Bez kategorii
Like

Aktualności ze świata

22/01/2013
481 Wyświetlenia
0 Komentarze
23 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (21) Zapraszam na niepoprawny politycznie, stronniczy serwis aktualnych informacji ze świata z ostatnich kilku dni.

0


 

* Wojskowe samoloty transportowe USA przystąpiły do przerzucania dalszych francuskich wojsk do stolicy Mali, Bamako. Samoloty C-17 wylatują m.in. z bazy lotniczej Istres na południu Francji. Jak powiedział przedstawiciel  AFRICOM, afrykańskiego dowództwa amerykańskiej armii, Benjamin Benson, na ich pokładzie znajdują się i żołnierze i sprzęt wojskowy. Benson odmówił uściślenia, jak aktywnie USA pomagają swoim sojusznikom z NATO i nie ujawnił liczby lotów do Bamako. Oprócz wsparcia logistycznego Paryż otrzymuje od Waszyngtonu informacje wywiadowcze, w tym z satelitów wywiadowczych na temat sytuacji w regionie.

 

* Departament Stanu USA zarządził w sobotę 19.01.2013 ewakuację rodzin pracowników amerykańskiej ambasady w Bamako z powodu walk toczących się w północnej i środkowej części kraju, niestabilnej sytuacji politycznej, a także ze względu na utratę kontroli rządu nad północnymi terytoriami i groźbę ataków na obywateli krajów zachodnich. 

 

* Dwoje terrorystów, którzy przeżyli operację algierskich sił specjalnych, ujawniło skład oddziału i cele zajęcia kompleksu gazowego In Amenas – donosi algierski portal informacyjny „Asz-Szuruk”. Jeńcy zeznali, że w skład ugrupowania wchodzili ludzie pochodzący z Tunezji, Egiptu, Mali, Algierii, Kanady, Nigru i Mauretanii. Powiedzieli również, że grupa przeszła szkolenie bojowe w Nigrze. Głównym zamiarem było uprowadzenie jak największej liczby cudzoziemców i przetransportowanie ich na terytorium Mali, a następnie wykorzystanie ich w negocjacjach w sprawie zakończenia międzynarodowej operacji wojskowej przeciwko islamistom w tym kraju.

 

* Większość dzielnic Damaszku w nocy z 20 na 21 stycznia i przez cały poranek pozostawało bez  energii elektrycznej. Był toa skutek dywersji dokonanej przez rebeliantów na głównej linii energetycznej, która łączy stolicę z krajową siecią energetyczną. Damaszek pogrążył się w ciemności późnym wieczorem 20 stycznia, a przywrócenie dostaw energii elektrycznej do miasta nastąpiło dopiero rankiem następnego dnia. Odłączenie prądu w Damaszku zbiegło się w czasie z zaciekłymi walkami toczącymi się na przedmieściach syryjskiej stolicy, gdzie znowu weszli terroryści.

 

* Co najmniej 30 osób zginęło podczas zamachu na przedmieściu miasta Hama w Syrii. Ładunek wybuchowy znajdował się w samochodzie, który wybuchł niedaleko siedziby  zbrojnych ugrupowań prorządowych. Samochodem kierował terrorysta-samobójca. Wg ONZ, w konflikcie między wojskami rządowymi a uzbrojoną opozycją w Syrii zginęło już ponad 60 tys. osób.

 

* Syryjski rząd rozpoczął pobór kobiet do wojska – donosi telewizja Al-Arabija. Będą one pełniły służbę na punktach kontrolnych i sprawdzały kobiety w islamskich hidżabach. Mieszkańcy miasta Homs skarżyli się korespondentowi TV: „Wystarczy sam widok tych kobiet. Zachowują się jak drapieżniki, upokarzają wszystkich, którzy przechodzą przez punkt kontrolny, jak gdyby byli oni Żydami w obozie koncentracyjnym”. Pobór kobiet do sił bezpieczeństwa rozbudził niemiłe wspomnienia sprzed 30 lat. Wuj obecnego prezydenta Asada również rekrutował wtedy kobiety do tzw. „Batalionów Ochrony”. Wykorzystywano je ponoć do stosowania tortur oraz zastraszania ludności w rejonach, które poparły powstanie islamskie.

