Artykuły redakcyjne
Like

Arłukowicz 2 lata pracował nad reformą i… odwołać chce Szefa NFZ

18/12/2013
613 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minut czytania
Arłukowicz 2 lata pracował nad reformą i… odwołać chce Szefa NFZ

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz potwierdził dziś, że złożył wniosek o odwołanie prezeski NFZ Agnieszki Pachciarz. Wyjaśnił, że powodem, po wprowadzeniu systemy eWUŚ, było niewłaściwe weryfikowanie osób nieubezpieczonych

0


– Wczoraj złożyłem wniosek do pana premiera Donalda Tuska o odwołanie pani prezes Narodowego Funduszu Zdrowia- powiedział dziś na konferencji prasowej Arłukowicz.
Jak wyjaśnił, uzasadnieniem jego decyzji była weryfikacja osób nieubezpieczonych przy pomocy systemu eWUŚ, w tej kwestii – w opinii Arłukowicza – NFZ zatrzymał się w połowie drogi.

 

– W mojej ocenie źle funkcjonowała weryfikacja osób nieubezpieczonych – powiedział.

– Nie może być tak, że urzędnicy nie do końca weryfikują osoby, które wyskakują w systemie eWUŚ jako nieubezpieczone, jednocześnie wyciągają natychmiast rękę po pieniądze czy do pacjenta, czy do budżetu państwa – mówił minister.

 

Arłukowicz zapowiedział też, że 1 stycznia pojawi się nowa lista, którą wprowadzony zostanie m.in. nowy lek w terapii prostaty.

– W związku z tym, po dwóch latach mogę powiedzieć w sposób absolutnie odpowiedzialny, że ustawa spełniła oczekiwania. Mamy przejrzysty, transparentny sposób obniżania cen leków. Na listę trafiły nowe leki – ocenił.

– Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim, którzy tworzyli tę ustawę, w tym także pani minister Ewie Kopacz. Ta ustawa wzbudziła bardzo wiele emocji – dobrych i złych. Byliśmy często w dużym ogniu krytyki, zarówno ja jak i pani minister Kopacz. Rozumiejąc zasadność i potrzebę tych zmian, pani minister przygotowała te projekty, my je wprowadzaliśmy w życie. Po dwóch latach efekty państwu przedstawiliśmy – powiedział minister.

 

 

– By przeprowadzić skuteczne zmiany w NFZ potrzebuję współpracy ze strony urzędników, którzy muszą rozumieć kierunek, w którym podążamy – powiedział Arłukowicz. Według niego, dotychczasowa współpraca z NFZ na tym polu “nie dążyła do tego, żeby wprowadzić realne zmiany”.

– Chciałbym powiedzieć jasno – kreatorem polityki zdrowotnej w Polsce jest minister zdrowia, a zadaniem płatnika jest finansowanie świadczeń medycznych – tylko tyle, a nie kreowanie polityki zdrowotnej – podkreślił minister.

Powiedział, że decyzje o odwołaniu prezes NFZ podjął dlatego, że “pacjenci nie powinni odczuwać żadnych zmian czy personalnych czy organizacyjnych w systemie ochrony zdrowia czy w NFZ”.

– Ja zresztą mówiłem publicznie (…), że po zakończeniu okresu podpisywania umów ze szpitalami, kontraktowania podejmę się kompleksowej oceny pracy pani prezes i taką ocenę przeprowadziłem – powiedział minister, dodając, że efektem jest wniosek o odwołanie prezes Pachciarz.

 

Prawda jest taka, że kolejny szef NFZ ma zadanie wycofać sprawę z sądu przeciwko Ministerstwu Zdrowia a 700 mln dofinansowania, których nieujęto w budżecie na rok 2014.

 

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758