Nowe Technologie i Medycyna
Like

Aborcja post factum po belgijsku

27/02/2014
727 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minut czytania
Aborcja post factum po belgijsku

13. lutego tego roku obiegła świat wieść o tym, że parlament belgijski uchwalił ustawę, na mocy której dopuszczalne jest zamordowanie dziecka po jego narodzinach, jeśli jest ono znacząco zdeformowane lub śmiertelnie chore (na ogół jedno łączy się z drugim).

0


 

Celowo nie użyłem słowa „eutanazja”, ponieważ z punktu widzenia etymologii byłoby to użycie nieuprawnione, eutanazja bowiem oznacza (z greki) „dobrą śmierć”, a noworodek z oczywistych względów nie może być zapytany o to, czy chce żyć, ani nawet z racji jego niedawnego przyjścia na świat, rodzina nie może przypuszczać, czy gdyby rozumiał powagę sytuacji w której się znalazł, to wybrałby życie pełne cierpienia czy śmierć. Użycie słowa „eutanazja” jest więc zasłoną dymną dla rzeczywistego morderstwa dokonywanego z niskich pobudek (w celu ułatwienia życia rodzicom, którzy mieliby problem w opiekowaniu się takim dzieckiem). Nie napiszę jednak, że przejaw tego legislacyjnego barbarzyństwa w Belgii mnie dziwi, co więcej – był on zupełnie przewidywalny i konsekwentny. Już wcześniej bowiem pracownik tzw. „służby zdrowia” (nie „lekarz”, ponieważ ten zajmuje się leczeniem, a nie mordowaniem) mógł legalnie, na polecenie matki zamordować dziecko nienarodzone, jeśli spełniało ono ustawowe przesłanki anormalności, określane mianem choroby. Zamordowanie człowieka na kilka miesięcy przed czy kilka dni po narodzinach nie jest z punktu widzenia moralności niczym szczególnie różnym, chociaż z psychologicznego punktu widzenia to pierwsze jest łatwiejsze (vide – mechanizm dehumanizacji). Z tej też psychologicznej przyczyny, wieść o nowym legislacyjnym rozwiązaniu w Belgii odbiła się sporym echem w Europie i na świecie, co jednak może przynieść całkiem pozytywne skutki w postaci skłonienia dotychczasowych zwolenników mordowania ludzi nienarodzonych do zrozumienia konsekwencji wynikających z przyjęcia dziwacznej koncepcji, wedle której osoby trzecie mogą decydować o dopuszczalności czyjejś egzystencji.

 

Tekst pierwotnie ukazał się na stronie Junta.pl.

0

ArekS http://junta.pl

Od urodzenia skazany na sukces, a jeśli teza o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę postępu socjalizmu jest prawdziwa, to w przyszłości także na więzienie. Trochę czytam i czasem coś napiszę. Poza tym studiuję prawo.

23 publikacje
28 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758