 

* W Erytrei doszło do próby dokonania przewrotu. 20.01.2013 ok. 200 żołnierzy zajęło budynek Ministerstwa Informacji i siedzibę główną państwowej telewizji w stolicy państwa, mieście Asmara. Zażądali oni w TV uwolnienia więźniów politycznych. Wojska lojalne wobec rządu otoczyły ministerstwo a pod budynek podjechały czołgi. Nie doszło  jednak do starć, a w poniedziałek rząd Erytrei oświadczył, że sytuacja w stolicy kraju jest zupełnie spokojna. Władze nie podały żadnych szczegółowych informacji na temat tego, co dzieje się w kraju. Opozycja donosi, że dowódca rebeliantów poddał się władzom, kiedy zgodziły się one spełnić jego warunki. O jakie warunki chodzi – nie sprecyzowano. W chwili zajęcia ministerstwa, wewnątrz prawdopodobnie znajdowała się córka prezydenta kraju, co być może pozwoliło na osiągnięcie kompromisu i zakończenie konfliktu w sposób pokojowy. Erytrea ogłosiła niepodległość od Etiopii w 1993 roku po wieloletnim konflikcie zbrojnym, który wybuchł z powodu sporów pomiędzy chrześcijanami i muzułmanami.

 

* Szef Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, że Izrael zezwoli na ewakuowanie na terytorium Autonomii Palestyńskiej 150 tys. palestyńskich uchodźców z Syrii. Wcześniej Autonomia Palestyńska wysłała pod adresem izraelskich władz wniosek o wydanie zgody na ewakuację „na podstawie humanitarnej ”. Izraelskie władze nie skomentowały na razie wypowiedzi palestyńskiego lidera.

 

* Co najmniej 5 osób zginęło, a 12 zostało rannych w wyniku wysadzenia w powietrze samochodu wypełnionego ładunkiem wybuchowym obok bazaru w jednej z dzielnic Bagdadu 21.01.2013. Liczba ofiar może wzrosnąć. Wcześniej terrorysta-samobójca wysadził w powietrze samochód niedaleko wojskowego punktu kontrolnego, położonego trzydzieści kilometrów od Bagdadu. Pięć osób zginęło, a 14 odniosło obrażenia. W ubiegłym tygodniu podczas ataków terrorystów-samobójców w Iraku zginęło co najmniej 30 osób.

 

* Rosja nie dopuści obcych firm do eksploatacji swoich zasobów. „Nie przewidziano samodzielnego dostępu zagranicznych firm do rosyjskiego szelfu. Mogą one występować najwyżej jako partnerzy, ale nie jako właściciele licencji” – poinformował wicepremier Arkadij Dworkowicz. Dodał, że dyskusja w sprawie dostępu prywatnych inwestorów do zagospodarowania szelfu została zakończona. „Umówiliśmy się, że głównymi graczami są firmy państwowe, ale będą również omówione propozycje dotyczące tego, w jakich przypadkach do szelfu będą miały dostęp prywatne firmy” – powiedział.

 

* Ameryka powinna wykazywać ostrożność w wypowiedziach na temat kwestii wysp Diaoyu (Senkaku) – powiedział rzecznik MSZ Chin, Qin Gang, komentując oświadczenie sekretarz stanu USA Hillary Clinton, w którym podkreśliła ona niedopuszczalność „jednostronnych działań”, mających na celu ograniczenie zwierzchnictwa Japonii nad wyspami. „USA nie uda się uchylić od historycznej odpowiedzialności, jaką ponoszą one w kwestii wysp Diaoyu. W oświadczeniach strony amerykańskiej ignorowane są fakty, a prawda miesza się z kłamstwem” – podkreślił Qin.

