Globalnie i Lokalnie
Like

Atak na szkołę w Peszawarze. Co najmniej setka dzieci nie żyje, ok 500 zakładników

16/12/2014
773 Wyświetlenia
2 Komentarze
3 minut czytania
Atak na szkołę w Peszawarze. Co najmniej setka dzieci nie żyje, ok 500 zakładników

130 osób zginęło, w tym co najmniej 100 dzieci, w ataku talibów na szkołę w Peszawarze – podają pakistańskie władze. Media mówią o 500 osobach, które mogły być przetrzymywane w budynku jako zakładnicy. Trwa ich odbijanie.

0


Atak na szkołę w Peszawarze fot. euronews.com

Atak na szkołę w Peszawarze
fot. euronews.com

Według najnowszego bilansu, rannych w ataku mogło zostać ponad 120 osób.

Do szkoły w Peszawarze, w której uczą się dzieci wojskowych, wtargnęło rano sześciu uzbrojonych i umundurowanych napastników, otwierając ogień do napotkanych osób. Informowano, że w budynku przebywało wówczas ok. 500 uczniów i nauczycieli. Gdy siły bezpieczeństwa, w tym jednostki specjalne, otoczyły gmach, doszło do wymiany ognia między napastnikami a interweniującymi żołnierzami.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif potępił  atak na szkołę i pojechał na miejsce tragedii. – Nie mogę zostać w Islamabadzie. To narodowa tragedia rozpętana przez barbarzyńców. To były moje dzieci – oświadczył w komunikacie. Polecił siłom bezpieczeństwa jak najszybsze zakończenie operacji uwalniania uczniów i nauczycieli.

Armia pakistańska twierdzi, że zastrzeliła już pięciu napastników – sprawców masakry w wojskowej szkole. Trwa akcja poszukiwania szóstego islamisty.

Do ataku przyznali się miejscowi talibowie, którzy stanowią dużą siłę także po pakistańskiej stronie granicy z Afganistanem. Rzecznik talibów poinformował, że zajęcie szkoły jest odwetem za działania wojska wobec nich. W ostatniej ofensywie armii w prowincji Północny Waziristan miały zginąć setki talibów.

Talibowie podkreślali, że terroryści mieli rozkaz strzelania do personelu wojskowego, ale nie do małych dzieci.

Ranny uczeń i pracownik szkoły powiedzieli miejscowej telewizji Geo TV, że terroryści wtargnęli do budynku, gdy uczniowie przechodzili szkolenie z pierwszej pomocy, prowadzone przez wojskowych ratowników medycznych.

Część ekspertów zarzuca władzom Pakistanu brak strategii walki z terroryzmem.  – Pierwszą rzeczą, której potrzebujemy, jest strategia walki z terroryzmem na szczeblu politycznym, a nie tylko wojskowym, czy administracyjnym, jak dotąd – mówi dziennikarz i ekspert od spraw islamskich, Farrukh Pitafi.
Z kolei dr Hussan Szaked z Islamabadu zwraca uwagę, że walka terrorystów islamskich przenosi się na nowy poziom. Będzie to wymagało od władz podjęcia specjalnych środków. – Nowym elementem sytuacji po ataku na wojskową szkołę jest konieczność stałej ochrony takich instytucji, niezależnie od tego, gdzie będą usytuowane – podkreśla.

/mp

 

Źródło: JU/IAR/PAP/BBC, Geo TV

 

Zobacz Video

<iframe type=”text/html” width=”640″ height=”360″ src=”http://www.euronews.com/embed/292328/” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758