HYDE PARK
Like

Badanie krwi zapowie nadejście twojej śmierci?

05/03/2014
1287 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Badanie krwi zapowie nadejście twojej śmierci?

Oto wyniki badań, które mogą przestraszyć was śmiercią. Fińscy i Estońscy naukowcy ustalili, że we krwi znajdują się substancje, które zapowiadają nieuchronnie zbliżająca się śmierć. Bez pardonu. Chcesz wiedzieć kiedy?

W badaniu opublikowanym w tym tygodniu, fińscy i estońscy naukowcy informują, że zidentyfikowali określone poziomy  czterech krążących we krwi substancji chemicznych, które stanowią niezawodny sygnał, że śmierć jest blisko. Cztery zwiastuny śmierci mogą być łatwo wykryte w próbce krwi, nawet  u pozornie zdrowych osób.

0


 

Cos takiego ucieszy nie tylko agentów ubezpieczających ” na życie”. Badania, opublikowano w czasopiśmie PLOS Medicine, sugerują, że jest kilka wskaźników zapowiadających zagrożenie rakiem, chorobami układu krążenia i wieloma innymi chorobami najbardziej częstymi przyczynami śmierci, które dotychczas były ukryte przed naszym wzrokiem.

Łatwo wykrywalne fizjologiczne wskaźniki – nazywane “biomarkerami” -mogą być ostrzeżeniem o zaistnieniu  niebezpiecznych warunków. Jedno badanie krwi może stanowić wczesne ostrzeżenie o śmiertelnym zagrożeniu, kiedy to  ono może jeszcze być zażegnane (lub przynajmniej  jego działanie opóźnione).

Uczeni uważają że badanie krwi  które może przewidzieć śmierć nie jest jeszcze na tyle gotowe aby informacja trafiła na medialne nagłówki ale jest już w bardzo obiecującym stadium.

Jednak już teraz  “biomarkery śmierci”  są na tyle wiarygodnie wykrywalne że musisz pomyśleć dwa razy zanim pozwolisz aby fiolka twojej krwi była badana na ich obecność. Czterej jeźdźcy Apokalipsy zostali indywidualnie wyłowieni z zawężonej  listy 106 kandydatów na  biomarkery. Wszystkie wybrano pośród lipidów, białek i metabolitów krążących we krwi. Są to: alfa-1-kwas glikoproteiny, albuminy, cząsteczki lipoprotein o bardzo niskiej gęstości (VLDL) i cytrynian.

Jak naukowcy dotarli do tych czterech? Pobrano próbki krwi 9482 Estończyków w wieku 18 do 101 lat. Stosując  skanowanie, przy pomocy spektroskopii jądrowego rezonansu magnetycznego, zbadano 106 kandydatów na biomarkery u każdej osoby. Po okresie obserwacji tych losowo wybranych Estończyków, średnio ponad pięć lat, 508 osób zmarło z różnych przyczyn. Autorzy badania porównywali poziom biomarkerów obu grup ( zmarłych i żyjących)  w celu identyfikacji osób u których były bardziej powszechne. Częściej  występowały one u martwych, rzadziej u pozostających przy  życiu.

Cztery biomarkery okazały się niezwykle popularne wśród umarłych i mniej powszechne u tych, którzy przetrwali pięć lat obserwacji. Okazało się, że osoby u których indeks biomarkerów znajdował się na górnym 20% poziomie były 19 razy bardziej narażone na śmierć w ciągu pięciu lat od czasu sporządzenia analizy próbki ich krwi .

Nawet wtedy, gdy naukowcy wykluczyli spośród wszystkich  uczestników, tych  którzy mieli cukrzycę, raka lub choroby układu krążenia, okazało że biomarkerów przewidziały śmierć w okresie pięciu lat także u osób zdrowych. Naukowcy powtórzyli  badanie biomarkerów na osobnej populacji–8444 fińskich mężczyzn i kobiet między 24 i 74 rokiem życia. Biomarkery równie dobrze przepowiadały nadejście  śmierci w tej “grupie kontrolnej” tak jak to miało miejsce z pierwsza badana grupą.

Dlatego należy zadać sobie pytanie ” czy gdy test stanie się dostępny będziesz chciał wiedzieć?”

Wszystkie, które sprawia, że zastanawiam się: co chcesz wiedzieć?

PS. Panele śmierci już się cieszą. Ich praca będzie o wiele łatwiejsza. Będą tylko wybierać czy skazać natrętnego pacjenta na eutanazję czy tylko odmówić leczenia.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816