 

* Władze Filipin zdecydowały się na sądowne rozstrzygnięcie sporu z Chinami o wyspy na Morzu Południowochińskim. Z takim oświadczeniem wystąpił minister spraw zagranicznych kraju, Albert del Rosario. Jak powiedział, filipińskie władze wyczerpały wszystkie możliwe sposoby pokojowych negocjacji. Teraz mają nadzieję rozwiązać spór na drodze arbitrażu ONZ, którego werdykt przyjęty zostanie przez społeczność międzynarodową. Przedmiotem sporu pomiędzy Chinami i Filipinami są wyspy rafy Scarborough, a także archipelag Spratly uważany za zasobny w ropę naftową i gaz.

 

* W Sofii podczas VII Krajowej Konferencji partii mniejszości tureckiej DPS 19.01.2013 doszło do próby zamachu na przywódcę bułgarskich Turków Ahmeda Dogana. Podczas przemówienia w pobliżu mównicy pojawił się osobnik, który próbował strzelić Doganowi w głowę, ale pistolet nie wypalił. W chwilę później napastnik został obezwładniony, poturbowany i ujęty przez uczestników konferencji. Okazał się nim także Turek Oktay Enimehmedov, który strzelał z pistoletu gazowego naładowanego mielonym pieprzem i nie mógł z niego zabić.

 

* Lewicowi partyzanci z Kolumbii wracają do lasu. Przedstawiciel  FARC (Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii) poinformował o zerwaniu jednostronnego rozejmu i powrocie do zbrojnego etapu konfliktu – poinformowała AFP. W poniedziałek 21.01.2013 partyzanci wysadzili w powietrze odcinek ropociągu na południu kraju należący do państwowej firmy Ecopetrol. Według niektórych danych grupa zaatakowała również dwa komisariaty policji. Na czas negocjacji między powstańcami a rządem Kolumbii jakie zaczęły się w Hawanie 19 listopada powstańcy ogłosili zawieszenie broni na 2 miesiące. Władze Kolumbii odmówiły jednak zawieszenia operacji wojskowej przeciwko grupie, dopóki nie zostanie zawarte ostateczne porozumienie pokojowe. Podczas wojny domowej w Kolumbii zginęło setki tysięcy osób, ucierpiało co najmniej 5 milionów Kolumbijczyków.

 

* Latynoamerykańska stacja telewizyjna TeleSur, której siedziba główna znajduje się w stolicy Wenezueli, Caracas, rozpoczęła nadawanie na Kubie w trybie otwartym. Jej sygnał odbierany jest na 90% terytorium kraju. Lokalni obserwatorzy polityczni zwracają uwagę, że programy informacyjne TeleSur są lepsze jakościowo i aktualniejsze w porównaniu z miejscowymi mediami elektronicznymi. Akcjonariuszami latynoamerykańskiej stacji telewizyjnej są rządy Wenezueli (należy do niej ponad połowa kapitału telewizji), Argentyny, Boliwii, Kuby, Nikaragui, Urugwaju i Ekwadoru. Wcześniej Kubańczycy mogli oglądać tylko niektóre programy tej stacji, które były retransmitowane przez telewizję państwową lub zmuszeni byli podłączać się do sieci kablowej z opłatą abonamentową.

 

* Służba prasowa ministra Wielkiej Brytanii Davida Camerona opublikowała szereg deklaracji politycznych, które miały zostać wygłoszone podczas wystąpienia odwołanego z powodu wydarzeń w Algierii. Wśród nich znalazło się stwierdzenie, że Wielka Brytania może wystąpić z Unii Europejskiej, jeśli Bruksela nie zgodzi się na zmianę zasad jej uczestnictwa we wspólnocie. Jedno z założeń zawartych w tekście utożsamia wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z końcem Europy, zarówno jako jednoczącej idei dla wszystkich państw UE, jak i jako zjednoczonej cywilizacji. Ewentualne wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE zostałoby przyjęte negatywnie zwłaszcza przez USA, które próbują temu zapobiec.

