Media Watch i recenzje
Like

Ameryka – upadku ciąg dalszy

25/09/2014
10057 Wyświetlenia
4 Komentarze
3 minut czytania
Ameryka – upadku ciąg dalszy

Na The Spinning Top Blog regularnie informuję o sytuacji społeczno-ekonomicznej Stanów Zjednoczonych. Bądź co bądź kraj ten wciąż jest najbardziej wpływowym krajem na świecie, mimo że środek ciężkości w geopolityce (i nie tylko) coraz bardziej przesuwa się z tzw. świata zachodniego, którego USA są uosobieniem, na Wschód. Tą samą ścieżką zdaje się podążać złoto. Jego cena leci na łeb, na szyję, ale bogaci wciąż kupują, o czym informował niedawno The Telegraph. To tak w ramach dygresji, bo tematem tego i jemu podobnych wpisów na tym blogu jest to, jak szybko dopełni się proces społeczno-ekonomicznego rozkładu Stanów Zjednoczonych.

0


 

Oczywiście prognozowanie, kiedy to się stanie, jest wróżeniem z fusów, niemniej jednak wiele wskazuje na to, że proces ten nabiera tempa, i to nie tylko sądząc po desperackich ruchach, jakie na arenie międzynarodowej wykonują Amerykanie, by odwrócić uwagę od problemów w swoim kraju. Ostatni mój wpis na temat kondycji amerykańskiej gospodarki i społeczeństwa możesz znaleźć tutaj. Czas na kolejną garść danych, tym razem głównie społecznych. Kondycja społeczeństwa często, choć nie zawsze, bywa bowiem papierkiem lakmusowym gospodarki. A więc:

1. Po raz pierwszy w historii single stanowią większość amerykańskiego społeczeństwa.

2. Prawie połowa Amerykanów żyje od wypłaty do wypłaty, a rating kredytowy 56% społeczeństwa ma kategorię subprime, czyli wysoce ryzykowną.

3. Po uwzględnieniu inflacji 40% wszystkich pracujących w Stanach Zjednoczonych zarabia mniej niż wynosiła płaca minimalna pracownika pełnoetatowego w 1968 roku.

4. 30 milionów Amerykanów zażywa leki antydepresyjne.

5. Mimo że Amerykanie stanowią zaledwie około 5% populacji świata, konsumują ponad 50% światowej produkcji leków oraz ponad 80% światowej produkcji leków przeciwbólowych na receptę.

6. Sprzedaż heroiny w Nowym Jorku jest najwyższa od 20 lat.

7. Liczba małych firm w USA jest dziś najniższa, odkąd zaczęto prowadzić takie statystyki.

8. Stany Zjednoczone mają najwyższą liczbę osadzonych na 100 tys. mieszkańców (715); niższą ma nawet Białoruś (554) – pełna lista.

9. Odkąd Barack Obama objął urząd prezydenta, dług publiczny USA wzrósł o 7 bilionów USD.

10. Każdego dnia w Stanach Zjednoczonych samobójstwo popełnia 22 weteranów wojennych. Samobójstwa przebiły nawet wypadki samochodowe jako główna przyczyna zgonów w wyniku uszkodzenia ciała.

11. Około 110 milionów Amerykanów ma jakąś chorobę przenoszoną drogą płciową.

12. W USA jest najwięcej otyłych ludzi spośród wszystkich krajów uprzemysłowionych. Drugie miejsce zajmuje Meksyk.

Pełne dane wraz ze źródłami znajdziesz tutaj: http://www.zerohedge.com/news/2014-09-19/45-facts-show-how-far-america-has-fallen-generation.

Źródła zdjęć:

1. Flaga: Jnn13 (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) lub GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)]

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog.

Zobacz też: Z cyklu obalamy mity, odc. 1 – Ameryka wychodzi z kryzysu.

Inne zapisy autora:

0

The Spinning Top Blog
The Spinning Top Blog http://www.kamilcywka.pl

68 publikacje
0 komentarze
 

4 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816