Praca i Finanse
Like

Antykatastralne przepisy odrzucone przez Sejmową Komisję Petycji

13/04/2016
354 Wyświetlenia
1 Komentarze
1 minut czytania
Antykatastralne przepisy odrzucone przez Sejmową Komisję Petycji

12 kwietnia Sejmowa Komisja Petycji zajęła się projektem ustawy Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE w sprawie zmiany ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (BKSP-145-40/15). Stowarzyszenie postulowało zwolnienie z podatku od nieruchomości nieruchomości mieszkaniowych do 110 m2, likwidacji przepisów ustawy o gospodarce nieruchomości dotyczącej powszechnej taksacji nieruchomości (katastru) i wprowadzenie obowiązku wymogu referendum w przypadku próby wprowadzenia podatku katastralnego. Referował poseł Grzegorz Wojciechowski (PIS), który podniósł zastrzeżenie że ustawa znacznie ograniczy dochody gmin (i że należałoby zrekompensować), opowiedział się przeciwko referendum antykatastralnego (jako niekonstytucyjne, bo jego wynik byłby wiążący dla parlamentu i prezydenta!).

0


Poseł Piechota (PO) zdecydowanie wystąpił przeciwko referendum antykatastralnego. Także przedstawicielka Ministerstwa Finansów negatywnie odnosiła się do zwolnienia z podatku. Odnośnie katastru stwierdzono, że żadne prace nad podatkiem katastralnym się nie toczą (a zatem dlaczego nie wprowadzić przepisy uniemożliwiające taki podatek w przyszłości?) Dyskutanci najwyraźniej mylili wątki, projekt bowiem głównie dotyczył zablokowania podatku katastralnego, a nie zmniejszenia opłat wieczystego (“wieczystym” wskazywano na horror jakim będzie podatek katastralny). Przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury powołał się na poranną zapowiedź zmian w wieczystym, a co do zniesienia przepisów powszechnej taksacji nieruchomości, wskazywał że przepisy odwołują się i tak do konieczności uchwalenia odrębnej ustawy. Dyskutanci nie zrozumieli że propozycja zwolnienia z podatku od nieruchomości mieszkaniowych była jedynie pobocznym zapisem, główną istotą projektu jest bowiem uniemożliwienie podatku katastru. Oczywiste omyłki i przeinaczenia nie można było sprostować, wszak Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE nie zaproszono.

Inne zapisy autora:

0

Avatar

NULL

40 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

 1. Avatar Jerzy

  Nie będę się powtarzał ponieważ pisałem już milion razy o tym by być czujnym i nie pozwolić sobie na wprowadzenie w Polsce NAJBARDZIEJ NIEGODZIWEGO i najbardziej NIESPRAWIEDLIWEGO haraczu jakim jest podatek katastralny, podatek od własności.nieruchomości.
  Podatek ten efektywnie zmienia własność obywatela we własność państwa. Po zaprzestaniu opłat powyższego haraczu (wiele może być powodów), własność obywatela zostaje mu odebrana i zlicytowana na poczet… owego haraczu.
  Równocześnie podatek ten jest zawsze na początku symboliczny, nie budzi obiekcji, po czym przez lata dochodzi do niebotycznych rozmiarów. Wioski, miasta, gminy zaczynają używać go do finansowania wszystkich swoich widzimisię. No i podwyższają go znowu, ponieważ nigdy w ich kasach nie ma wystarczająco pieniędzy.
  Tak to przedstawia się sprawa najbardziej niegodziwego podatku jaki istnieje. Polska jest rodzynkiem w skali światowej, która tego podatku jeszcze nie ma. DLatego za nic w świecie nie pozwólcie sobie go wprowadzić. Wiem co pisze ponieważ ponad pół życia spędziłem w Kanadzie, Stanach i na własne oczy widziałem ludzkie tragedie spowodowane tym “dobrodziejstwem”.
  Dlatego moja rada: ZAPAMIĘTAJCIE SOBIE do końca życia nazwisko pana posła Piechoty oraz nie podane tutaj nazwisko przedstawicielki Ministerstwa Finansów i upewnijcie się że będzie one powtarzane po wsze czasy jako przykład posłów, przedstawiecieli wyborców którzy nie chcą oddać decyzji o wprowadzeniu tak ważnego podatku pod osąd wyborców.
  Ponieważ jedyną karą dla polityka jest jego polityczna banicja, upewnijcie się że nie zostaną oni NIGDY wybrani nie tylko do sejmu, ale nawet do sejmiku gminnego.
  Upewnijcie się że ta informacja do nich dotrze już dzisiaj i przypominajcie im o tym przy każdej okazji. Niech już dzisiaj do siebie zaczną mówić – jestem BYŁYM posłem!
  Ja osobiście takiemu przedstawicielowi wyborców nie podał bym nawet ręki.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217