kantor?

06/02/2018
184 Wyświetlenia
3 Komentarze
5 minute czytania
Bank pewniejszy, niż e-kantor?

Polskie firmy bardziej ufają bankom i instytucjom płatniczym niż e-kantorom – wynika z najnowszych badań. Rosnąca skala polskiej wymiany handlowej przyczyniła się do wzrostu zapotrzebowania krajowych firm na obsługę transakcji walutowych. W tym segmencie konkurują ze sobą banki i instytucje płatnicze, a od kilku lat również kantory online.jak-dzialaja-kantory-wymiany-walut

Szukający oszczędności na wymianie walut i zagranicznych transakcjach przedsiębiorcy, powinni zwrócić uwagę nie tylko na ich cenniki, ale również poziom bezpieczeństwa zapewniany przez te instytucje.

– Wśród podmiotów działających na polskim rynku, oferujących wymianę walut oraz transakcje walutowe, tylko banki i instytucje płatnicze podlegają nadzorowi i są objęte przepisami gwarantującymi odpowiedni poziom bezpieczeństwa finansów swoich klientów – wskazuje Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty, instytucji płatniczej od 20 lat działającej na rynku finansowym. I dodaje: – Mimo wciąż powracających głosów, m.in. NIK, wzywających do zajęcia się kwestią regulacji działalności kantorów internetowych, nadal nie mamy w Polsce odpowiednich przepisów. Sprawa pozostaje w zawieszeniu już od kilku lat. Wprawdzie w 2017 roku temat powrócił i Ministerstwo Finansów poinformowało, że pracuje na projektem ustawy mającej uregulować działalność e-kantorów. Jednak to nadal początkowy etap i do wdrożenia odpowiednich rozwiązań jeszcze daleka droga.

Tymczasem znane były już przypadki wyłudzeń i oszustw dokonywanych za pomocą kantorów internetowych. W 2016 r. problemy z odzyskaniem wpłaconych środków mieli klienci np. Walutuj.pl. Jak wynika ze wskazań klientów przebadanych w wewnętrznej ankiecie firmy, zdecydowana większość (72 proc.) przedsiębiorców, korzystających z jej usług twierdzi, że operacje walutowe są bezpieczne tylko w bankach i instytucjach płatniczych. Jedynie 18 proc. do grona zaufanych partnerów zalicza także kantory internetowe.

Wymiana walut tanio i bezpiecznie

W odróżnieniu od kantorów internetowych, banki i instytucje płatnicze oferują obsługę transakcji walutowych w oparciu o przepisy polskie i unijne dotyczące m.in. usług płatniczych. Ich działalność w tej sferze nadzorują także odpowiednie organy, w tym bank centralny i KNF. Zarówno banki, jak i instytucje płatnicze zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa, jednak ich oferta dla przedsiębiorców może być odmienna. – Banki mają wiele źródeł dochodów, obsługa transakcji walutowych to zaledwie wycinek ich działalności. Inaczej jest w przypadku instytucji płatniczych. To zwykle wyspecjalizowane podmioty, które zajmują się konkretnym segmentem działalności finansowej – mówi Jarema.

Jak tłumaczy ekspert, dzięki skupieniu na konkretnym typie usług, instytucje płatnicze mogą zaproponować przedsiębiorcom bardzo konkurencyjne warunki. Dodatkowo, często koncentrują się na konkretnym segmencie klientów, którzy nie znajdują optymalnych dla siebie rozwiązań w bankach, a jednocześnie chcieliby korzystać z wygody transakcji online i wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W Polsce są to głównie firmy z sektora MŚP, które w bankach nie mogą liczyć na tak korzystne warunki jak duże firmy i korporacje.

Atrakcyjność oferty instytucji płatniczych wobec obsługi walutowej proponowanej w bankach i kantorach internetowych potwierdzają także wyniki badań klientów Akcenty. Firma zapytała swoich użytkowników o główne czynniki decydujące o skorzystaniu z usług instytucji płatniczej. Wśród najczęściej wskazywanych powodów znalazła się korzystna oferta i możliwe do wygenerowania oszczędności na transakcjach walutowych (28 proc.) oraz możliwość wyeliminowania ryzyka kursowego dzięki transakcjom forward (21 proc.). Najwięcej przedsiębiorców (33 proc.) wskazało na całokształt zalet instytucji płatniczych, czyli także na bezpieczeństwo środków i transakcji na najwyższym poziomie, możliwość negocjowania warunków wymiany walut oraz dostęp do walut „egzotycznych”. – Instytucje płatnicze nie tylko pomagają firmom zaoszczędzić na wymianie i przelewach walut, ale mogą zaoferować unikalne podejście. Tymczasem nie zamykamy się na negocjacje, wręcz zachęcamy do tego firmy. Jesteśmy elastyczni, czym także odróżniamy się od banków – dodaje Jarema.

Inne zapisy autora:

Pawel Pietkun
Pawel Pietkun https://www.3obieg.pl

2007 publikacje
158 komentarze
 

3 komentarz

  1. Claudi

    Może banki by chciały, żeby klienci tak myśleli. Ale na szczęście wystarczy zrobić kilka razy przewalutowanie w e-kantorze, żeby przekonać, się, że są one lepsze od banków. Ja wymieniam już od dawna na Amronet i mam do nich pełne zaufanie. Zawsze, każda transakcja przebiega bez zarzutu – szybko i sprawnie, a ceny mają zdecydowanie lepsze niż banki.

  2. WatMar

    Bank jest tak samo pewnym miejscem jak i kantor internetowy. Zabezpieczenia witryny, przepływu pieniędzy oraz danych klienta są identyczne przecież, ja to sprawdziłem zanim zacząłem wymieniać walutę na Gieldawalut.com. Przewaga niezależnej od banku platformy jest natomiast taka, że taniej jednak, 20 gr na 1 EUR to sporo.

  3. Olga

    Nie sądzę, żeby bank był w czymś lepszy od kantoru online. Wymieniam pieniądze na stronie Pluskantor i jest tak samo dobry jak banki, a nawet lepszy. Ich strony są tak samo zabezpieczone, a kursy są zdecydowanie lepsze. Przy braku prowizji za przewalutowanie, spread jest na poziomie 2 groszy – czyli praktycznie groszowa sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217