 

* Hugo Chavez podobno czuje się lepiej. Tak twierdzi wiceprezydent kraju Nicolas Maduro w wywiadzie dla prywatnej wenezuelskiej stacji telewizyjnej. Prezydenta Wenezueli, który jest w trakcie leczenia raka na Kubie, przewieziono do tajnego szpitala. Znajduje się on w podziemnym bunkrze pod największym w Hawanie Placem Rewolucji. Dziennikarze uważają, że decyzja ta została podjęta, aby zapobiegać wyciekowi informacji o stanie zdrowia pacjenta. Według słów brata Chaveza „decyzję o powrocie do kraju przywódcy państwa podejmie leczący go personel medyczny”. Hugo Chavez nie pojawia się publicznie od połowy grudnia ubiegłego roku, gdy w kubańskim szpitalu poddał się czwartej operacji usunięcia nowotworu złośliwego.

 

* Prisztina i Belgrad po raz pierwszy w historii odbędą spotkanie na najwyższym szczeblu. Rozmowy prezydenta Serbii Tomislava Nikolicia i prezydent Republiki Kosowa Atifete Jahjagi zaplanowane zostały na luty – początek marca bieżącego roku – poinformował doradca prezydent Kosowa, Ramush Tahiri. Służba prasowa Nikolicia oświadczyła, że „prezydent gotowy jest na spotkanie z przywódczynią Kosowa, o czym wcześniej niejednokrotnie mówił”. Natomiast informacji o tym, że data rozmów została już wyznaczona nie potwierdzono, ale też jej nie zdementowano.

 

* Belgrad zamierza domagać się udostępnienia zamieszkałej przez Serbów północnej części Kosowa statusu autonomii. Serbski premier Ivica Dacić poinformował, że kwestia serbskich enklaw zostanie przedyskutowana w lutym podczas kolejnej rundy rozmów z szefem rządu Kosowa, Haszimem Thaci. Podkreślił on, że Belgrad nie zamierza omawiać kwestii uznania Kosowa. Wcześniej serbski parlament opowiedział się za uzyskaniem przez serbskie enklawy w Kosowie statusu autonomii, podobnego do tego, który posiada w Hiszpanii Katalonia. Władze Kosowa odrzuciły jednak tę ideę.

 

* Szczątki ostatniego króla Jugosławii, Piotra II Karadziordziewicia,  zostały przewiezione do Serbii z USA, gdzie zmarł on na wygnaniu 42 lata temu. Król opuścił Belgrad po tym, jak na początku II wojny światowej na Jugosławię najechały wojska Hitlera. Po wojnie Piotr II Karadziordziewić nie powrócił już do socjalistycznej Jugosławii. Syn Piotra II – książę Aleksander – chciał, aby szczątki jego ojca zostały pochowane w królewskim grobowcu mieszczącym się w centralnej części Serbii.

 

* Mieszkańcy Austrii w referendum postanowili nie odwoływać w kraju obowiązkowego poboru do wojska. Za zachowaniem poboru zagłosowało 60% obywateli kraju, którzy wzięli udział w referendum. Debaty dotyczące przyszłości armii trwają w Austrii już od około dwóch lat i są przedmiotem sporu między dwoma parlamentarnymi partiami – socjal-demokratycznej i Austriackiej Partii Narodowej. Socjal-demokraci uważają, że zawodowa armia jest bardziej skuteczna, a partia narodowa opowiada się za zachowaniem neutralności, która, jak twierdzą jej członkowie, zostanie zagrożona. Austriaccy poborowi po skończeniu 19 lat mają wybór: służyć przez 6 miesięcy w wojsku albo przez 9 miesięcy pracować w szpitalach, domach starców, na pogotowiu, w służbach ratunkowych lub pomagać osobom niepełnosprawnym.

 

* Organizacja The Arabic Network for Human Rights Information opublikowała raport, według którego prezydent Egiptu Mohammed Mursi ustanowił prawdziwy “antyrekord” pod względem prześladowań dziennikarzy. Liczba pozwów sądowych złożonych przeciwko dziennikarzom i mediom od czasu, kiedy u władzy znajduje się Mursi, wzrosła czterokrotnie w porównaniu z czasami rządów Hosniego Mubaraka i 24-krotnie w porównaniu z czasem, kiedy u władzy znajdował się Anwar Sadat. W raporcie zwrócono uwagę na naruszenia wobec mediów w ciągu pierwszych 200 dni rządów Mursiego – informuje oficjalna strona internetowa organizacji.

 

* Król Bahrajnu Hamad ibn Isa Al Chalifa zaproponował różnym siłom politycznym kraju rozpoczęcie dialogu w sprawie przyszłości kraju. Apel monarchy pojawił się w przeddzień drugiej rocznicy rozpoczęcia akcji protestacyjnych na Bliskich Wschodzie. Masowe protesty rozpoczęły się w Bahrajnie w połowie 2011 roku. Organizatorem tych akcji była szyicka większość, domagająca się rozszerzenia swoich praw. Przedstawiciele opozycyjnych szyickich frakcji oświadczyli, że gotowi są przyjąć propozycję monarchy bez warunków wstępnych. Jesienią zeszłego roku sunnickie władze kraju zakazały przeprowadzania wszelkich akcji protestacyjnych i wydarzeń publicznych.

 

* Gruzińska opozycja rozpoczęła bezterminową akcję z żądaniem dymisji prezydenta Micheila Saakaszwilego. Jej organizatorzy zapowiadają złożenie odpowiedniej petycji z milionem podpisów w administracji głowy państwa. Podczas akcji opozycjoniści zamierzają otoczyć pałac prezydencki w Tbilisi „żywym łańcuchem”. Przeciwnicy Saakaszwilego oskarżają go o rażące naruszenia praw człowieka i ciężką sytuację gospodarczą w kraju.

 

* Wojska Korea Południowej przeprowadziły 20.01.2013 w centrum Seulu niezwykłe manewry według scenariuszu rzeczywistych wydarzeń sprzed 45 lat. 1 stycznia 1968 roku grupa północnokoreańskich żołnierzy służb specjalnych, licząca ponad 30 osób, podjęła próbę przedostania się do pokojów prezydenta Parka Chunghee, żeby go zabić. Napastnicy zostali zatrzymani 800 metrów przed rezydencją południowokoreańskiego prezydenta. Obecne manewry, w których uczestniczyło ponad trzech tysięcy osób, odbyły się według podobnego scenariusza. Przećwiczono wspólne działania żołnierzy i policji w zakresie zwalczania wrogich działań dywersantów oraz ich schwytania. Parka Chunghee był ojcem Park Geun-hye, która została wybrana na przywódcę państwa w grudniu ubiegłego roku.

 

* Afgańscy talibowie oskarżyli brytyjskiego księcia Harry’ego o tchórzostwo po tym, jak porównał on strzelanie do bojowników z grami komputerowymi. W wywiadzie udzielonym ostatniego dnia czteromiesięcznego pobytu w Afganistanie książę powiedział, że jako drugi pilot śmigłowca wojskowego brał udział w operacjach bojowych. Zauważył on przy tym, że w skutecznym atakowaniu celów pomagają mu gry komputerowe, tzw. „strzelanki”. Brytyjscy aktywiści pokojowi potępili wypowiedź księcia i nazwali ją arogancką i bezduszną.

 

* Rumuńska policja poinformowała o aresztowaniu trzech osób podejrzanych o udział w kradzieży obrazów słynnych artystów z muzeum w Rotterdamie, do której doszło w październiku 2012 roku. Wszyscy aresztowani są obywatelami Rumunii. W październiku ubiegłego roku z muzeum „Kunsthal” skradzione zostały płótna Henriego Matisse’a, Pabla Picassa, Paula Gauguina, Claude’a Moneta, Luciana Freuda i Meijera de Haana

 

Deser muzyczny:

Zespół Vas z irańską solistką Azam Ali wykonuje pieśń „Mandara”

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758